SABANCI ARF ALMOST READY TO FLY’DAN 8 GİRİŞİME 20 MİLYON LİRA İLAVE YATIRIM KARARI

SABANCI ARF ALMOST READY TO FLY’DAN 8 GİRİŞİME 20 MİLYON LİRA İLAVE YATIRIM KARARI
Sabancı Topluluğu’nun girişimcilik ekosistemine ve açık inovasyona katkı sunmayı amaçlayan Sabancı ARF Almost Ready to Fly programı, ilk dönem mezunlarını verdi. Sabancı Center’da düzenlenen etkinlik kapsamında Blueit, Bpreg, Kiduttle, Kozalak, Köstebek, Leadport, MİOTE ve theClico girişimlerine toplam 20 milyon lira daha Sabancı ARF Almost Ready to Fly ilave yatırımı yapılmasına karar verildiği açıklandı.

Sabancı Topluluğu’nun girişimcilik ekosistemine ve açık inovasyona katkı sunmayı amaçlayan Sabancı ARF Almost Ready to Fly programı, ilk dönem mezunlarını verdi. Sabancı Center’da düzenlenen etkinlik kapsamında Blueit, Bpreg, Kiduttle, Kozalak, Köstebek, Leadport, MİOTE ve theClico girişimlerine toplam 20 milyon lira daha Sabancı ARF Almost Ready to Fly ilave yatırımı yapılmasına karar verildiği açıklandı.

Sabancı Topluluğu’nun girişimcilik ekosistemine ve açık inovasyona katkı sunmayı amaçlayan Sabancı ARF Almost Ready to Fly programı, ilk dönem mezunlarını verdi. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, Sabancı Holding Strateji ile İş Geliştirme Grup Başkanı Gökhan Eyigün’ün katılımıyla Sabancı Center’da dün yapılan etkinlik kapsamında topluluk dışından 9, topluluk içinden ise 5 olmak üzere toplam 14 girişim aynı gün yatırımcılarla buluşup hedeflerini ve vizyonlarını paylaştı.

Tohum yatırımı alan Kiduttle ve MiOTE girişimleri, Sabancı Topluluğu çalışanları tarafından hayata geçilirken böylece bu girişimlerde görev alan 6 topluluk çalışanı, Sabancı ARF Almost Ready to Fly sayesinde Sabancı ile ortak olma fırsatı yakaladı. Böylece Sabancı Holding, söz konusu girişimlerde azınlık hissesine sahip olarak şirketlerin büyüme yolculuğunun bir parçası oldu.

14 GİRİŞİME VERİLEN DESTEK 60 MİLYON LİRAYI BULDU

Öte yandan, 20 haftalık eğitim ve mentorluk sürecinde; ürün ya da hizmet prototipini geliştirmek, ilk müşteri bağlantısını yapmak veya kestiği fatura sayısını arttırmak için girişimcilerin her birine sağlanan 30’ar bin dolarlık nakit destek imkânıyla birlikte, ilk faaliyet dönemi kapsamında girişimlere verilen toplam ayni ve destek tutarı 60 milyon lirayı buldu.

Söz konusu girişimler, aldıkları tohum yatırımı sayesinde ürünlerini ticarileştirme ve şirketlerini büyütme imkânına sahip olacak. Bu süreçte Sabancı’nın bilgi birikimi ve müşteri ağından da aktif şekilde yararlanabilecek girişimler, Sabancı’nın yeni ekonomi odaklı büyüme stratejisinin önemli itici güçlerinden biri olacak. Türkiye’nin yeni unicornları olma hedefiyle faaliyetlerini sürdürecek girişimler, Sabancı Topluluğu ile birlikte Türkiye’deki start-up ekosisteminin geliştirilmesi konusunda öncü bir rol üstlenecek.

“TOPLULUK, İŞ BİRLİĞİNİ ODAK ALAN ‘KAZAN- KAZAN- KAZAN’ YAKLAŞIMININ SİMGELERİNDEN BİRİ OLDU”

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, Sabancı ARF Almost Ready to Fly’in gerek kapsamı gerekse iş modeliyle Türkiye’de benzersiz bir program olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Bugün Sabancı ARF Almost Ready to Fly ilave yatırımı almaya hak kazanan girişimler sadece bizim ortaklarımız değil, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin dijitalleşme yolculuğunun da çok önemli birer parçası. Onların başarıları, Türkiye’de bu tarz örneklerin çoğalmasına ve ülkemizin gelecek hedeflerine bir adım daha yaklaşmasına büyük katkılar sunacak. Bugünün dünya düzeninde; doğru fikirleri bulmak, bu fikirlere yatırım yapmak ve şirketlerin sağlayacağı ticari faydadan çok daha büyük bir amaca odaklanmak, başarıya giden yolun anahtarı. Dünyada paydaşlar arasındaki iş birliğinin her geçen gün daha da önem kazandığı böylesine bir dönemde Sabancı ARF Almost Ready to Fly, hem bizlerin hem girişimcilerin hem de dünyamızın fayda sağladığı, ‘kazan-kazan-kazan’ yaklaşımının simgelerinden biri oldu. Ülkemizde bu tarz iş birliklerinin artması konusunda, öncü bir rol üstlenmekten büyük mutluluk duyuyoruz.”

“DİJİTAL YETKİNLİKLERİMİZİ, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKTE FARK YARATMAK İÇİN KULLANMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

Sabancı Holding Strateji ve İş Geliştirme Grup Başkanı Gökhan Eyigün de fikirden değere uzanan süreçte, Sabancı ARF’in girişimciler için çok önemli bir rol üstlendiğinin altınıçizdi. Eyigün, şöyle konuştu:

“Programımızın ilkini gerçekleştirmemize rağmen hem ilgiden hem de katılımcılarımızın geri bildirimlerinden son derece memnunuz. Jürimizin değerlendirmesi sonucunda Sabancı ARF Almost Ready to Fly yatırımı almaya hak kazanan 8 girişimcimizle birlikte dijital ve yeni ekonomi yetkinliklerimizi, Sabancı’nın Topluluk Vadi’nin de merkezinde yer alan sürdürülebilirlik konusunda fark yaratmak için kullanmayı sürdüreceğiz. İlave tohum yatırımı alamayan girişimlerimizi de hiçbir şekilde yalnız bırakmayacak, ekosistemimizle birlikte stratejik iş birliği fırsatları ve yurt dışı bağlantıları kurma konusunda destek vermeye devam edeceğiz.”

“TÜRKİYE’DEKİ GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİNDE BİR DEVRİM GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Sabancı ARF Almost Ready to Fly’in ilk faaliyet döneminde topluluk içerisinden 5 girişimin yer aldığını hatırlatan Gökhan Eyigün, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu girişimlerden 2 tanesi ilave yatırım almaya hak kazanarak bir anlamda artık Sabancıçalışanı değil, bizim ortağımız olacak. Programın ilk gününde söylediğimiz gibi Sabancı Topluluğu olarak kurum içi girişimcilerimize burada çok önemli bir hak sunuyoruz. Kendi hayallerinin peşinden koştukları bu 20 hafta boyunca işlerine tamamen ara verme ama aynı zamanda maaşlarına almaya devam etme imkânı veriyoruz. Kaldı ki bu girişimcilerimiz, Sabancı Topluluğu’ndaki görevlerine dönmek istemeleri durumunda, nisan ayının sonuna kadar çalıştıklarışirketlerine herhangi bir özlük hakkı ya da kariyer kaybı olmadan geri dönebilecekler. Bu hakkın bugüne kadar Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminde verilmemiş bir fırsat, bir nevi bir devrim olduğunu özellikle belirtmek isterim. Türkiye’nin rekabet üstünlüğü yaratabilecek alanlarından biri olarak gelişmiş ve ileri bir girişimcilik ekosisteminin çok değerli ve kıymetli olduğunu düşünüyorum. O nedenle hep birlikte İstanbul’u, Türkiye’yi dünyanın en iyi ilk 5 girişimcilik merkezinden biri yapalım diyorum.”

ANKA Haber Ajansı