NAZIM HİKMET DOSTLUK ÖDÜLÜ’NÜN BU YIL Kİ SAHİPLERİİKİ KADIN OLACAK

NAZIM HİKMET DOSTLUK ÖDÜLÜ’NÜN BU YIL Kİ SAHİPLERİİKİ KADIN OLACAK
Usta şair Nazım Hikmet Ran'ın sonsuzluğa gidişinin 60. yılında 'Nazım Hikmet Dostluk Ödülü'nün sahipleri gazeteci-yazar, Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Oral ile Nâzım Hikmet’in eşi Vera Tulyakova’nın kızı, tiyatro bilimcisi Anna Anatolyevna Stepanova olacak. Ödüller, 3 Haziran'da Moskova'da düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.

Usta şair Nazım Hikmet Ran'ın sonsuzluğa gidişinin 60. yılında "Nazım Hikmet Dostluk Ödülü'nün sahipleri gazeteci-yazar, Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Oral ile Nâzım Hikmet’in eşi Vera Tulyakova’nın kızı, tiyatro bilimcisi Anna Anatolyevna Stepanova olacak. Ödüller, 3 Haziran'da Moskova'da düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı'ndan yapılan açıklamaya göre, 2014 yılından bu yana Türkiye ve Rusya halkları arasında kültürel bağların kuvvetlenmesi, Nâzım Hikmet’in eserlerini, yaşamını, düşüncelerini genç nesillere aktarmak ve ülkelerarası bağların kalıcılığı için Moskova Nâzım Hikmet Anma Etkinlikleri kapsamında ‘Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü’ veriliyor.

Bu yıl Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, "Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü'nü daha önceki yıllarda olduğu gibi Türkiye’den ve Rusya’dan iki ayrı isme veriyor. Türkiye ile Rusya arasındaki kültürel bağların gelişmesine ve Nâzım Hikmet’in edebi mirasının korunmasına yönelik katkılarından ötürü ödüllerin sahibi kültür ve sanat emekçisi iki kadının olacak.

ÖDÜLLER 3 HAZİRAN’DA TESLİM EDİLECEK

Bu çerçevede gazeteci-yazar, Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı kurucularından Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Oral ile Nâzım Hikmet’in eşi Vera Tulyakova’nın kızı, tiyatro bilimcisi Anna Anatolyevna Stepanova ödüle layık görüldü. Oral ve Stepanova'ya ödülleri, 3 Haziran akşamı düzenlenecek törenle takdim edilecek.

ÖDÜL TÖRENİ MOSKOVA’DA DÜZENLENECEK

Moskova’daki anmalar 3 Haziran Cumartesi sabahı Nâzım Hikmet’in mezarı başında başlayacak. Ödül töreni ve etkinlik saat 19.00’da Russkaya Pesnya Gösteri Merkezinde gerçekleştirilecek.

ANKA Haber Ajansı