İSİG MECLİSİ: 3 AYDA EN AZ 463 EMEKÇİİŞ CİNAYETLERİNDE ÖLDÜ

İSİG MECLİSİ: 3 AYDA EN AZ 463 EMEKÇİİŞ CİNAYETLERİNDE ÖLDÜ
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, bu yılın ilk 3 ayında en az 463 emekçinin iş kazalarında yaşamını yitirdiğini açıkladı. İSİG Meclisi’nin verilerine göre, günde ortalama 5 emekçi iş kazalarında hayatını kaybetti.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, bu yılın ilk 3 ayında en az 463 emekçinin iş kazalarında yaşamını yitirdiğini açıkladı. İSİG Meclisi’nin verilerine göre, günde ortalama 5 emekçi iş kazalarında hayatını kaybetti.

İSİG Meclisi, bugün yaptığı açıklamada, 2023 yılının 3 ayında iş kazalarında hayatını kaybeden emekçi sayısının 463 olduğunu bildirdi. İSİG Meclisi’nin bu verisine göre, günde ortalama 5 emekçi yaşamını yitirdi. Açıklamada, “Bu yıl da her gün ‘en az’ 5 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. ‘En az’ diyoruz, çünkü tespit ettiklerimiz basına yansıyanlar ya da bize bildirilenler. Bir yandan, deprem bölgesinde kaybettiğimiz işçi arkadaşlarımızın bilgisine ulaşmak neredeyse imkansız. Diğer yandan, deprem gündemi nedeniyle diğer şehirlerdeki iş cinayetlerinin de basına yansıması azaldı” denildi.

İSİG Meclisi’nden yapılan yazılı açıklamada, mart ayında 130 emekçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği belirtilerek, bu ayda hayatını kaybedenlerin 3’ünün çocuk, 8’inin mülteci ve 3’ünün kadın olduğu aktarıldı. İSİG açıklamasına göre; mart ayında en çok inşaat iş kolunda iş kazası yaşandı. İnşaat iş kolunu taşımacılık, tarım ve orman, konuklama ve ticaret/büro iş kolu izledi. En çok iş cinayeti, trafik kazası nedeniyle yaşandı.

İSİG Meclisi’nin açıklamasında, Kahramanmaraş merkezli depremlere de dikkat çekildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Depremde Hatay İskenderun Devlet Hastanesi binasının A bloğu yıkıldı. Enkaz altında, tespit edebildiğimiz kadarıyla 18 sağlık emekçisi ve 80 hasta hayatını kaybetti. Hastanenin internet adresinde halen ‘1000 yatak kapasiteli tek yerleşke içerisinde yeni hastane binası en acil ihtiyaç olarak görülmektedir. 2012 yılında hastanemiz A bloğunda yapılan ‘deprem dayanıklılık testi’ raporu olumsuz gelmiştir. A blok, fiziki olarak eski olup 4-6 yataklı koğuş tipi odalar bulunmaktadır’ ifadesi yer almaktadır. Mart ayında yapılan bilirkişi ve ön inceleme raporunda da ‘kolon, kirişlerde dere ve çay malzemesi kullanıldığı ve 2,5 cm ebatlarından büyük agregaların gözlendiği’ ve yine zeminde sorunlar olduğu tespit edildi. Yine depremde yıkılan Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ek Hizmet Binası’nda da enkaz altında tespit edebildiğimiz kadarıyla 7 sağlık emekçisi hayatını kaybetti.

Depremde yıkılan Adıyaman Arsemas Hotel’de geçici görevlendirme ya da eğitim için bulunan 32 kimya işçisi, uygulama ve eğitim gezisi nedeniyle Adıyaman İsias Otel’de bulunan 32 rehber ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin kulüp binasında kalan 8 güreşçi, enkaz altında kalarak hayatlarını kaybettiler.”

ANKA Haber Ajansı