İmamoğlu, Kırlangıçevler Projesi’niinceledi: “Bir Sitenin Dönüşümü 11 Yıl Sürer Mi”

İmamoğlu, Kırlangıçevler Projesi’niinceledi: “Bir Sitenin Dönüşümü 11 Yıl Sürer Mi”
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediye iştiraki KİPTAŞ ve Beylikdüzü Belediyesi iş birliğiyle yıllar süren kentsel dönüşüm sorunu çözülerek Gürpınar Siteler Bölgesi’nde 25 Mart 2022’de temeli atılan, 10 blok, 505 konut ve 20 ticari birimden oluşan "Kırlangıçevler Projesi"nde incelemelerde bulundu. CHP Beylikdüzüİlçe Başkanlığı döneminden bu yana bölgedeki sorunun çözümü için mücadele içinde olduklarını belirten İmamoğlu, “Buraya emek vermeye başlayalı ve sürecin sona ermesi 11 y

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediye iştiraki KİPTAŞ ve Beylikdüzü Belediyesi iş birliğiyle yıllar süren kentsel dönüşüm sorunu çözülerek Gürpınar Siteler Bölgesi’nde 25 Mart 2022’de temeli atılan, 10 blok, 505 konut ve 20 ticari birimden oluşan "Kırlangıçevler Projesi"nde incelemelerde bulundu. CHP Beylikdüzü İlçe Başkanlığı döneminden bu yana bölgedeki sorunun çözümü için mücadele içinde olduklarını belirten İmamoğlu, “Buraya emek vermeye başlayalı ve sürecin sona ermesi 11 yıl olacak önümüzdeki sene. Peki 11 yıl normal mi? Değil. Peki 11 yılla İstanbul dönüşür mü? Dönüşmez. Dolayısıyla herkesin fedakarlığı, herkesin iş birliği lazım. Başından beri ifade ettiğimiz de tam da bu” dedi.

İBB iştiraki KİPTAŞ ile Beylikdüzü Belediyesi, Gürpınar Siteler Bölgesi’nde yıllardır çözülemeyen kentsel dönüşüm sorununu çözüme kavuşturan imzayı, 11 Kasım 2020’de atmıştı. Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ve KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt’un, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun tanıklığında attığı imzaların ardından bürokratik işlemler, yaklaşık 2 yılda tamamlanmıştı. Siyasi engellemeler nedeniyle, yıllarca depreme dayanıksız evlerde oturmak zorunda kalan 260 dairenin kentsel dönüşümünü gerçekleştirecek “KİPTAŞ Beylikdüzü Kırlangıçevler Projesi”nin temeli 25 Mart 2022’de atılmıştı. İmamoğlu, sona yaklaşılan proje alanında, CHP İstanbul Milletvekili Turan Taşkın Özer ve Parti Meclisi Cem Aydın ile birlikte incelemelerde bulundu. Örnek daireyi de gezen İmamoğlu, değerlendirme konuşmasınışantiye alanında yaptı. İmamoğlu şunları söyledi:

“SÜRECİ 1,5 YILDA TAMAMLADIK, İNŞALLAH ŞUBAT-MART AYINDA DA TESLİMİNE BAŞLANACAK: Yeniden yapımına başladığımız alan 80’li yıllarda kooperatifler aracılığıyla yapılmıştı. Benim CHP'de ilçe başkanlığım (Beylikdüzü) dönemimde, kentsel dönüşümle ilgili masamıza ilk gelen konulardan birisi burasıydı. Hem Naciye Ablamız hem Hayriye Ablamız ta o zamandan beri bu sürecin böyle bir teşvik edicileri, zorlayıcıları. Onlar gibi, keşke sayısıçok olsa, yine başka kahramanları da var. Evlerine de misafir oldum. Sonra bu binaları analiz ettik. İlçe belediye başkanı olunca da buranın değişimi ve dönüşümüyle ilgili planlama süreçlerine derhal girişimde bulunduk. Ve bugün sonuca doğru evrilmeye yürüyor. Az kaldı. Gördüğünüz gibi çok hızlı bir inşaat süreci yaşadık burada. Projenin temelini 25 Mart 2022’de attık. Demek oluyor ki 1,5 yılda aslında sonuca doğru yaklaştık. İnşallah şubat-mart ayında da teslime başlanacak. Burası, önümüzdeki sene yaz döneminde artık insanların keyifle, güvenle yaşamlarını geçireceği yuvaları olacak.

HERKESİN FEDAKARLIĞI, HERKESİN İŞ BİRLİĞİ LAZIM: Ne yazık ki siyasi süreçler, bir kısım ne yazık ki engellemeler, bir kısım vatandaşların küçük hesaplarıyla engellenen süreçler… Çoklu bir engel, zamanı geciktirdi. Bu çoklu engelleri konuşabiliriz. Sadece bizim Büyükşehir Belediyesi döneminde KİPTAŞ'ın, Beylikdüzü Belediyesi ve Başkanımızın birlikte verdiği mücadelenin olduğu süre, 1,5 sene sürdü. Ama daha öncesinde, Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde bekletilmesi ve geçirilmemesi vesaire gibi bir sürü konu… Demek istediğim şu: Buraya emek vermeye başlayalı ve sürecin sona ermesi 11 yıl olacak önümüzdeki sene, yani 5-6 ay sonra, 7 ay sonra insanlar burada oturduğunda. Peki 11 yıl normal mi? Değil. Peki 11 yılla İstanbul dönüşür mü? Dönüşmez. Dolayısıyla herkesin fedakarlığı, herkesin iş birliği lazım. Başından beri ifade ettiğimiz de tam da bu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM, SİYASİ PARTİLERİN ORTAK HAREKET ETMESİ GEREKEN BİR MESELEDİR: Kentsel dönüşüm meselesi, siyasi bir mesele değildir. Kentsel dönüşüm, siyasi partilerin ortak hareket etmesi gereken bir meseledir. Halkımızın ortak hareket etmesi gereken bir meseledir. Küçük hesapların veya küçük çıkarların hesabının yapılmaması gereken bir meseledir. Güvenilir kurumların, -KİPTAŞ gibi- aracılık ettiği ve o aracılık sonucunda da yine yüklenicilerin yoğun emekleriyle, onların da katkılarıyla burada ve bunun gibi yerlerde bu işin dönüşmesi, insanların yaşamlarının kurtulması anlamına gelir. İşte şu gördüğünüz sitede bile, binlerce insanımız güven içinde yaşayacak. Düne kadar ne yazık ki güvencesiz yaşıyorlardı. Mesele büyüktür, derindir. Allah korusun. Hala görüyorum, sitelerde direncini gösteren ya da anlaşmama konusunda ne yazık ki iyi sürecin oluşmasına katkı sunmayan hemşehrilerimiz, vatandaşlarımız var burada. Şimdi konuştuk. Hem Beylikdüzü Belediyesi, Başkanımız hem KİPTAŞ ve yönetimi, Genel Müdürümüz, aynı zamanda buradaki vatandaşlarımızın topluluklarıyla bir araya gelecekler. Siteler de kalan yerlerin de dönüşmesi konusunda azami gayretle, oraların da başlamasına öncülük yapacağız.

ESAS OLAN HAYATTA KALMAKTIR: Evet, ‘Mal canın yongasıdır’ deriz, ama esas olan hayatta kalmaktır. Önce hayatta kalmayı garanti edeceğiz, ondan sonra malımızla, mülkümüzle ilgili değerlendirmeleri yapacağız. Bu bağlamda İstanbulluları, bütün insanlarımızı, 16 milyon insanımızı ve bütün kurumlarımızı -bu işin hükümeti, yerel yönetimi yok- iş birliği içinde, dayanışma içerisinde İstanbul depremindeki mücadelesine davet ediyorum. Sayın Bakanımıza ve bakanlığa verdiğimiz teklif gibi, bu meselenin, bu bahsettiğim prensiplerle bir çatı altında toparlanmasını; bir ‘Deprem Konseyi’, ‘Deprem Kurulu’, ‘Deprem Başkanlığı’nın, Ankara'da bir yapı kurarak değil, katılımcı bir modelle, herkesin içinde olduğu bir sistemle İstanbul'da kurulmasının çağrısını tekrar buradan, Gürpınar'dan, Siteler’den, dönüşüm yaptığımız, binlerce insanımıza hayatını garanti altına alan bu yapıların arasından tekrarlıyorum ve sesleniyorum."

10 BLOK, 505 KONUT, 20 TİCARİ BİRİM

KİPTAŞ'tan yapılan bilgilendirmeye göre, 10 bloktan oluşan projede; 1 adet 1+1, 240 adet 2+1 ve 264 adet 3+1 daire olmak üzere, toplam 505 konut ve 20 ticari birim bulunacak. Güvenli, son yönetmeliklere göre yapılmış, sosyal alanları olan kapalı otoparklı yeni evlerine kavuşacak olan hak sahipleri; borçlanma tutarını, evlerine oturduktan sonra 36 ay yüzde 0 faiz ile KİPTAŞ’a ödeme kolaylığına sahip olacak.

ANKA Haber Ajansı