İBB: SPORA 1 TL’LİK YATIRIMLA 101 TL DEĞERİNDE SOSYAL FAYDA SAĞLANIYOR

İBB: SPORA 1 TL’LİK YATIRIMLA 101 TL DEĞERİNDE SOSYAL FAYDA SAĞLANIYOR
İstanbul’da Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından spora yapılan 1 birimlik yatırımın vatandaşların gözünde 101,05 birimlik sosyal fayda sağladığı hesaplandı.

İstanbul’da Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından spora yapılan 1 birimlik yatırımın vatandaşların gözünde 101,05 birimlik sosyal fayda sağladığı hesaplandı.

İBB'den yapılan açıklamada, Spor İstanbul'un, İstanbulluların fiziksel hareketliliğini artırmak ve sağlıklı bir gelecek inşa etmek için çalışmalarına hız kesmeden devam ettiği belirtildi. Açıklamada, "Spor kültürünü kent yaşantısına entegre etmeyi ilke edinen Spor İstanbul; gerçekleştirdiği kapsamlı araştırmaları, stratejisinin kalbine koyarak yatırım planlarını bilimsel bulgular üzerinden tasarlarken, sporun iyileştirici gücünü ön plana çıkaran çalışmalarla da İstanbul’un aktif ve sağlıklı kent vizyonunu güçlendiriyor" denildi.

Açıklamada, Spor İstanbul üyeleri ve etkinlik katılımcıları arasında yapılan araştırmayla sporun iyileştirici gücüne dair önemli çıktılara ulaşan Spor İstanbul’un çalışmasına göre, İstanbul’da düzenli egzersiz yapan insanların yüzde 57’si ‘fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı olmak’ motivasyonuyla hareket ettiği vurgulandı.

TÜRKİYE’NİN EN GENİŞ KAPSAMLI SROI RAPORU

İBB'den yapılan açıklamaya göre, İstanbullulara verdiği hizmetlerin vatandaşlarda ‘iyileştirici güç’ etkisi yarattığını tespit eden Spor İstanbul, ‘Yatırımın Sosyal Getirisi Analizi’ (SROI) ile ‘mucizevi ilaç’ etkisini para diline tercüme etti. Social Value International tarafından onaylanan Türkiye’nin en geniş kapsamlı Yatırımın Sosyal Getirisi Analizi ile alınan hizmet karşısında vatandaşların gözünde kaç birimlik değer yarattığınıölçümledi. Spor İstanbul’un tüm paydaşlarının yer aldığı bu çalışmada, farklı parametreler hesaba katılarak Büyükşehir Belediyesi’nin spora yaptığı yatırımların vatandaşın gözündeki değeri para diline çevrildi. Rapora göre, İstanbul’da Büyükşehir Belediyesi tarafından spora yapılan 1 birimlik yatırımın vatandaşların gözünde 101,05 birimlik sosyal fayda sağladığı hesaplandı.

RENAY ONUR: KİLO VERMEK İÇİN SPOR YAPTIĞINI SÖYLEYENLERİN ORANI YÜZDE 22’YE KADAR GERİLEDİ

İstanbullulara verdikleri hizmetin vatandaşın gözündeki değerini ölçmek için bu çalışmayı yaptıklarını belirten Spor İstanbul Genel Müdürü İ. Renay Onur, şu değerlendirmeleri yaptı:

“İstanbulluların spor alışkanlıklarınıölçümlediğimiz bir başka çalışmada; pandemi döneminde Türkiye çapında insanların yaklaşık ortalama 6 kilo aldığı hesaplanmıştı. Takip eden dönemde de insanların spor yapma motivasyonları arasında ‘kilo vermek’ ilk sıradaydı. Ama bu sıralama değişti. Bugün, İstanbul’da sportif aktivite içerisinde yer alanların birincil önceliği yüzde 57 ile ‘fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı olmak’. Kilo vermek için spor yaptığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 22’ye kadar geriledi. Bunun açılımı aslında şu; sporu ruhsal bağlamda da felsefesiyle birlikte ele alıyoruz. Bu yaklaşımın, toplumsal kalkınmamız açısından da son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Bu noktadan yola çıkarak spor yatırımlarımızın, insanın iyi olma haline katkısını para diline tercüme ettik. Buna göre, bizim İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz 1 TL’lik yatırımın, vatandaşlarımızın gözünde sağladığı katma değer 101 TL büyüklüğünde. Bu tüm İBB ailesi olarak bizim adımıza gurur verici. Herkesin çokça konuştuğu ancak konu yatırıma gelince kimsenin oralı olmadığı spora İBB’nin yaptığı yatırımın değerini ölçmek bizim için çok önemliydi. Bu raporu stratejimizin kalbine koyarak, karar alma süreçlerimizde buradaki bulgulardan çokça faydalanacağız. Bu çalışma sayesinde nereye daha fazla yatırım yapmamız gerektiğini, etkimizi artırmak için nelere dikkat etmemiz gerektiğini gördük."

Spor İstanbul tarafından yapılan araştırmanın detaylarına spor.istanbul/bilgi-bankasi/ adresinden ulaşabileceği belirtildi.

ANKA Haber Ajansı