Gitarını bağışlayan Geldof'tan Atatürk'e büyük övgü

Gitarını bağışlayan Geldof'tan Atatürk'e büyük övgü
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından “Yeniliğe Davet” sloganıyla düzenlenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’ne katılan İrlandalı müzisyen, aktivist Sir Bob Geldof, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin depremden etkilenen yurttaşlar için başlattığı "Bir Kira Bir Yuva" kampanyasına imzalı gitarını bağışladı.

Geldof, “Türklerin, Atatürk’ün en büyük başarısı, dini devlet işlerinden ayırmaktı. Atatürk, bir ulusun kültürel güçlerini kullanarak, yeni dünyada çağdaş bir ekonomi aradı. Atatürk’ün büyük iç görüsü, bir ulusun geçmişin gölgesine ait olmasına izin vermemesiydi. Türkiye bu fikirden uzaklaşmamalı. Atatürk bu topraklarda kaos varken burada farklı bir ülkenin hayalini kurdu” dedi.

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi, dün İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde başladı. Yaklaşık bir hafta sürecek kongrede başta ekonomistler olmak üzere, iş insanları, zirai temsilciler, sanayiciler, siyasetçiler, sosyologların katılımıyla Türkiye’nin sorunları konuşulacak.

Kongreye katılan İrlandalı müzisyen, aktivist Sir Bob Geldof, imzalı gitarını İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin depremden etkilenen yurttaşları için başlattığı“Bir Kira Bir Yuva” kampanyasına bağışladı.

“DÜNYA BAZI ÜLKELERİ GÖRMEZDEN GELEBİLİR AMA TÜRKİYE’Yİ ASLA GÖRMEZDEN GELEMEZ”

Sir Bob Geldof, “Türkiye’ye her zaman hayranlık duydum. Türkiye her zaman yüzlerce nedenden dolayı benim ilgimi çekti. Her zaman önemli olmaya devam edecek. Coğrafi konumu çok önemli. Durmaksızın siyasal kasırganın içinde kapana kısıldığını söylemek mümkün. Avrupa Birliği’nin dev ekonomisi, Orta Doğu’nun kışkırtıcı siyaseti ve Rusya’nın gangsterliğini düşündüğümüzde Türkiye çalkantılı bir siyaset ve ekonominin arasında kalıyor. Dünya bazıülkeleri görmezden gelebilir ama Türkiye’yi asla görmezden gelemez” dedi.

“BURADA YAPILANLAR, TÜRKİYE’Yİ YENİLEMEK İÇİN BİR ÇALIŞMADIR”

Geldof, “Biz hepimiz, eski beklentilerin artık geçerli olmadığı bir dönemde yaşıyoruz. Artık bilinenler üzerinden politika üretilemiyor. Değişim her zaman kaygıyı artırır. Bu kongre de değişimi hedefliyor, farklı bir arayışla gelişim istiyor. Burada yapılanlar, Türkiye’yi yenilemek için bir çalışmadır. Türkiye’nin avantajları ve fırsatları çok. Bu avantajlar bizde yok. Daha iyileştirilmiş avantajlar var. Peki, yeni dünyayı nasıl bulacağız? Eğer tek bir insan kontrolü varsa ya da yasal düzenlemeleri tek kişi yapıyorsa bu zor olabilir” diye konuştu.

“DEPREMLER, PANDEMİ, KURAKLIK, SELLER, NÜKLEER SAVAŞ TEHDİTLERİ, FİNANSAL KRİZLER, GIDA KRİZİ, İKLİM KRİZİ”

Sir Bob Geldof, “71 yaşındayım ve dünyanın yaşadığı en tehlikeli zamanlardan birindeyiz. Dünyamızda her yerde gerçek tehlike var ve büyüyor, artıyor. Giderek yoğun bir hale geliyorlar. Depremler, pandemi, kuraklık, seller, nükleer savaş tehditleri, finansal krizler, gıda krizi, iklim krizi. Sonuçlarını ve eylemlerini zar zor anladığımız yeni teknolojiler var. Kültür savaşlarıülkeleri kasıp kavuruyor. Dünya nüfusunun yüzde 70’ini yöneten otokratlar bu ortamdan memnunlar. Bu salon nefes alabildiğimiz, aklımızı koruyabildiğimiz bir salon. Denemeliyiz. Vazgeçmek umutsuzluğa teslim olmaktır. İnsan olmak için bazıçabalar gerekli” dedi.

“ATATÜRK, BİR ULUSUN KÜLTÜREL GÜÇLERİNİ KULLANARAK, YENİ DÜNYADA ÇAĞDAŞ BİR EKONOMİ ARADI”

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün mücadelesine dikkat çeken Geldof, “Türklerin, Atatürk’ün en büyük başarısı, dini devlet işlerinden ayırmaktı. Atatürk, bir ulusun kültürel güçlerini kullanarak, yeni dünyada çağdaş bir ekonomi aradı. Atatürk’ün büyük iç görüsü, bir ulusun geçmişin gölgesine ait olmasına izin vermemesiydi. Türkiye bu fikirden uzaklaşmamalı. Atatürk bu topraklarda kaos varken burada farklı bir ülkenin hayalini kurdu. Toplum için neyin önemli olduğunu ortaya koyarak bütün ülke için radikal bir devrim gerçekleştirdi” dedi.

“BİZİM AKLIMIZ VAR, GÜCÜMÜZ VAR SİHRİMİZ VAR”

Başkan Tunç Soyer’e teşekkür ederken Bob Geldof, “Sayın başkan, ne yaparsanız yapın, başlayın. Çünkü cesarette akıl vardır, sihir vardır, güç vardır. Bizim aklımız var, gücümüz var sihrimiz var” dedi.

Soyer, katılmından dolayı Geldof'a teşekkür ederek hediye takdim etti.

ANKA Haber Ajansı