ÖMER FETHİ GÜRER: “GİYDİREN VE DOYURAN TARIM SEKTÖRÜNDE ARTAN SORUNLAR DALGA DALGA HER ALANA YAYILMAKTADIR"

ÖMER FETHİ GÜRER: “GİYDİREN VE DOYURAN TARIM SEKTÖRÜNDE ARTAN SORUNLAR DALGA DALGA HER ALANA YAYILMAKTADIR"
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarım kesiminin bankacılık sektörüne olan borçlarının şubatta bir önceki aya göre 12,1 milyar lira daha artarak 363,4 milyar liraya kadar çıktığı, tarımsal girdi fiyatının son bir yılda yüzde 96 artış gösterdiği, yılbaşından beri icra ve iflas dairelerine UYAP üzerinden toplam 2 milyon 745 bin yeni dosya geldiğine dikkat çekerek, “İktidarın saklamaya çalıştığı gerçekler halkın yaşadığıdır. Mızrak çuvala sığmamakta, yoksulluk ve açlık sınırı altında yaşam ailelerin ya

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarım kesiminin bankacılık sektörüne olan borçlarının şubatta bir önceki aya göre 12,1 milyar lira daha artarak 363,4 milyar liraya kadar çıktığı, tarımsal girdi fiyatının son bir yılda yüzde 96 artış gösterdiği, yılbaşından beri icra ve iflas dairelerine UYAP üzerinden toplam 2 milyon 745 bin yeni dosya geldiğine dikkat çekerek, “İktidarın saklamaya çalıştığı gerçekler halkın yaşadığıdır. Mızrak çuvala sığmamakta, yoksulluk ve açlık sınırı altında yaşam ailelerin yaşamını da olumsuz etkilemektedir. Giydiren ve doyuran tarım sektöründe artan sorunlar dalga dalga her alana yayılmaktadır” açıklamasını yaptı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarım kesimi ve tarım sektöründe yaşanan sorunlara ilişkin açıklama yaptı. Gürer’in açıklamalarışöyle:

“TARIM KESİMİNİN BANKACILIK SEKTÖRÜNE OLAN BORÇLARI, ŞUBATTA 12,1 MİLYAR LİRA DAHA ARTTI”

“Tarım kesiminin bankacılık sektörüne olan borçlarışubatta bir önceki aya göre 12,1 milyar lira daha artarak 363,4 milyar liraya kadar çıktı. Sektörün borçlarında yılın ilk iki aylık döneminde ise 34,4 milyar liralık büyüme kaydedildi. Tarım sektörünün bu borçlarının 297 milyar lirası kamu bankalarına olan borçlardan kaynaklanırken, özel bankalara ise 66,4 milyar liralık borcu bulunuyor. Şubatta kamu bankalarına olan borçlar büyümesini sürdürürken, özel bankalar ise tarıma verdiği kredileri 1 milyar liraya yakın daralttı.

“TÜRKİYE, SADECE SON İKİ YILDA 10,2 MİLYAR DOLARLIK HUBUBAT İTHAL ETTİ”

Türkiye’nin hemen hemen tüm tarım ürünlerinde kendi kendine yeterlilik oranları azaldı. 2021-2022 piyasa yılında Türkiye’nin ürettiği hububat, ihtiyacının yüzde 80’ini karşılayabildi. Bu oran buğdayda yüzde 87,3’e; arpada yüzde 66,8’e; mısırda yüzde 76,7’ye kadar indi. Karşılama oranı toplam hububatta bir önceki döneme göre 17,1 puan, buğdayda 15 puan, arpada 30,3 puan, mısırda 8,3 puan düştü. Üretim, ülkenin kendi ihtiyacına yetmediği için ithalatı arttı. Türkiye 2021 yılında 4,5 milyar dolar, 2022 yılında 5,7 milyar dolar olmak üzere sadece son iki yılda 10,2 milyar dolarlık hububat ithal etti. Bu yılın ilk iki ayında ise ithalat 1 milyar dolara ulaştı.

“TARIMSAL GİRDİ FİYATI SON BİR YILDA YÜZDE 96 ARTIŞ KAYDETTİ”

TÜİK’e göre tarımsal girdi fiyatları, ocakta bir önceki aya göre yüzde 6,24; son bir yılda ise yüzde 96 oranında artış kaydetti. Ocakta, tohum ve dikim materyali fiyatları yüzde 4,21, enerji ve yağ fiyatları yüzde 1,81 arttı. Gübre fiyatlarında yüzde 4,9 oranında azalma yaşandı. Tarımsal ilaç fiyatları yüzde 2,9; veterinerlik hizmetleri ise yüzde 21,45 ve hayvan yemi fiyatları yüzde 3,79 oranında artış kaydetti. Bu veriler TÜİK’e göre piyasaya yansıyan artışı gösteriyor. Bu artış bölgelere göre daha yüksek. TÜİK ortalama ile gidiyor. Oysa ihtiyaç olduğunda taban gübre fırlıyor. Diğer gübreler yerinde sayınca da rakam daha az artış ile duyuruluyor. İlaç, gübre ve tohum fiyatlarındaki artış ile yem fiyatlarındaki artışın çiftçiye olumsuz yansıması oransal olarak daha yüksek. Artan girdi fiyatı raftaki ürünü de etkiyor.

“VATANDAŞLARIN BANKA BORÇLARINDA YILBAŞINDAN BU YANA 277 MİLYAR LİRALIK ARTIŞ YAŞANDI”

Vatandaşların bireysel kredi ve kredi kartı borçları, 17-24 Mart haftasında 45 milyar lira daha artarak 1 trilyon 851 milyar liraya kadar çıktı. Vatandaşların banka borçlarında yılbaşından bu yana ise 277 milyar liralık artış yaşandı. Vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen ve henüz varlık yönetim şirketlerine devretmedikleri takipteki borçlar ise 32,6 milyar liraya yükseldi. Bankaların takipteki bu borçlarını düşük bir bedel karşılığında varlık yönetim şirketlerine devrediyor olmaları bu rakamı olduğundan daha düşük gösteriyor. Vatandaşların bankalar ve finansal şirketlerden ayrı olarak TOKİ’ye taksitli konut alımları nedeniyle 28 milyar lira, varlık yönetim şirketlerine de 36 milyar lira borcu bulunuyor.

3 AYDA 2 MİLYON 745 BİN YENİİCRA DOSYASI

Ulusal Yargı Ağı (UYAP) üzerinden alınan verilere göre 1 Ocak-31 Mart 2023 tarihleri arasında icra ve iflas dairelerine UYAP üzerinden toplam 2 milyon 745 bin yeni dosya geldi. Gelen dosya sayısı 2022 yılının aynı haftalarına göre 111 bin adet arttı. Aynı dönemde 2 milyon 916 bin dosya da sonuçlandırıldı. Sonuçlanan dosya sayısı da bir önceki yıla göre 1 milyon 281 bin adet artış gösterdi. Yeni gelen dosya sayısı 2022 yılının aynı dönemine göre yüzde 4,2 oranında arttı. İcra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısı ise geçen yılın aynı gününe göre 510 bin adet azalarak 31 Mart itibariyle 23 milyon 58 bin oldu.

“İKTİDARIN SAKLAMAYA ÇALIŞTIĞI GERÇEKLER HALKIN YAŞADIĞIDIR”

AKP iktidarları yaşamı sorunlu kılıyor. Yokluk ve yoksulluk yaygınlaşırken vatandaş temel gıda ürünlerini dahi almakta zorlanmaktadır. Et, süt, yumurta fiyatlarındaki artış ile sebze ve meyvenin raf fiyatlarında yaşanan artış yaşamı iyiden iyiye zorlaştırmıştır. İktidarın saklamaya çalıştığı gerçekler halkın yaşadığıdır. Mızrak çuvala sığmamakta, yoksulluk ve açlık sınırı altında yaşam ailelerin yaşamını da olumsuz etkilemektedir. Giydiren ve doyuran tarım sektöründe artan sorunlar dalga dalga her alana yayılmaktadır.”

ANKA Haber Ajansı