TİYATRO, SİNEMA VE DİZİ OYUNCUSU KÖKSAL ENGÜR, HAYATINI KAYBETTİ

TİYATRO, SİNEMA VE DİZİ OYUNCUSU KÖKSAL ENGÜR, HAYATINI KAYBETTİ
Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı Köksal Engür, 77 yaşında hayatını kaybetti.

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı Köksal Engür, 77 yaşında hayatını kaybetti.

Oyuncu Köksal Engür, bu sabaha karşı 77 yaşında yaşamını yitirdi. Engür'ün, böbrek yetmezliğine bağlı komplikasyonlar nedeniyle yaşamını yitirdiği açıklandı.

Oyuncu Cengiz Bozkurt, sosyal medyada yaptığı paylaşımda, "Köksal Engür abimizi böbrek yetmezliğine bağlı komplikasyonlar sebebiyle kaybettik. Cenazesine dair açıklamayı yarın yapacağız. Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerinin başı sağ olsun" açıklamasını yaptı.

KÖKSAL ENGÜR KİMDİR?

1946'da Kars'ta dünyaya geldi. Henüz 10 yaşındayken TRT Ankara Radyosu "Çocuk Saati" programında kısa radyo tiyatrolarıylamesleğe başladı.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünü 1969'da tamamlayan sanatçı, TRT'de programlara katılmanın yanında, seslendirme çalışmalarının da temelini attı.

Ankara Halkevi, Sahne 9, Ankara Deneme Sahnesi, Çağdaş Sahne, Hodri Meydan Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu ve Küçük Sahne gibi özel tiyatrolar ile Bakırköy Belediye Tiyatrosu ve Devlet Opera ve Balesi yapımlarında rol aldı. Afife Tiyatro Ödülleri'nde 1999'da "Yılın En İyi Erkek Oyuncusu", 2002'de ise "Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu" seçilen sanatçı, 2005'te 16. Ankara Film Festivali'nde "Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülünü aldı.

Hollywood yıldızları Robert de Niro, Al Pacino, Dustin Hoffman ve Robin Williams'ın yanı sıra Susam Sokağı'ndaki "Büdü" karakteriyle Red Kit çizgi filminde "Red Kit"i seslendirdi.

ANKA Haber Ajansı