FİNLANDİYA, NATO’NUN RESMEN ÜYESİ OLDU… NİİNİSTÖ: FİNLANDİYA İÇİN ÇOK BÜYÜK VE ÖNEMLİ BİR GÜN

FİNLANDİYA, NATO’NUN RESMEN ÜYESİ OLDU… NİİNİSTÖ: FİNLANDİYA İÇİN ÇOK BÜYÜK VE ÖNEMLİ BİR GÜN
Finlandiya, Brüksel Karargahı’nda yapılan törenle NATO’ya resmen katıldı. Törenden önce konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Finlandiya’yıİttifakımızın tam bir üyesi olarak karşılamaktan büyük gurur duyuyorum. En kısa zamanda İsveç’in de aramıza katılmasını sabırsızlıkla bekliyorum” dedi. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ise, “Finlandiya için çok büyük bir gün, çok önemli bir gün. Bugünün NATO için de önemli bir gün olmasını diliyorum. Tabi güvenliğimiz ve istikrarımız hepimizin en temel ö

Finlandiya, Brüksel Karargahı’nda yapılan törenle NATO’ya resmen katıldı. Törenden önce konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Finlandiya’yıİttifakımızın tam bir üyesi olarak karşılamaktan büyük gurur duyuyorum. En kısa zamanda İsveç’in de aramıza katılmasını sabırsızlıkla bekliyorum” dedi. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ise, “Finlandiya için çok büyük bir gün, çok önemli bir gün. Bugünün NATO için de önemli bir gün olmasını diliyorum. Tabi güvenliğimiz ve istikrarımız hepimizin en temel öncelikleri ve insanların güvenlik, istikrar içerisinde yaşayabileceği bir dünya istiyoruz” diye konuştu.

Finlandiya, bugün resmen NATO’ya katıldı ve İttifak’ın 31’inci üyesi oldu. NATO Dışişleri Bakanları Toplantısıöncesinde Brüksel Karargahı’nda Finlandiya’nın katılımı için bir tören düzenlendi. Tören öncesinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ortak basın toplantısı düzenledi.

Stoltenberg, “Bu tarihi günde sizleri burada ağırlamaktan özel bir onur duyuyorum. Finlandiya NATO'nun 31. üyesi oluyor. Birazdan Finlandiya bayrağını ilk kez NATO karargahında göndere çekeceğiz. Bugünden itibaren, birliğimizin ve dayanışmamızın bir sembolü olarak 31 bayrak birlikte dalgalanacak. … Finlandiya’yıİttifakımızın tam bir üyesi olarak karşılamaktan büyük gurur duyuyorum. En kısa zamanda İsveç’in de aramıza katılmasını sabırsızlıkla bekliyorum” ifadelerini kullandı.

NİİNİSTÖ: FİNLANDİYA İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR GÜN, ÇOK ÖNEMLİ BİR GÜN

Konuşmasına Stoltenberg’e teşekkür ederek başlayan Niinistö ise şunları söyledi:

“Finlandiya için çok büyük bir gün, çok önemli bir gün. Bugünün NATO için de önemli bir gün olmasını diliyorum. Tabi güvenliğimiz ve istikrarımız hepimizin en temel öncelikleri ve insanların güvenlik, istikrar içerisinde yaşayabileceği bir dünya istiyoruz. Bu mutlu bir yaşamın en temel unsurdur. Biliyorsunuz, dünyanın en mutlu ulusu Finler. Şunun da altınıçizmek istiyorum, 30 ülkenin 31 ülkeye çıkması durumu var ve umuyoruz ki bu, kısa sürede 32’ye çıkacak ve İsveç için üyeliğini iple çekiyoruz. Bunun için çok fazla çaba gösteriyoruz. Çalışmaya devam edeceğiz. Finlandiya’nın bakış açısından İsveç’in üyeliği de son derece önemli. Bir kez daha altınıçizmem gerekiyor: Güvenlik ve istikrar konusunda biz de üzerimize düşen katkıyı yapabileceğimizi düşünüyoruz.”

“EN BAŞTAN BERİİSVEÇ İLE BİRLİKTE ÇALIŞTIK VE ELİMİZDEN GELDİĞİNCE YARDIM ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Niinistö, bir basın mensubunun sorusu üzerine “NATO açısından önemli ve tarihi bir andan bahsetmemiz mümkün. Finlandiya açısından da en tarihi gün olarak bugün, ortaklarımızın yanına katıldığımız bir gün” yanıtını verdi. Niinistö, bir başka basın mensubunun Finlandiya’nın İsveç’in NATO’ya katılımı hususunda nasıl yardımcı olacağı ve kendisini rahatlamış hissedip hissetmediğine ilişkin sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Evet, tabii ki. Çözüm ve sonuç anlamında evet. Ama bütün süreç anlamında bakacak olursak çok da zorlu değildi. Çok büyük bir iş birliği içindeydik, karşılıklı güven içindeydik. Finlandiya’ya karşı büyük bir güven vardı. Zaman içerisinde üye olacağımızı biliyorduk. Temelde süreç o kadar da zorlu olmadı. Ama tabii ki NATO üyesi olduğumuzda ve ortak güvenliğimize katkıda bulunarak istikrarın bir parçası olabildiğimiz için bir rahatlama oldu.

En baştan beri İsveç ile birlikte çalıştık ve onlarla birlikte çalışmaya, onlara elimizden geldiğince yardım etmeye devam edeceğiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeye devam ediyoruz. Sayın Stoltenberg de kendisiyle birçok kez görüştü.”

STOLTENBERG: İSVEÇ’İN EN KISA SÜREDE ÜYELİĞİNİN TAMAMLANMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

Stoltenberg ise şunları kaydetti:

“Her ikimiz de Ankara ile yakın temas içindeydik. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birçok kez görüştük. Ankara’ya birkaç hafta önce ziyarette bulundum. Bu ziyarette de atacağımız adımlar konusunda anlaştık. Finlandiya’nın üyeliğinin onaylanmasının yanı sıra, İsveç’in üyelik sürecini üçlü mekanizmanın yeniden çalıştırılması konusunda da kendisiyle mutabık kaldık. Madrid’de imzalanan ortak mutabakat çerçevesinde mekanizmayı tekrar başlatma konusunda kendileriyle mutabık kaldık. Bunun sonrasında ilerlemeye devam etmek önemli. Sadece Finlandiya’nın değil, İsveç’in de süreci devam etmektedir. Benim mesajım her zaman olduğu gibi, Ankara’daki ziyaretimde ve görüşmelerde olduğu gibi, sadece Finlandiya için değil İsveç’in de verdiği sözleri tutması gerekiyor, üçlü mutabakat muhtırasının şartlarına uyulması gerekiyor. NATO’ya katılımın onaylanması açısından herhangi bir şekilde bir engel kalmaması gerekiyor. Bu, NATO için birinci önceliğimiz, şahsi olarak da en büyük öncelik. Bu konuda, bütün müttefiklerimiz de aynı fikirde. İsveç’in de en kısa sürede üyeliğinin tamamlanması için elimizden geleni yapacağız. Bu konuda çalışmaya devam edeceğiz.

Finlandiya’nın katılımının NATO’nun modern tarihinde gerçekleşen en hızlıüyelik süreci olduğunu söyleyebilirim. En önemli olan şey aynı anda katılmaları değil, en önemli husus en kısa sürede katılabilmeleridir. Bugün Finlandiya katılıyor, İsveç’in de en kısa sürede katılmasını umuyoruz.”

Basın toplantısının ardından törene geçildi. Stoltenberg ve Niinistö'nun konuşmalarının ardından Finlandiya’nın bayrağı göndere çekildi. Finlandiya’nın katılım süreci İttifak’ın 74’üncü kuruluş yıl dönümünde tamamlanmış oldu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da törene katıldı.

NATO’YA ÜYELİK SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?

7 aşamadan oluşan katılım süreci şöyle ilerliyor:

-Müttefikler bir ülkeyi üyeliğe davet etme kararı aldıklarında, o ülkeyi katılım müzakerelerinin başlaması için resmi olarak davet ediyor. NATO uzmanları ve davet edilen ülkenin temsilcileri NATO’nun Brüksel Karargahı’nda görüşmelere başlıyor.

-Davet edilen ülkenin Dışişleri Bakanı NATO Genel Sekreteri’ne niyet mektubunu teslim ederek üyeliğin yükümlülüklerini ve üstleneceği taahhütleri kabul ettiğini bildirir.

-Ardından NATO, Washington Antlaşması’na ilave katılım protokollerini hazırlar. Protokoller, NATO üyesi ülkeler tarafından imzalanır.

-NATO üyesi ülkelerin hükümetleri protokolleri kendi ulusal yasaları ve prosedürlerine göre onaylar.

-Protokollerin üye ülkelerin tamamı tarafından onaylanması ile Washington Antlaşması’nı saklayan ABD hükümetine yeni üyenin katılımına ilişkin protokolleri kabul ettiklerini bildirir. Genel Sekreter üye ülkeyi Kuzey Atlantik Antlaşması’na katılmaya davet eder.

-Davet edilen ülke, kendi ulusal yasal sürecine uygun olarak Kuzey Atlantik Antlaşması'na katılır.

-Davet edilen ülke, katılım belgelerini ABD Dışişleri Bakanlığı’na teslim ettikten sonra resmen NATO üyesi olur.

ANKA Haber Ajansı