SRİ LANKA’NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ DİSSANAYAKE, ATO BAŞKANI BARAN’I ZİYARET ETTİ

SRİ LANKA’NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ DİSSANAYAKE, ATO BAŞKANI BARAN’I ZİYARET ETTİ
Sri Lanka’nın Ankara Büyükelçisi Saranya Hasanthi Urugodawatte Dissanayake, Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran’ı ziyaret etti.

Sri Lanka’nın Ankara Büyükelçisi Saranya Hasanthi Urugodawatte Dissanayake, Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran’ı ziyaret etti.

Sri Lanka’nın Ankara Büyükelçisi Saranya Hasanthi Urugodawatte Dissanayake, bugün ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran’la görüştü. ATO’dan yapılan açıklamada, Büyükelçi Dissanayake’nin, Kahramanmaraş merkezli depremlerden dolayı Sri Lanka’nın çay, kıyafet ve çadır gibi yardımlar toplayarak Türkiye’ye ulaştırdığını ve kendisiyle birlikte beşülkenin büyükelçisi ile diplomatik temsilciler olarak bağış yaptığını belirttiği aktarıldı. Dissanayake, “Depremden sonra, Türkiye’nin bölgedeki rolünün ne kadar büyük olduğunu anlama fırsatımız oldu. Türkiye, depreme rağmen Ukrayna’da üstlendiği rolü sürdürüyor. Yeşil Mutabakat hedefinden vazgeçmedi” dedi.

Büyükelçi’nin, görüşme, Türkiye ve Sri Lanka arasındaki ticari ilişkilerin büyük bölümünü Seylan Çayı’nın oluşturduğunu ve yüksek gümrük vergisinden dolayı Sri Lanka hükümetinin gelir kaybı yaşadığını belirttiği de kaydedildi. Açıklamada, “Sri Lanka ile Türkiye arasındaki ticarette çay dışında başka ürünlerin de söz konusu olabileceğini bildiren Büyükelçi Dissanayake, ülkesinde Türk iş insanları için yatırım ve ticaret fırsatları bulunduğunu da bildirdi” denildi.

Büyükelçi’nin, “Yenilenebilir enerji alanı, ülkemizde yatırım için uygun bir alan. Ayrıca başkent Kolombo’ya Çin’in finansmanıyla ‘Kolombo Liman Şehri’ projesi inşa ediliyor. Tamamlandığında Sri Lanka’yı Güney Asya’nın merkezi haline getirecek liman şehri projesine Türk girişimciler yatırım yaparak Sri Lanka üzerinden Bangladeş, Hindistan ve Pakistan pazarına rahatlıkla ulaşabilirler” dediği kaydedildi.

BARAN: ATO OLARAK, ÜLKELERİMİZ ARASINDAKİ TİCARETİ YÜKSELTMEK İÇİN HER TÜRLÜ ÇALIŞMANIN İÇİNDE YER ALMAYA HAZIRIZ

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Baran ise “Ülkemizin en büyük felaketinde, dünyanın birçok ülkesi gibi Sri Lanka’nın da yanımızda olduğunu görmekten memnuniyet duyduk” dedi. Sri Lanka’da devam eden ekonomik krizden dolayıüzüntü duyduklarını belirten Baran’ın, “Ankara Ticaret Odası olarak, ülkelerimiz arası ticareti yükseltmek için her türlü çalışmanın içinde yer almaya hazırız” dediği aktarıldı.

ANKA Haber Ajansı