ÇEŞME BELEDİYESİ BU YIL OT FESTİVALİ'Nİ DEPREMZEDELER İÇİN 'YENİDEN DOĞUŞ' TEMASIYLA DÜZENLEYECEK

ÇEŞME BELEDİYESİ BU YIL OT FESTİVALİ'Nİ DEPREMZEDELER İÇİN 'YENİDEN DOĞUŞ' TEMASIYLA DÜZENLEYECEK
Çeşme Belediyesi, 12’nci Alaçatı Ot Festivali'ni, 27-30 Nisan tarihleri arasında depremin yaralarını sarmak amacıyla düzenlenecek. Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, "Egemenliğinin yüzüncü yılında, doğanın yeniden uyanışının mevsiminde, 12’ncisini düzenlediğimiz Alaçatı Ot Festivali’mizin temasını bu yıl 'Yeniden Doğuş' olarak belirledik" dedi.

Çeşme Belediyesi, 12’nci Alaçatı Ot Festivali'ni, 27-30 Nisan tarihleri arasında depremin yaralarını sarmak amacıyla düzenlenecek. Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, "Egemenliğinin yüzüncü yılında, doğanın yeniden uyanışının mevsiminde, 12’ncisini düzenlediğimiz Alaçatı Ot Festivali’mizin temasını bu yıl "Yeniden Doğuş" olarak belirledik" dedi.

Çeşme Belediyesi tarafından düzenlenen, endemik otlar ve bu otlarla hazırlanan eşsiz lezzetlerle keyifli anlar yaşatan ‘otların rüzgârlıöyküsü’ Alaçatı Ot Festivali, bu yıl 12'nci kez düzenleniyor. Alaçatı Ot Festivali’nin lansmanı bugün İstanbul'da yapıldı. Toplantıya Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran’ın yanı sıra Jüri Başkanı Ayhan Sicimoğlu, Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda basın mensubu katıldı. Birbirinden leziz etkinlikleri, sokaklara yayılan mis gibi kokuları ile önemli dünya festivalleri arasında yer alan Alaçatı Ot Festivali bu yıl da konserler, stantlar, sergiler, söyleşiler, yarışmalar ve yemek yapım atölyeleriyle kapılarını açacak.

FESTİVALİN TEMASI ‘YENİDEN DOĞUŞ’

Dünyaca ünlü şeflerin jüri olarak katılacağı, Ege’de yetişen sayısız otun sergilendiği Alaçatı Ot Festivali’nin bu yılki ana teması "Yeniden Doğuş" olacak. Festivalin kurucularından ünlü müzisyen ve sunucu Ayhan Sicimoğlu ve Tülin Onaner’in katılımıyla gerçekleşecek, dopdolu içeriği ile cıvıl cıvıl anların yaşanacağı Festival Korteji ise 28 Nisan Cuma günü ünlü isimler eşliğinde yapılacak.

DEPREMDEN ETKİLENEN 11 İLİN YÖRESEL ÜRÜNLER SERGİLENECEK

Depremde etkilenen Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa, Osmaniye, Adana, Adıyaman, Malatya, Kilis’in bölgesel lezzetlerinden oluşturulacak stantlarla, vatandaşlara ve yerel üreticilere destek olunacak. Hatay’ın künefesinden, içli köftesine, Malatya’nın kayısısından Gaziantep’in baklavasına kadar birçok ürün sergilenecek.

KARSU VE DUMAN KONSERLERİ

Festival kapsamında, otları tanıma ve toplama gezilerinden yemek atölyelerine, yabani ot ve bitkilerle beslenme seminerlerinden konserlere kadar birçok etkinlik programlanmış durumda. 28 Nisan Cuma akşamı adını Hatay’ın Karsu Köyü'nden alan ve depremde çok sayıda akrabasını kaybeden şarkıcı Karsu Dönmez sahne alacak. 29 Nisan Cumartesi günü ise rock müzik grubu Duman sahne alacak. Duman en sevilen şarkılarınıÇeşmeliler için söyleyecek.

ANTAKYA MEDENİYETLER KOROSU KONSER VERECEK

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerde 7 üyesini kaybeden Antakya Medeniyetler Korosu, deprem yararına düzenlenecek olan Alaçatı Ot Festivali’nde konser verecek. Medeniyetler arasında köprü oluşturmak ve kadim kent Hatay'ın tanıtımına katkı sağlamak amacıyla 2007'de farklı din ve mezheplere mensup sanatçılarla kurulan koro, depremde yıkılan şehirlerde yaraların sarılması için dayanışma konserleri düzenliyor. Topluluk, konserlerinde depremlerde kaybettiği üyeleri Mehmet Özdemir, Gizem Dönmez, Hakan Samsunlu, Pınar Aksoy, Fatma Çevik, Müge Mimaroğlu ve Ahmet Fehmi Ayaz'ın anısına da şarkılar seslendirecek. Koro, 2012 yılında Nobel BarışÖdülü'ne aday gösterilmiş ve 2019-2020'de Kültür BakanlığıÖzel Ödülü'nü almıştı.

ÇAĞLA ŞIKEL İLE YEMEK YARIŞMASI

Doğadan toplanan yüzlerce türdeki otun tezgahlarda yerini alacağı 12’inci Alaçatı Ot Festivali’nde Çağla Şıkel’in sunacağı yarışmada en güzel yemekler ve otlar yarışacak.

JÜRİ BAŞKANI AYHAN SİCİMOĞLU

Birbirinden ünlü şeflerin yer alacağı Alaçatı Ot Festivali’nin kurucularından Ayhan Sicimoğlu da geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yemek ve ot yarışmasında Jüri Başkanı olacak.

Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, festivalin tanıtım toplantısında, "Birlikte el ele verip iyileşeceğiz" diyerek şunları söyledi:

“DAYANIŞMA RUHUYLA İYİLEŞECEĞİZ: Sizleri, tarihin, doğanın, kültürel zenginliğin büyük bir uyumla kucaklaştığı, dünya markası Alaçatı’mıza davet etmek için geldik. Sizleri büyüleyici renkleriyle uyanışına eşlik edeceğimiz, umutlarımızı yeniden yeşerteceğimiz, dayanışma ruhuyla yaralarımızı sarıp, iyileşeceğimiz bir coşkuya ortak olmaya çağırıyoruz. 6 Şubat’ta meydana gelen depremin derin üzüntüsünü hala kalbimizde taşıyoruz. Ancak bu süreçte bir kez daha gördük ki; güçlü kültürel kodlarımızla, kocaman yüreklerimizle kenetlendiğimizde, üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun yok. Egemenliğinin yüzüncü yılında, doğanın yeniden uyanışının mevsiminde, 12’ncisini düzenlediğimiz Alaçatı Ot Festivali’mizin temasını bu yıl "Yeniden Doğuş" olarak belirledik.

FESTİVALİMİZ YÖRESEL LEZZETLERLE DAHA ÇOK ZENGİNLEŞECEK: Yarımadada yetişen otlar, yerel lezzetler özelinde gerçekleştirdiğimiz otların rüzgarlıöyküsü Alaçatı Ot Festivali’mizde, bu yıl bir istisna yaparak, stantlarımızda Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa, Osmaniye, Adana, Adıyaman, Malatya ve Kilis’in bölgesel lezzetlerine de yer vereceğiz. Yarışmalar, sergiler, söyleşiler, konserlerle cıvıl cıvıl misafirleriyle Alaçatı’nın eşsiz atmosferinde baharı karşılayacağımız 12. Alaçatı Ot Festivalimizde stantlarımız deprem bölgesinden katılımcılarımızın hazırladığı yöresel lezzetlerle çok daha zenginleşecek.

TÜM RENKLERİYLE BAHARI BİRLİKTE KARŞILAYACAĞIZ: Alaçatı Ot Festivali’n gastronomik söyleşilerinde, zeytini, enginarı, meşhur limonumuzu, bölgemizin endemik türlerinin sağlığımıza pozitif etkilerini konuşacağız, zamanla dönüşen yemek kültürünü, mutfağımızın zenginliklerini konuşacağız. Sağlıklı beslenmenin, sürdürülebilir bir yaşamın ipuçlarından bahsedeceğiz. Alaçatı’nın tüm sokaklarından müzik tınıları yükselecek. Mücadele devam ediyor. Hayata sımsıkı tutunmak, birbirimize sarılarak aydınlık yarınlara yürümek zorundayız. Birlikte el ele verip iyileşeceğiz. Tüm renkleriyle ışıl ışıl, gümbür gümbür gelen baharı hep birlikte karşılayacağız. Kucağımızda demet demet sevgi çiçekleri, yüreğimizde çocuksu bir heyecanla umutlarımızı büyüteceğimiz bu coşkuya ortak olmak isteyen herkesi, otların rüzgarlıöyküsüne, yeniden doğuşun şenliğine, Alaçatı Ot Festivali’mize bekliyoruz.”

ANKA Haber Ajansı