TOHUM OTİZM VAKFI DEPREMDEN ETKİLENEN OTİZMLİÇOCUKLARA EĞİTİM VE TEKNOLOJİ KİTİ ULAŞTIRIYOR

TOHUM OTİZM VAKFI DEPREMDEN ETKİLENEN OTİZMLİÇOCUKLARA EĞİTİM VE TEKNOLOJİ KİTİ ULAŞTIRIYOR
Tohum Otizm Vakfı, Deprem bölgesindeki otizmli çocuklara destek için oluşturulan “Depremden Etkilenen Otizmli Çocuklara Eğitim ve Teknoloji Desteği Projesi” kapsamında, 0-3 yaş, 3-6 yaş, 6-12 yaş ve 12-18 yaş gruplarına özel olarak hazırlanmış eğitim materyali, teknoloji kiti ve eğitici oyuncak kitini ailelere ulaştırıyor.

Tohum Otizm Vakfı, Deprem bölgesindeki otizmli çocuklara destek için oluşturulan “Depremden Etkilenen Otizmli Çocuklara Eğitim ve Teknoloji Desteği Projesi” kapsamında, 0-3 yaş, 3-6 yaş, 6-12 yaş ve 12-18 yaş gruplarına özel olarak hazırlanmış eğitim materyali, teknoloji kiti ve eğitici oyuncak kitini ailelere ulaştırıyor.

Tohum Otizm Vakfı’na göre, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 114 bin otizmli çocuğun etkilendiği tahmin ediliyor. Her otizmli çocuğun ortalama 4 kişilik bir ailenin üyesi olduğu düşünüldüğünde deprem bölgesinde otizmden etkilenen toplam kişi sayısı 450 bin kişiyi buluyor.

Otizmli çocuklar günlük yaşamlarındaki rutinlerine ve kendi eşyalarına sıkı sıkıya bağlılar, afet ve acil durum sırasında oluşan kaos ve değişiklikler onları diğer çocuklara oranla 3-4 kat daha fazla etkiliyor. Bu da onların problem davranışlarının artmasına sebep oluyor.

VAKIF İHTİYAÇLARLA İLGİLİ KAMU KURULUŞLARINA BİLGİ VERİYOR

İlk günden bu yana bölgede, Tohum Otizm Vakfı Yönetim Kurulu, Vakıf Sosyal Komitesi’nin de etkin katılımıyla 11 ildeki ihtiyaçları karşılamak için faaliyet gösteriyor. Vakıf, bölgedeki ihtiyaç sahipleriyle iletişim amacıyla dayanışma hattını devreye aldı. Dayanışma hattını arayan aileler talep ve ihtiyaçlarını iletiyorlar. Vakıf, ihtiyacın çeşidine göre ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına bilgi veriyor.

OTİZMLİÇOCUKLARIN KONTROL ALTINA ALINABİLMESİİÇİN EĞİTİCİ OYUNCAKLARA VE TEKNOLOJİK CİHAZLARA İHTİYAÇ VAR

Deprem bölgesinde aileler, temel ihtiyaçlarını temin etme güçlükleri ile uğraşırken bir yandan da otizmli çocuklarının deprem sonrasında artan problem davranışları ile kendi başlarına mücadele etmek zorunda kalıyor. Otizmli çocukların gelişimlerinde ve iletişim kurmalarında teknolojik cihazlar da eğitimlerinin önemli bir parçası. Afet dolayısıyla artan problemli davranışlarının, takıntılarının ve otizm belirtilerinin kontrol altına alınabilmesi için eğitim materyallerine, eğitici oyuncaklara ve bazı teknolojik cihazlara ihtiyaç söz konusu.

DEPREMDEN ETKİLENEN OTİZMLİÇOCUKLARA EĞİTİM VE TEKNOLOJİ DESTEĞİ PROJESİ

Tohum Otizm Vakfı, deprem bölgesinde zorlu yaşam koşulları içinde bulunan otizmli çocuk ve ailelerinin hayatlarına dokunmak, umutları yeniden yeşertmek hedefiyle Depremden Etkilenen Otizmli Çocuklara Eğitim ve Teknoloji Desteği Projesi kapsamında kit bağış kampanyasını hayata geçirdi. Tohum Otizm Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mine Narin proje hedefi ve deprem bölgesindeki çalışmaların sürdürülmesine yönelik olarak, “Depremden Etkilenen Otizmli Çocuklara Eğitim ve Teknoloji Desteği Projemiz devam edecek. Bununla birlikte deprem bölgesinde kurulacak konteyner kentlerde eğitime başlayacak okullarda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile iş birliği yaparak özel eğitim sınıflarının ihtiyacı olacak eğitim materyallerini sağlamayı, eğitmenlere, velilere eğitimler vermeyi planlıyoruz. İlgili tüm çalışmalarımızı bireysel, kurumsal destekçilerimizin bağışları ile sürdürüyoruz. Tohum Otizm Vakfı olarak proje hedefimiz depremden etkilenen 2 bin 700 otizmli çocuğa ulaşmak. Çalışmalarımıza katkı sağlayan tüm destekçilerimize teşekkür ederiz” dedi.

KİTLER YAŞ GRUPLARINA GÖRE OTİZMLİÇOCUKLARA ULAŞTIRILIYOR

Deprem bölgesindeki otizmli çocuklar; ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, yerel Sivil Toplum Kuruluşları işbirlikleri ile tespit ediliyor. Yaş gruplarına göre özel olarak hazırlanmış eğitim materyali, teknoloji kiti ve eğitici oyuncak kitlerini otizmli çocuklarla ailelerine birebir ve elden ulaştırılıyor. Tohum Otizm Vakfı ilk olarak Malatya’da eğitim ve teknoloji kitlerini otizmli çocuklarla buluşturdu. Ardından Hatay’da çalışmalarını sürdürdü. Proje detaylarına ve bağış kanallarına www.tohumotizm.org.tr web sayfasından ulaşabilirsiniz.

ANKA Haber Ajansı