YAVUZ AĞIRALİOĞLU: “İYİ PARTİİLE OLAN SİYASİ BERABERLİĞİMDEN İSTİFA EDEREK, AYRILIYORUM”

YAVUZ AĞIRALİOĞLU: “İYİ PARTİİLE OLAN SİYASİ BERABERLİĞİMDEN İSTİFA EDEREK, AYRILIYORUM”
İYİ Parti’den istifa ettiğini açıklayan İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, TBMM’de yaptığı açıklamada; “İYİ Parti ile olan siyasi beraberliğimden istifa ederek ayrılıyorum, hüzünle ayrılıyorum, gerçekten üzüntüyle ayrılıyorum” dedi.

İYİ Parti’den istifa ettiğini açıklayan İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, TBMM’de yaptığı açıklamada; “İYİ Parti ile olan siyasi beraberliğimden istifa ederek ayrılıyorum, hüzünle ayrılıyorum, gerçekten üzüntüyle ayrılıyorum” dedi.

İYİ Parti’den istifa ettiğini duyuran bağımsız İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, bugün TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Ağıralioğlu, özetle şunları söyledi:

“İYİ Parti’nin kıymetli ailesi, bugün benim için zor bir gün, yapmak durumda olduklarım adına çok mühim bir yol ayrımı. Bu kadar zor haline getiren bu yol ayrımını partimden değil de partimin maruz kaldığı oldu bittiden, partimin sıkıştığı yerden, partimin bir takım memleket, millet aleyhine tertiplerin hatırını sayacağız diye itibarına halel gelmesi için bir kulvara, siyasi girdaba sokulduğu yerden mustarip olan bir vicdan sesiyle ayrılıyorum... Cumhurbaşkanlığı seçim süreci ittifaklara bölünmüşşekilde devam ederken benim süreçle ilgili itirazlarım oldu. Bu itirazlarımın geçen hafta ete kemiğe büründüğü bir basın toplantısı yaptım… Basın toplantısındaki itirazlarım benim siyasi olarak milletime verdiğim sözlerin, milletin de beni sevdiğine inandığım sözlerimdi.

Bugün benim için siyasal mücadelem içinde partim ve partimin siyasi olarak aidiyet duyduğu, mücadele ettiği bu pakt içerisindeki pozisyonum partime yük olmaya başlamıştı. Benim için erdemli ve zorunlu bir seçenek haline gelen istifa, arkasında böyle bir duyguyu barındırıyor. Siyasi olarak partimin grup kararı alarak Cumhurbaşkanlığı ortak adaylığı iradesine imza atmadım. Partimin rencide edilmesine, bir oldu bittiyle karşı karşıya bırakılıp bütün emeklerinin üç beş günlük süreçte heba edilmesine itiraz ettim.

Sonrasında da milletvekili adaylığına başvurmadım. Erdemli ve zorunlu olan kısmışurasıdır; açıklamalarımla partimin siyasi olarak mutabık kaldığı siyasal zemini gölgeler haline geldim. Arkadaşlarıma ve bu iradeyi temsil eden parti yetkililerine yük haline geldim. Ben kendimi partideki arkadaşların siyasi tercihlerine, siyasi iradelerine yük olma alanından çekiyorum.

Siyaseti ilkeyle yapacağım, öyle söylediğim ve sözümle kendimi bağladığım alanda Türk milletine, Türk devletine hizmetine devam etme kararlılığımda yürüyorum. Terörün gölgesinin düştüğü yerde olmayacak, Türk devletinin müstesna makamlarını bir alçak tertibe kurban vermemenin bize düşürdüğü bütün sorumluluğu yerine getireceğim diye yüzlerce konuşmam vardı.

Bugün geldiğimiz noktada İYİ Parti’nin Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde karşı karşıya bırakıldığı oldu bittinin, bize dayatılan ve bu dayatmanın akabinde memleketin en müstesna makamlarının bir şantaja maruz kaldığı gerçeğinin beni mecbur ettiği kararı verdim. İYİ Parti ile olan siyasi beraberliğimi nihayet erdiriyorum. Nihayete erdirdiğim şey sadece İYİ Parti’nin kırmızıçizgileri olarak bildiğim ve asla ihlal edilmesin diye kudret dilediğim şeylerdir... Genel başkandan pazartesi günü randevu istedim. Dedim ki; ‘Efendim 5-10 dakikanızı bana ayırabilirseniz gelip bir şey arz etmek istiyorum.’ Detay vermedim. Sebebi şu; gideceğiz nihayetinde bir yol beraberliğimiz oldu, bize kıymetli imkanlar, vazifeler tevcih edildi, bu görevleri yaparken de milletimizi utandırmadığımı, partililerime yük olmadığını düşünüyorum. Burada hususiyetle belirtmeyi vazife biliyorum; İYİ Parti hakarete uğramış, iftiraya, ithama uğramış insanların partisidir.

“İYİ PARTİİLE OLAN SİYASİ BERABERLİĞİMDEN İSTİFA EDEREK AYRILIYORUM, HÜZÜNLE AYRILIYORUM, GERÇEKTEN ÜZÜNTÜYLE AYRILIYORUM”

Beni milletimizin şöyle sevebildiğine inanıyorum; ‘Sözüyle iradesini, iradesiyle gayretini birleştirebilmiş bir memleket evladı…’ Orada milletin beni bildiği gibi bulmasını sağlamak benim milletime borcumdur. Bu duygularla İYİ Parti ile olan siyasi beraberliğimden istifa ederek ayrılıyorum, hüzünle ayrılıyorum, gerçekten üzüntüyle ayrılıyorum. Bizim bir partimiz de olacaktır, partiler de olacaktır ama bizim partilerimizin üstünde ay yıldızlı al bayrağı olan bir devletin varlığı esas olacaktır.

“SEÇİME 2 AY KALA BEN BÖYLE SİYASİ PARTİ DEĞİŞTİRMENİN SÖZÜNÜN İTİBARINA ÇOK ZARAR VERDİĞİNE İNANLARDANIM”

Ağıralioğlu, “Başka partilerden teklif aldınız mı” sorusuna; “Susmak benim için kongre sürecinde pusulanmaktır demektir. Ben siyaseti pusulanmak için yapmıyorum. Bana ulaşmış bir teklif, görüşme, istişare falan yoktur. Seçime 2 ay kala ben böyle siyasi parti değiştirmenin sözünün itibarına çok zarar verdiğine inanlardanım” yanıtını verdi.

Ağıralioğlu, “Ben vekildim artık asil oldum şimdi Cumhurbaşkanı namzetlerinin bize ne vaat ettiklerini dinleyeceğim milletimle beraber, ben kime oy vermeyeceğimi söyledim kime oy vereceğime karar vereceğim” dedi.

ANKA Haber Ajansı