Tcmb, Dezenflasyon Videosu Yayınladı: "Dezenflasyon Nedir? Neden İstiyoruz?"

Tcmb, Dezenflasyon Videosu Yayınladı: "Dezenflasyon Nedir? Neden İstiyoruz?"
Merkez Bankası, "Dezenflasyon nedir? Dezenflasyonu neden istiyoruz" başlıklı bir video yayınladı. Merkez Bankası, "Dezenflasyon nedir? Dezenflasyonu neden istiyoruz" başlıklı bir video yayınladı. Videoda, "Yüksek enflasyondan düşük enflasyona geçiş sırasında düşen enflasyon sürecine dezenflasyon denir. Dezenflasyon sürecinde enflasyon oranı azalır" denildi.

Merkez Bankası, "Dezenflasyon nedir? Dezenflasyonu neden istiyoruz" başlıklı bir video yayınladı. Videoda, "Yüksek enflasyondan düşük enflasyona geçiş sırasında düşen enflasyon sürecine dezenflasyon denir. Dezenflasyon sürecinde enflasyon oranı azalır" denildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), sıkılaşma poletikasını sürdürürken, kamuoyuyla iletişim faaliyetlerini de artırıyor. TCMB, sosyal medya hesabından "Dezenflasyon nedir? Dezenflasyonu neden istiyoruz" başlıklı bir video yayınladı.

TCMB'nin dezenflasyonun tanımı ve sürecine ilişkin hazırladığı videoda yer alan ifadeler şöyle:

"Dezenflasyon nedir? Dezenflasyonu neden istiyoruz?

Dezenflasyonu anlamak için ilk önce enflasyonun ne olduğundan söz etmek gerekiyor.

Enflasyon, fiyatların genelindeki sürekli artıştır. Enflasyon aynı hayat standardını korumak için zaman içerisinde daha fazla para ödenmesine neden olur.

Dezenflasyon ise fiyat artış hızının azalması anlamına gelmektedir.

Yüksek enflasyondan düşük enflasyona geçiş sırasında düşen enflasyon sürecine dezenflasyon denir. Dezenflasyon sürecinde enflasyon oranı azalır.

Dezenflasyonla birlikte paranın satın alma gücü kademeli olarak toparlanır. Ulusal paranın tasarruf işlevi öne çıkar."

ANKA Haber Ajansı