İŞSİZLİK ŞUBAT AYINDA ÇİFT HANEYE ÇIKARAK YÜZDE 10 OLDU

İŞSİZLİK ŞUBAT AYINDA ÇİFT HANEYE ÇIKARAK YÜZDE 10 OLDU
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, şubat ayında işsiz sayısı 65 bin kişi artarak 3 milyon 514 bin kişi oldu. Böylece 2023 yılının ikinci ayında işsizlik oranı yeniden iki haneye tırmanarak yüzde 10 olarak gerçekleşti. Geniş tanımlı işsizlik ise (atıl işgücü oranı) yüzde 23,4'e yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, şubat ayında işsiz sayısı 65 bin kişi artarak 3 milyon 514 bin kişi oldu. Böylece 2023 yılının ikinci ayında işsizlik oranı yeniden iki haneye tırmanarak yüzde 10 olarak gerçekleşti. Geniş tanımlı işsizlik ise (atıl işgücü oranı) yüzde 23,4'e yükseldi.

TÜİK, şubat ayına ilişkin işgücü istatistiklerini bugün açıkladı. TÜİK, şubat ayında yaşanan deprem felaketinden yoğun şekilde etkilenen 7 ilden veri alınamadığını bildirdi. TÜİK'in konuya ilişkin açıklamasışöyle oldu:

"Hane Halkıİşgücü Araştırmasışubat ayı anket uygulaması, ülkemizde yaşanan deprem felaketi nedeniyle Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya ve Osmaniye illerinde yapılamamıştır. Bu illerdeki örnek hane sayısının örneklem içerisindeki payı yüzde 7,8'dir. Şubat ayı bülteninde yer alan sonuçlar anket uygulaması gerçekleştirilebilen iller üzerinden Türkiye bazında tahmin verecek şekilde ağırlıklandırma yapılarak hesaplanmıştır. Yapılan geçici yöntemsel değişiklik ile ilgili açıklamalar metaveri bölümünde sunulmuştur. Belirtilen illerde uygulama gerçekleştirilemediği için, depremin etkisi göstergelere yansıtılamamış olup ilerleyen dönemde alan uygulamasına başlanabilmesi ile birlikte geçmiş dönemlere ait deprem etkisinin ölçülmesi ile ilgili çalışmaların yapılması planlanmaktadır."

MEVSİM ETKİSİNDEN ARINDIRILMIŞİŞSİZLİK ORANI YÜZDE 10

TÜİK'in Hane Halkıİşgücü Araştırması sonuçlarına göre; 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısışubat ayında bir önceki aya göre 65 bin kişi artarak 3 milyon 514 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,2 puan artarak yüzde 10,0 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 8,7 iken kadınlarda yüzde 12,6 olarak tahmin edildi.

İSTİHDAM ORANI ŞUBAT AYINDA AIZALDI

İstihdam edilenlerin sayısışubat ayında bir önceki aya göre 361 bin kişi azalarak 31 milyon 460 bin kişi, istihdam oranı ise 0,6 puan azalarak yüzde 48,2 oldu. Bu oran erkeklerde yüzde 65,0 iken kadınlarda yüzde31,8 olarak gerçekleşti.

İŞGÜCÜNE KATILMA ORANI DA ŞUBATTA GERİLEDİ

İşgücü 2023 yılışubat ayında bir önceki aya göre 295 bin kişi azalarak 34 milyon 975 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 0,5 puanlık azalış ile yüzde 53,6 olarak gerçekleşti. İşgücüne katılma oranı erkeklerde yüzde 71,2 iken kadınlarda yüzde 36,4 oldu.

GENÇ NÜFUSTA MEVSİM ETKİSİNDEN ARINDIRILMIŞİŞSİZLİK ORANI YÜZDE 19,2

TÜİK verilerine göre, 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,7 puanlık azalış ile yüzde 19,2 oldu. Bu yaş grubunda işsizlik oranı; erkeklerde yüzde15,4, kadınlarda ise yüzde26,2 olarak tahmin edildi.

ŞUBATTA HAFTALIK ORTALAMA FİİLİÇALIŞMA SÜRESİ 44,7 SAAT OLDU

İstihdam edilenlerden referans döneminde işbaşında olanların, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma süresi 2023 yılışubat ayında bir önceki aya göre 0,1 saat azalarak 44,7 saat olarak gerçekleşti.

GENİŞ TANIMLI İŞSİZLİK YÜZDE 23,4

Zamana bağlı eksik istihdam, yani geniş tanımlı işsizlik (potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan âtıl işgücü oranı) ise şubat ayında bir önceki aya göre 1,5 puanlık artış ile yüzde 23,4 oldu. Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı yüzde 16,0 iken işsiz ve potansiyel işgücünün bütünleşik oranı yüzde 17,9 olarak tahmin edildi.

ANKA Haber Ajansı