TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ BİRLİĞİ DEPREMDE YIKILAN ADIYAMAN VE HATAY KENT KONSEYİ BİNALARINI İNŞA EDECEK

TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ BİRLİĞİ DEPREMDE YIKILAN ADIYAMAN VE HATAY KENT KONSEYİ BİNALARINI İNŞA EDECEK
Türkiye Kent Konseyleri Birliği (TKKB), Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen iki depremde yıkılan Adıyaman ve Hatay Kent Konseyi binalarını inşa etme kararı aldı. Türkiye Kent Konseyleri Birliği, ilki Düzce'de olmak üzere afet temalı bölge toplantıları da düzenleyecek.

Türkiye Kent Konseyleri Birliği (TKKB), Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen iki depremde yıkılan Adıyaman ve Hatay Kent Konseyi binalarını inşa etme kararı aldı. Türkiye Kent Konseyleri Birliği, ilki Düzce'de olmak üzere afet temalı bölge toplantıları da düzenleyecek.

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yönetim Kurulu’nun ikinci toplantısı Ankara Kent Konseyi binasında yapıldı. TKKB ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, TKBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Necati Binici ve Sedat Köse ile Yönetim Kurulu Üyeleri Rüstem Kadri Septioğlu, Burak Taştan, Nuray Akçasoy, Mürsel Sabancı, Hasan Soygüzel, Dr. Nevide Kimyon ile Genel Sekreter Dr. Süleyman Basa ve TKKB Akademik Danışmanı Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin katıldı.

TKKB, İLKİ DÜZCE’DE OLMAK ÜZERE AFET TEMALI BÖLGE TOPLANTILARI YAPACAK

Toplantıda, depremde yıkılan Adıyaman ve Hatay Kent Konseyi binalarının yeniden inşasının Türkiye Kent Konseyleri Birliği tarafından yaptırılması kararlaştırıldı. Toplantıda ayrıca, ilki Düzce’de olmak üzere afet temalı bölge toplantılarının organize edilmesi, Ramazan ayı içerisinde başkan ve yönetim kurulu üyelerinin deprem bölgesini ziyaret etmesi ile KKTC'de ilk kent konseyinin kurulması için çalışma ziyareti gerçekleştirilmesine de karar verildi. Toplantıda TKKB’nin Etik Kurulu Başkan ve üyeleri, Akademik Danışma Kurulu ve Danışma Kurulu’nda yer alacak isimler de belirlendi.

ETİK KURULU BAŞKANLIĞINA KAHRAMANMARAŞ KENT KONSEYİ ESKİ BAŞKANI ZEYNEP ARIKAN SEÇİLDİ

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Etik Kurulu'nda başkanlığa eski Kahramanmaraş Kent Konseyi Başkanı Zeynep Arıkan seçildi. Kurul üyeleri ise Burak Taştan, Nuray Akçasoy, Necati Binici, Sedat Yücel, Mürsel Sabancı, Hasan Soygüzel, Ekrem Aslan, Gülay Aktaşçı, Yusuf Sabri Dişli oldu.

TKKB Denetleme Kurulu ise Ahmet Karadağ, Sinan Temel ve Musa Karaer’den oluştu.

AKADEMİK DANIŞMA KURULU SEÇİLDİ

Toplantıda ayrıca TTKB Akademik Danışma Kurulu’na aralarında deprem bilimci, mimarlık tarihi, eski Devlet Arşivleri Genel Müdürü, rektörler, şehir plancıları ve edebiyatçıların da yer aldığı isimler seçildi. Kurulda, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lale Özgenel, Kapadokya Üniversitesi Mimarlık, Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ruşen Keleş, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Sarıtaş, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilgül Karadeniz, İstanbul Rumeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Osmanşahin, Ankara Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Demir ile TOBB ETÜ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Sarınay yer aldı.

DANIŞMA KURULU'A YENİÜYELER

Toplantıda, TTKB Danışma Kurulu'na ise Kongre Turizmcisi Ceren Anadol, ABB Strateji Geliştirme Daire Başkanı Melek Günden Çınar, sanatçılar Volkan Severcan ve Arzu Balkan, Ankara Reklamcılar Derneği Başkanı Bora Hızal'ın yer alması kararlaştırıldı. TTKB Genel Sekreterliğini Ankara Kent Konseyi Başkan Yardımcısı, Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa, Proje Koordinatörlüğünü Abdurrahman Aksu ile Basın Danışmanlığını ise Birlik Haber Ajansı (BHA) Genel Müdürü Muhammet Kaçar yürütecek.

TTKB'nin önceki dönem danışma kurulunda yer alan isimler ise şu şekilde:

Adana Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Ali Duran Karakaya, Hukuk Danışmanı Cüneyt Altıparmak, Balıkesir Kent Konseyi’nden Ali Erfidan, Çanakkale Kent Konseyi Eski Genel Sekreteri Gülay Aktaşçı, İzmir-Çiğli Kent Konseyi Genel Sekreteri İlyas Aydınalp, Gaziantep Kent Konseyi’nden ÖkkeşÖzekşi, TKKB Akademik Danışmanı Prof. Dr. Mehmet Narlı, TKKB Akademik Danışman Prof. Dr. Abdullah Soykan ve TKKB Akademik Danışman Doç. Dr. İsmail Güneş.

ANKA Haber Ajansı