Gerçek Hayvanların Anatomi Sergisinde 3,2 Ton Ağırlığındaki Fil Samba, Ziyaretçilerin İlgi Odağı Oldu

Gerçek Hayvanların Anatomi Sergisinde 3,2 Ton Ağırlığındaki Fil Samba, Ziyaretçilerin İlgi Odağı Oldu
İstanbul Ataşehir'de açılan, “Body Worlds: Animal Inside Out-Gerçek Hayvanların Anatomi Sergisi” gördüğü ilgi nedeniyle 2 Şubat'a kadar uzatıldı. Bilim ve sanat çevreleri tarafından dünyanın en kapsamlı hayvan anatomi sergisi olarak tanımlanan sergide, tarihte plastine edilerek korunan ilk fil olan 3,2 ton ağırlığındaki Samba büyük ilgi gördü. s ergide ayrıca, 6 metre uzunluğunda zürafa, 200 kilodan fazla ağırlığa sahip gorilin de aralarında bulunduğu 100’den fazla hayvan bedeni yer alıyor.

EDDA SÖNMEZ

İstanbul Ataşehir'de açılan, “Body Worlds: Animal Inside Out-Gerçek Hayvanların Anatomi Sergisi” gördüğü ilgi nedeniyle 2 Şubat'a kadar uzatıldı. Bilim ve sanat çevreleri tarafından dünyanın en kapsamlı hayvan anatomi sergisi olarak tanımlanan sergide, tarihte plastine edilerek korunan ilk fil olan 3,2 ton ağırlığındaki Samba ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. 6 metre uzunluğunda zürafa, 200 kilodan fazla ağırlığa sahip gorilin de aralarında bulunduğu 100’den fazla hayvan bedeni yer alan ve 2 ay daha açık kalacak olan sergi, 10.00 ile 20.00 saatleri arasında, her saat başı başlayacak olan seanslarla ziyaret edilebilecek.

Dünya genelinde 50 milyonu aşkın ziyaretçi rekoruyla anılan, bilim ve sanat çevreleri tarafından dünyanın en kapsamlı hayvan anatomi sergisi olarak tanımladığı“Body Worlds: Animal Inside Out-Gerçek Hayvanların Anatomi Sergisi”, Ataşehir Metropol İstanbul’daki HUPALUPA Expo’da açıldı. Ziyaretçilerin dünyadaki yaşam çeşitliliğine ve benzerliklerin mucizesine tanık olduğu sergi, diğer canlı türlerine karşı daha fazla saygı göstermeye ve bu çeşitliliği korumaya da çağrıda bulunuyor.

Sergide, Prof. Dr. Gunther von Hagens’in geliştirdiği plastinasyon tekniği ile çürümez hale getirilen hayvan bedenleri sanatsal bir yaklaşımla ortaya konuluyor. Küratörlüğünü Dr. Angelina Whalley’in üstlendiği eşsiz serginin türkiye'deki bilimsel danışmanlığını ise İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa yürütüyor.

Toplamda bin 200 metrekare alana kurulan sergide, dünyanın en büyük plastinatı olan bir filden, hamile bir keçiye, 6 metre uzunluğundaki zürafadan, yemini ağzında tutan bir köpekbalığına kadar 100’den fazla hayvan figürü yer alıyor. Sergide yer alan tüm eserler, doğal yollarla hayatını kaybeden canlıların plastine edilmesiyle oluşturuldu.

BODY WORLDS: ANIMAL INSIDE OUT-GERÇEK HAYVANLARIN ANATOMİ SERGİSİ

Sergi, ziyaretçilere plastinasyon tekniği kullanarak dünyanın en muhteşem varlıklarının karmaşık biyoloji ve fizyolojisini keşfetme, hayvanların iç işleyişini anlama olanağı sunuyor.

Her yaştan ziyaretçi için tasarlanan sergide ziyaretçiler çeşitli hayvanların, çevrelerinde hayatta kalmak için özgün adaptasyonları nasıl kullandığını, yaşayan organizmaların ve doğal dünyanın evrimi hakkında pek çok şey keşfediyor.

Sergide yer alan eserler arasında, şimdiye kadar plastine edilen en büyük varlık olan 6x3 metre boyutlarında ve 3,2 ton ağırlığındaki dişi fil Samba, tüm zamanların en uzun plastinatı olan 6 metre boyundaki zürafa, plastinasyonu 6.300 saat süren 2,5 metre boyunda 275 kilogram ağırlığındaki kahverengi bir boz ayı, günlük 27 kilogram yeşillik tüketen 200 kilogramlık goril, dağ keçileri ve ahtapotlar gibi çok sayıda eser bulunuyor.

"ÇOCUKLARIMIZIN BİYOLOJİ DERSİNDE GÖRDÜĞÜ KONULARI BURADA BULABİLECEKLERİ BİR SERGİ"

HUPALUPA Expo icra kurulu üyesi İlknur Timurlenk sergi ile ilgili ANKA Haber Ajansı'na şunları söyledi:

"Bu sene dünyaca ünlü Body Worlds: "Animal Inside Out" sergisini Türkiye'ye getirdik. Sergimiz bin 200 metre alana kurulu bir sergi. 9 mega TIR nakliye ile gelen bir sergi oldukça ilgi görüyor. Hayvanların Anatomi sergisi. Çocuklarımızın okullarda biyoloji dersinde gördüğü konuları burada bulabilecekleri bir sergi. Aynı zamanda televizyonda izledikleri, kitaplardan gördükleri birçok figürü burada görebilirler. Zürafadan file, köpekbalığından gorile kadar birçok büyük figürü de içinde barındırıyor. Ayrıca bir insan figürü de mevcut. Çok etkileyici bir sergi. Şimdiye kadar gelen herkesin çok ilgi gösterdiği, çok beğendiği ve tavsiye ettiği bir sergi. Tüm çocukları, ebeveynleri, yediden yetmişe herkesi bu sergiye bekliyoruz."

ANKA Haber Ajansı