AKP GRUP BAŞKANVEKİLİ ELİTAŞ: “7 BİN 500 LİRANIN ÜZERİNDEKİ MAAŞLAR AYNI ŞEKİLDE KALACAK”

AKP GRUP BAŞKANVEKİLİ ELİTAŞ: “7 BİN 500 LİRANIN ÜZERİNDEKİ MAAŞLAR AYNI ŞEKİLDE KALACAK”
AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, en düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya çıkarılmasına ilişkin kanun teklifinin bugün TBMM’ye sunulacağını belirterek, “7 bin 500 liranın üzerindeki maaşlar aynışekilde kalacak” dedi. Kanun teklifiyle depremde yardıma gelen Türk vatandaşlarına “Devlet Üstün Fedakarlık Madalyası”, yurt dışından gelen ekiplere de ‘Üstün Fedakarlık Nişanı’ verilmesinin öngörüldüğünü kaydeden Elitaş, teklifte geçici işçiler ve sağlık çalışanlarıyla ilgili düzenlemelerin yer aldığını bildir

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, en düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya çıkarılmasına ilişkin kanun teklifinin bugün TBMM’ye sunulacağını belirterek, “7 bin 500 liranın üzerindeki maaşlar aynışekilde kalacak” dedi. Kanun teklifiyle depremde yardıma gelen Türk vatandaşlarına “Devlet Üstün Fedakarlık Madalyası”, yurt dışından gelen ekiplere de ‘Üstün Fedakarlık Nişanı’ verilmesinin öngörüldüğünü kaydeden Elitaş, teklifte geçici işçiler ve sağlık çalışanlarıyla ilgili düzenlemelerin yer aldığını bildirdi.

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya çıkarılacağı yönündeki açıklamasının ardından kanuni düzenlemenin ayrıntılarını bugün TBMM’de açıkladı. Teklifin bugün TBMM Başkanlığı’na sunulacağını kaydeden Elitaş, şunları söyledi:

“7 BİN 500 LİRANIN ALTINDA KİM VARSA, 7 BİN 500 LİRAYA ÇIKMIŞ OLACAK”

“BAĞ-KUR’dan, SSK’dan en düşük emekli aylığı 5 bin 500 lira alanlar Sayın Cumhurbaşkanımızın 2 gün önce televizyon programında verdiği müjde çerçevesinde 7 bin 500 liraya çıkacak. Bu çerçevede en çok bundan faydalanacaklar hem BAĞ-KUR’lular hem SSK’lılar olacaklar hem de bu sene emekli olacağını planladığımız 2 milyon 250 bin EYT kapsamında gelen vatandaşlarımızda 5 bin 500 lira yoğunlukta emekli maaşı alacaklar vardı. Onların da emekli maaşlarının rakamı 7 bin 500 liraya çıkmış olacak. 11 milyona yakın vatandaşın bundan faydalanacağını tahmin ediyoruz. 6 milyonluk kısım 2 bin liraya yakın bir artıştan faydalanacak, 7 bin 500 liranın altında kim varsa, 7 bin 500 liraya çıkmış olacak.

“ŞEHİT OLAN VATANDAŞLARIMIZIN ÇOCUKLARINA, AİLESİNE, EŞLERİNE ‘ŞEREF AYLIĞI’ DİYE İFADE ETTİĞİMİZ AYLIĞI GERÇEKLEŞTİRMİŞ OLACAĞIZ”

Muharip gazilerin aralarında aylık farklılıkları vardı. Milli Mücadele’ye iştirak eden ve bu sebeple kendilerine istiklal madalyası verilmiş olan Türk vatandaşları ile Kore harbinde fiilen savaşa katılmış Türk vatandaşları ve Kıbrıs Barış Harekatı’na fiilen katılmış Türk vatandaşlarına vefatları nedeniyle dul ve yetimlerine bağlanan bir maaş vardı. Bunu da asgari ücretin net tutarında aylık ödeme haline getirmiş oluyoruz. Şehit olan vatandaşlarımızın çocuklarına, ailesine, eşlerine ‘şeref aylığı’ diye ifade ettiğimiz aylığı gerçekleştirmiş olacağız.

“GEÇİCİİŞÇİLERİN ÇALIŞTIKLARI KURUMDAN KADROLU İŞÇİ HALİNE DÖNEBİLMESİİÇİN ONLARA BİR İMTİYAZ GETİRİYORUZ”

Yaklaşık 60 bin Türkiye’de kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan geçici işçi var. Bunlardan 6 ay az süreyle çalışanlar vardı. Bir manada mevsimlik diyebileceğimiz işçiler vardı. 2008 yılında bir düzenleme yaptık, ‘6 aydan fazla çalıştırılanlar 5 ay daha Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın izniyle ilave çalışılabilir’ demiştik. Yeni bir kanuni düzenlemeyle bunu 11 ay 29 gün çalıştırılabilecek halde ilgili kurum ve kuruluşun ihtiyacı varsa ilgili bakanlığın izniyle bu kişiler 11 ay 29 gün çalıştırılma imkanını elde etmiş olacaklar. Geçici işçilerin çalıştıkları kurumdan kadrolu işçi haline dönebilmesi için onlara bir imtiyaz getiriyoruz. Herhangi bir şekilde geçici işçi çalıştıran kurum ve kuruluşlarda bulunulan kadrolarda boşluk olduğu takdirde, kurum ilan edecek ve kıdem sırasına göre geçici işçilere öncelik vermekle birlikte onları kadrolu işçi haline döndürmüş olacak.

2001 yılından önce Zonguldak ile 5 ilimizi ve 10 bin vatandaşımızı ilgilendiren Havzayı Fehmiye sınırları içinde kalmaları nedeniyle Hazine adına tescil edilmiş olan taşınmaz malların hak sahiplerine ilişkin düzenleme yapılarak bölgedeki bu sorunu çözmeye gayret ediyoruz.

“DEPREMDE GAYRETLE ÇALIŞAN İNSANLARA ‘DEVLET ÜSTÜN FEDAKARLIK MADALYASI’ VERİLMESİNİ ARZ EDİYORUZ”

6 Şubat tarihinde yaşanan asrın felaketinin hem ülkemizin her köşesinden hem de dünyanın bütün ülkelerinden yardım için gayretle gelip çalışan insanlar oldu. Bununla ilgili Türk vatandaşlarına ‘Devlet Üstün Fedakarlık Madalyası’ verilmesini arz ediyoruz bu kanunla birlikte. Yine yurt dışından gelen arama kurtarma ekiplerine de Cumhurbaşkanlığı kararıyla ‘Üstün Fedakarlık Nişanı’ verilmesini öngören bir teklifimiz söz konusu.

Geçen sene yaptığımız yasal düzenleme çerçevesinde doktorlarla ilgili düzenleme yapmıştık. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan Sağlık Bakanlığı haricinde istihdam edilen doktorlarla ilgili üniversitelerde ve Sağlık Bakanlığı hastanelerinde çalışanların arasındaki ücret farkını ortadan kaldıracak yeni bir düzenlemeyi hayata geçirmiş oluyoruz. Bugün kanun teklifini veriyoruz. Önümüzdeki hafta muhtemelen salı günü komisyonda görüşme başlar.”

“7 BİN 500 LİRANIN ÜZERİNDEKİ MAAŞLAR AYNI ŞEKİLDE KALACAK”

Elitaş, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. En düşük emekli maaşının artmasıyla birlikte diğer emekli maaşlarının da artıp artmayacağının sorulmasıüzerine Elitaş, şu yanıtı verdi:

“Kanun çerçevesinde hesaplama yöntemlerine göre şu anda 7 bin 500 liradan aşağıda emekli maaşı alan kimse onların maaşları doğrudan doğruya 7 bin 500 liraya çıkarılacak. 7 bin 500 liranın üzerindeki maaşlar aynışekilde kalacak.”

Bayram ikramiyesinin artışına yönelik bir düzenleme olacak mı sorusuna ise, Elitaş, “Şu anda onunla ilgili bize gelen bir bilgi yok. Bunu Sayın Cumhurbaşkanımız açıkladı. Sayın Cumhurbaşkanının böyle ilgili bir şeyi varsa gereğini yaparız” yanıtını verdi.

ANKA Haber Ajansı