İSKİ'DEN 'SUYUN HAFIZASI KISA FİLM YARIŞMASI'... BİRİNCİYE 40 BİN TL ÖDÜL VERİLECEK

İSKİ'DEN 'SUYUN HAFIZASI KISA FİLM YARIŞMASI'... BİRİNCİYE 40 BİN TL ÖDÜL VERİLECEK
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), suyun insan hayatındaki değerine dikkat çekmek için düzenlediği 'Suyun Hafızası Kısa Film Yarışması'na başvurular 31 Mayıs’a kadar sürecek. Birinci olan filme 40 bin TL, ikinciye 20 bin TL ve üçüncü olan filme 10 bin TL ödül verilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), suyun insan hayatındaki değerine dikkat çekmek için düzenlediği "Suyun Hafızası Kısa Film Yarışması'na başvurular 31 Mayıs’a kadar sürecek. Birinci olan filme 40 bin TL, ikinciye 20 bin TL ve üçüncü olan filme 10 bin TL ödül verilecek.

İBB iştiraklerinden İSKİ, suyun insan hayatındaki yerinin, tüm canlılar ve çevre için öneminin anlaşılmasını ve kültür dünyasında kalıcı yer edinmesini amacıyla, "Suyun Hafızası Kısa Film Yarışması" düzenliyor.

JURİ BAŞKANI AHMET MÜMTAZ TAYLAN

Oyuncu, yönetmen Ahmet Mümtaz Taylan’ın jüri başkanlığınıüstlendiği, oyuncu Gonca Vuslateri, tiyatro sanatçısı Ayçe Abana, akademisyen ve yönetmen İlkay Nişancı, yönetmen Cengiz Özkarabekir, İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Begüm Çelikdelen ve İSKİ Kurumsal Gelişim Müdürü Ayten Bostancı’nın jüri üyesi olduğu yarışma başvuruları 31 Mayıs tarihine kadar yapılabilecek.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ VE GENÇLERE DAVET

Suyun Hafızası Kısa Film Yarışması, bu alana ilgi duyan, bu alanda kısa film üreten ya da üretmeyi düşünen Türkiye genelindeki bütün üniversite gençliğine açık bir yarışma. Türkiye'de özellikle gençlerin bu alanda yaptıklarıçalışmaları görmek, onların su meselesine nasıl yaklaştığını, geleceğe dair düşüncelerini anlamak ve bu alanda yapacağı sanatsal çalışmaları desteklemek bu yarışmanın öncelikli sorumluluk alanlarından birini oluşturuyor.

ÖDÜLLER ÇEVRE GÜNÜNDE VERİLECEK

Türkiye’de okuyan üniversite öğrencilerinin katılımına açık olan kısa film yarışmasına başvurular 22 Mart'ta başlamıştı. Başvurular, "www.suyunhafizasi.com' adresinden 31 Mayıs'a kadar yapılabilecek. Ödül töreninin 5 Haziran 2023 Dünya Çevre Günü’nde yapılması planlanan yarışmada; birinci olan filme 40 bin TL, ikinciye 20 bin TL ve üçüncü olan filme 10 bin TL ödül verilecek.

TAYLAN: BU YARIŞMA BİR FARKINDALIK YARATMA PROJESİ

Jüri Başkanı Ahmet Mümtaz Taylan, yarışmanın farkındalık yaratmak amacıyla düzenlendiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Su meselesi tüm dünyanın meselesi ve bu yarışma bir farkındalık yaratma projesi. Kendi alanında yetkin insanlar jüri üyeliği yapacak ve değerlendirecek. Hızla su fakiri bir ülkeye doğru sürükleniyoruz. Bu sene yeterince kış olmadı ve ilk kaygılandığımız konu yazın susuz kalmak. Bireysel kullanımdaki titizliğimiz sorunun çözümünde pay sahibi. İSKİ bu meselelere objektifini çevirmiş durumda ve mümkün olduğunca genişölçekte bir farkındalık yaratmaya çalışıyor.

Kısa film yarışması bu denizin bir damlası. O damlada bizim de bir katkımız olacak, üniversite öğrencilerimizin yaratıcı fikirlerinin bir katkısı olacak. Umalım ki bu ve benzeri çabalar yılın 365 gününe yayılsın ve mümkün olduğu kadar çok su meselesini konuşalım, tartışalım ve ne yapabiliriz birlikte düşünelim.”

ÇELİKDELEN: YARIŞMAMIZA TÜM ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİMİZİ DAVET EDİYORUZ

İSKİ Genel Müdür Yardımcısı, jüri üyesi Begüm Çelikdelen de “Su kaynakları her geçen gün azalmaktadır. Tasarruf etmeye, bilinçli su tüketimine her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Su tasarrufuna dikkat çekmenin etkili yöntemlerinden biri de sanattır. Suyun Hafızası Kısa Film Yarışmamıza tüm üniversite öğrencilerimizi davet ediyoruz” dedi.

ANKA Haber Ajansı