TÜRKİYE KURUMSAL YATIRIMCI YÖNETİCİLERİ DERNEĞİ BAŞKANLIĞINA YAĞIZ ORAL SEÇİLDİ

TÜRKİYE KURUMSAL YATIRIMCI YÖNETİCİLERİ DERNEĞİ BAŞKANLIĞINA YAĞIZ ORAL SEÇİLDİ
Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) Başkanlığı'na 2 yıl süreyle TEB Portföy Yönetimi AŞ Genel Müdürü Yağız Oral seçildi.

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) Başkanlığı'na 2 yıl süreyle TEB Portföy Yönetimi AŞ Genel Müdürü Yağız Oral seçildi.

TKYD XXIII. Olağan Genel Kurul Toplantısı dün yapıldı. Toplantının sonuçları yazılı bir açıklama ile duyuruldu. Buna göre, TKYD XXIII. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda yapılan seçimlerde, iki yıllık süreyle görev yapacak yeni Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyeleri belirlendi. TKYD Yönetim Kurulu Başkanlığı'na TEB Portföy Yönetimi AŞ Genel Müdürü Yağız Oral, Başkan Yardımcılığı'na Inveo Portföy Yönetimi AŞ Genel Müdürü Hasan Halim Çun ve Genel Sekreterlik görevine HSBC Portföy Yönetimi AŞ Genel Müdürü Nilgün Şimşek Ata seçildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen yeni TKYD Yönetim Kurulu Başkanı Yağız Oral, değerli katkılarından dolayı geçmiş dönemlerde görev alan ve portföy yönetimi sektörünün bugünlere ulaşmasında emeği geçen tüm başkan, yönetim kurulu üyeleri ve diğer üyelere teşekkür etti.

"YATIRIM FONLARINA İLGİ ARTTI"

Portföy yönetimi sektörünün 2015 yılından itibaren büyüme trendine girdiğini ve büyümenin 2020’den itibaren ciddi şekilde ivmelenerek 2015’te 98 milyar TL’den 2022 sonunda 1,6 trilyon TL’ye çıktığına dikkat çeken Oral, büyüklüğün GSYH’nin yüzde 10,4’üne geldiğini, ancak GSYH’ye oranla ve küresel bakıldığında kat edilecek büyük bir mesafenin olduğunu, Avrupa’da bu oranın yüzde 171 olduğunu vurguladı. Son yıllarda sektörde ürün çeşitliğinin artması ve TEFAS’ın etkin şekilde kullanılması sonucundan sektörün ciddi şekilde büyüdüğünü ve sektörün ağırlığının artmaya devam edeceğini öngördüğünü söyledi.

Oral, tasarruf sahiplerinin uzun vadeli bakış açısı ile yatırım fonlarına olan ilgilerinin arttığını belirtti. Oral, Girişim Sermayesi Yatırım Fonları ve Gayrimenkul Yatırım Fonları ile reel ekonominin finansmanı ve ülkenin büyümesine kaynak artırmada gün geçtikçe ağırlıklarını artırmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Türkiye’de de Çevresel, Sosyal ve Yönetişim/Environmental, Social and Governance (ESG) odaklı yeşil alanlara yatırım yapan fonlara da ilginin arttığını belirten Oral, “Portföy yönetim sektörü olarak, ESG uygulamaları desteğimiz ve Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesine katkımız artarak devam edecek” dedi.

TKYD’nin gelecek dönemde, özellikle sermaye piyasalarının geliştirilmesi, yatırımcının korunması ve uzun vadeli tasarrufların artırılması konularına ağırlık vereceğini kaydeden Oral, sektörde yer alan bütün kurumların TKYD çatısı altına alınmasıçalışmalarına devam edeceklerini sektörün tek bir ses olması ile daha güçlü şekilde temsil edileceğini savundu.

Genel Kurul’da seçilen yeni dönem Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyeleri şöyle:

TKYD YÖNETİM KURULU

Yağız Oral TEB Portföy Yönetimi AŞ

Hasan Halim Çun Inveo Portföy Yönetimi AŞ

Nilgün Şimşek Ata HSBC Portföy Yönetimi AŞ

Alim Telci Re-Pie Portföy Yönetimi AŞ

Burak Sezercan İş Portföy Yönetimi AŞ

Emrah Yücel Rota Portföy Yönetimi AŞ

Gökçen Yaman Akgün Ziraat Portföy Yönetimi AŞ

Mehmet Ali Ersarı Ak Portföy Yönetimi AŞ

Müge Peker Yapı Kredi Portföy Yönetimi AŞ

Okan Alpay Tacirler Portföy Yönetimi AŞ

Sinem Edige Garanti Portföy Yönetimi AŞ

TKYD DENETİM KURULU

Cenk Dürüst TEB Portföy Yönetimi AŞ

Fevzi Öztürk Kızılay Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi AŞ

Oğuz Kösebay Omurga Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi AŞ

ANKA Haber Ajansı