26. EMITT FUARI KAPILARINI AÇTI... İMAMOĞLU: "TURİST SAYISINI YILLIK 30 MİLYONA ÇIKARTMAYI HEDEFLİYORUZ"

26. EMITT FUARI KAPILARINI AÇTI... İMAMOĞLU: "TURİST SAYISINI YILLIK 30 MİLYONA ÇIKARTMAYI HEDEFLİYORUZ"
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm Fuarı– EMITT'in açılışında, yerel yönetimlerin içinde olmadığı turizmin eksik kalacağını vurgularken, İstanbul’un yıllık 17 milyon olan turist sayısını 30 milyona çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi. Türkiye'nin zor bir bölgede bulunduğuna işaret eden İmamoğlu, "Ama aynı zamanda fırsatlarla dolu bir bölgede olduğumuzu da bunun hakkını vermekle yükümlü olduğumuzu da unutmamalıyız. En çok ihtiyaç duyduğumuz şey ise mem

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm Fuarı– EMITT'in açılışında, yerel yönetimlerin içinde olmadığı turizmin eksik kalacağını vurgularken, İstanbul’un yıllık 17 milyon olan turist sayısını 30 milyona çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi. Türkiye'nin zor bir bölgede bulunduğuna işaret eden İmamoğlu, "Ama aynı zamanda fırsatlarla dolu bir bölgede olduğumuzu da bunun hakkını vermekle yükümlü olduğumuzu da unutmamalıyız. En çok ihtiyaç duyduğumuz şey ise memleketimizin içerisindeki uzlaşma, memleketimizin içerisindeki barış, huzur iklimi, güçlü demokrasi, hak, hukuk, adalet unsurlarının en anlamlışekliyle işletilmesi. Ülkemiz barışla, huzurla anıldığı sürece dünyanın her yerinden akın akın turistin geleceği bir odak noktasıdır" dedi.

Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm Fuarı– EMITT, İstanbul'da TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı. Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti BaşbakanıÜnal Üstel ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un yanı sıra İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, EMITT Fuar Direktörü Hacer Aydın, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Yönetim Kurulu Başkanı Oya Narin, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Sururi Çorabatır, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, THY Genel Müdürü Bilal Ekşi katılarak birer konuşma yaptı.

İstanbul özelinde yaptıklarıçalışmalar ve devreye alacakları projelerle ilgili detaylı bilgilendirmelerde bulunan İmamoğlu, turizm sektörünü ortak akılda buluşturmak amacıyla “İstanbul Turizm Platformu”nu kurduklarını hatırlattı. İstanbul’un yıllık 17 milyon olan turist ziyaret sayısını 30 milyona çıkaracak hamleleri yaptıklarını belirten İmamoğlu, şöyle konuştu:

"YEREL YÖNETİMLERİN İÇİNDE OLMADIĞI TURİZM EKSİK KALIR: Bu amaçla, uluslararası platformda kentimizin tanıtımına katkıda bulunmayı, çok ama çok önemsiyoruz. Yerel yönetimlerin içinde olmadığı turizmin eksik kalacağı gerçeğinden hareketle, belirlediğimiz hedefler çerçevesinde, her alanda etkin ve yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Tabii ki bakanlığımız var, tabii ki etkin saha aktörleri ve sivil toplum kuruluşları var, meslek örgütleri var. Ama en önemli aktörün ve masanın en önemli paydaşı, bakanlık kadar yerel yönetimlerdir. Dünyada, yerelden güçlenen demokrasilerin turizme daha interaktif daha verimli bir saha oluşturduğunu buradan belirtmek isterim. Bu bağlamda hem gelir paylaşımında hem yatırım sorumluluğunda eşdeğer bir sorumluluk alınmasını, merkezi idareyle yerel idarenin eş güdümlü bir biçimde çalışması gerektiğini buradan bütün sektör temsilcilerine de duyurmak isterim.

ÜLKEMİZ BARIŞLA, HUZURLA ANILDIĞI SÜRECE, AKIN AKIN TURİSTİN GELECEĞİ BİR ODAK NOKTASIDIR: Tüm bu gerçeklerin İstanbul’un dışındaki turist çeken kentler için de geçerli. Bu bir modele dönüşmeli ve dayanışma içerisinde sağlıklı bir alana sahip bir sektörün, Türkiye'mize daha büyük katma değerleri sağlamasışarttır. Turizm sektörü, memleketimizin en önde duran vitrinidir. Bizi gösteren, bizi hissettiren, bize anlatan, doğamızı, medeniyetimizi, geçmişimizi ve hatta geleceğe dair insanımızın vizyonunu hissettiren bir sektör olduğunu unutmamamız şart. Bu bağlamda, Cumhuriyet’in 100’ncü yılında, Atatürk'ün ifadesiyle, ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ kavramı, ülkemizin turizmdeki şiarı da olabilir ve olmalıdır. Ülkemiz barışla, huzurla anıldığı sürece dünyanın her yerinden akın akın turistin geleceği bir odak noktasıdır.

EN ÇOK İHTİYAÇ DUYDUĞUMUZ ŞEY; UZLAŞMA, BARIŞ VE GÜÇLÜ DEMOKRASİ: Zor bir bölgedeyiz; doğru. Ama aynı zamanda fırsatlarla dolu bir bölgede olduğumuzu da bunun hakkını vermekle yükümlü olduğumuzu da unutmamalıyız. En çok ihtiyaç duyduğumuz şey ise, memleketimizin içerisindeki uzlaşma, memleketimizin içerisindeki barış, huzur iklimi, güçlü demokrasi, hak, hukuk, adalet unsurlarının en anlamlışekliyle işletilmesi. Bu tür sektörlere de kalıcı faydalar sağlayacağını hepimizin bilmesi şart. Sizleri çok önemsediğimizi, sizlerin İstanbul ve Türkiye turizmine yaptığınız katkının bizim için çok değerli olduğunu ve bu işi bilen insanların aslında sizler olduğunu, bizlerle birlikte entegre çalışmanın, sizlerin bilgisi ve deneyimiyle kalkınacak bir stratejinin çok faydalı olacağının altıçizilmesi şart. Bu vesileyle hem sizlere hem bu değerli organizasyonun hayata geçmesine emeği olan herkese teşekkürlerimi sunuyor, 2023’ün artık bizlere acı değil; huzur, bolluk, bereket ve kazanç getiren bir yıl olmasını diliyorum. Her şeyin çok güzel olacağı dönemi birlikte yaşamayı diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum."

İMAMOĞLU FUAR ALANINI BÖCEK İLE BİRLİKTE GEZDİ

İmamoğlu, konuşmaların ardından, fuar için kurulan il ve ilçe stantlarının bir bölümünü, ziyaretçilerin yoğun ilgisi altında ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek eşliğinde gezdi. Sektörle ilgili meslek kuruluşlarını da ziyaret eden İmamoğlu, İBB ve iştirak şirketleri stantlarında da incelemelerde bulundu.

ANKA Haber Ajansı