İBB’DEN HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE 62,5 MİLYON TL YARDIM

İBB’DEN HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE 62,5 MİLYON TL YARDIM
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), depremlerle sarsılan Hatay’da bin geçici konut yapacak, içme suyu, kanalizasyon ve elektrik altyapısını onaracak. İBB Meclisi’nin oy birliğiyle aldığı kararla, tüm bu çalışmalar için Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne 62,5 milyon liralık yardım yapılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), depremlerle sarsılan Hatay’da bin geçici konut yapacak, içme suyu, kanalizasyon ve elektrik altyapısını onaracak. İBB Meclisi’nin oy birliğiyle aldığı kararla, tüm bu çalışmalar için Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne 62,5 milyon liralık yardım yapılacak.

İBB, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli iki büyük depremin ardından bölgede yaraları sarmaya devam ediyor. AFAD’ın görevlendirmesiyle ilk günden beri Hatay'da arama kurtarma, gıda, barınma, temizlik, tıbbi yardım, enkaz kaldırma gibi hizmetler sunan İBB, kentin imar, geçici barınma ve altyapı ihtiyacı için de kolları sıvadı.

İBB Meclisi’nde oy birliğiyle alınan kararla, Hatay Büyükşehir Belediyesi hizmetlerinin sunulmaya devam edilebilmesi amacıyla 62,5 milyon liralık yardım yapılacak.

Bu kapsamda, Hatay Büyükşehir Belediyesi personeline bin geçici konut yapılacak. Ayrıca, içme suyu depo yapım, bakım ve onarım için 30 milyon lira, içme suyu şebekelerinin onarımında kullanılmak üzere malzeme temini için 7,5 milyon lira, kanalizasyon şebekelerinin onarımında kullanılmak üzere malzeme temini için 10 milyon lira, elektrik tesislerinin bakım, onarımında kullanılmak üzere malzeme temini için ise 15 milyon lira destek verilecek.

Meclis kararında, büyük bir tahribata yol açan deprem felaketinden sonra Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin mekânsal imkanlarının zarar gördüğü, personelin büyük bölümünün sosyal ve fiziksel olarak plan çalışmalarında görev alamayacak duruma geldiğine dikkat çekildi. İl genelindeki atık su arıtma tesislerinin, içme suyu isale hatlarının, kanalizasyon şebeke sistemlerinin, içme suyu şebeke ve depoları ile bu sistemleri işleten elektrik tesislerinin zarar görerek hizmet veremez duruma geldiğine de vurgulandı.

YARALAR HIZLA SARILIYOR

İBB Meclisi, aldığı ikinci bir kararla; depremden zarar gören bölge halkının acılarının hafifletilmesi, insan yaşamının ve sağlığını korunması için bölgeye yönelik ilk günde bu yana aralıksız sürdürülen destek ve yardımların sürdürülmesi istendi.

Kararla; afetzedelere barınma, iaşe, altyapı, sağlık, giyim ve benzeri zaruri yardımlar gerektiği şekilde ulaştırılmaya devam edecek. Afet bölgesinde yardım ve destek faaliyetlerinde yer alan personelin nöbetleşe devamlılığı sağlanacak.

832 TIR İNSANİ YARDIM ULAŞTIRILDI

İBB, bugüne kadar deprem bölgesinde 7 bin 520 personel ile bin 551 iş makinesi ve hizmet aracı görevlendirildi. Gönüllü giden 584 kişi ile 8 bin 104 personel sahada görev aldı. Halen 517 personel ile 354 iş makinası bölgede aktif olarak görev yapıyor. İBB ekipleri tarafından 561 kişi enkazdan canlı olarak kurtarıldı.

Bölgeye 615’i insani yardım TIR'ı olmak üzere 656 yardım aracı ve 97 konteyner gönderildi. 124 TIR Pet Su Hamidiye su ile 52 TIR (4,7 milyon adet 50 gramlık Akdeniz ekmeği) 515 bin altın çörek, 74 bin bebe bisküvisi, 4 bin glütensiz ekmek dağıtıldı. Toplamda 8 bin 766 çadır dağıtıldı ya da kuruldu. Toplam 714 bin kişiye yemek hizmeti, 96 bin kişiye mobil büfe hizmeti verildi. Antakya ve İskenderun’da 3 öğün 13 bin kişilik yemek üretimi yapılarak 5 noktadan dağıtılıyor.

Ayrıca, Antakya’da 14 Mart’ta 226 birimden oluşacak bin 150 kişilik geçici yaşam alanının imalatına başlandı. 3,5 aylık sürede imalatları tamamlanacak. Samandağ’da 78 birimden oluşacak, 400 kişilik geçici yaşam alanının imalatına ise 21 Mart’ta başlandı ve yine 3,5 ayda bitirilecek.

ANKA Haber Ajansı