TÜİK: İÇME SÜTÜÜRETİMİŞUBAT AYINDA YÜZDE 8,5 GERİLEDİ

TÜİK: İÇME SÜTÜÜRETİMİŞUBAT AYINDA YÜZDE 8,5 GERİLEDİ
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, içme sütüüretimi şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 8,5, bir önceki yılın aynı ayına göre ise 11,9 azaldı. Tereyağıüretimi de şubatta yüzde 30 düştü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, içme sütü üretimi şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 8,5, bir önceki yılın aynı ayına göre ise 11,9 azaldı. Tereyağıüretimi de şubatta yüzde 30 düştü.

TÜİK, şubat ayına ilişkin süt ve süt ürünleri üretimi şubat ayı verilerini açıkladı. TÜİK açıklamasında, deprem felaketinden etkilenen bölgelerden sağlıklı veri elde edilememesi nedeniyle, istatistik üretim süreçlerinde geçici uygulamalar yapıldığı belirtildi.

TÜİK verilerine göre, ticari süt işletmelerince toplanan inek sütü miktarı ocak ayına göre yüzde 9,2 azalarak 793 bin 384 ton oldu. Şubat ayında üretilen içme sütü miktarı da bir önceki aya göre yüzde 8,5 geriledi. Buna göre, şubatta üretilen içme sütü miktarı 132 bin 881 ton olarak gerçekleşti.

TEREYAĞI ÜRETİMİ GEÇEN YILIN AYNI AYINA GÖREV YÜZDE 30 GERİLEME

Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre içme sütü üretimi yüzde 11,9 ve inek peyniri üretimi yüzde 3,6 artarken; tereyağıüretimi yüzde 30, ayran üretimi yüzde 5,8, yoğurt üretimi yüzde 1,6, azaldı. Ocak-şubat döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre, içme sütü üretimi 10,5, inek peyniri üretimi yüzde 10,2, ayran üretimi yüzde 3,5 ve yoğurt üretimi yüzde 2,2 artarken; tereyağıüretimi yüzde 24 azaldı.

ANKA Haber Ajansı