VAHAP SEÇER, MESKİ VE BÜYÜKŞEHİR PERSONELİİLE BAYRAMLAŞTI: “ÇOK BÜYÜK BİR AİLEYİZ”

VAHAP SEÇER, MESKİ VE BÜYÜKŞEHİR PERSONELİİLE BAYRAMLAŞTI: “ÇOK BÜYÜK BİR AİLEYİZ”
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Ramazan Bayramıöncesinde Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi’nde görev yapan çalışanlarla bir araya gelerek, bayramlarını kutladı. Başkan Seçer, “Tarsus'tan Anamur'a, Mut’tan Çamlıyayla’ya kadar hemşehrilerimizin daha sağlıklı bir ortamda olabilmesi ve daha yaşanabilir, huzurlu bir hayat sürebilmeleri için gecemizi gündüzümüze katan, gerçekten çok büyük bir aileyiz” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Ramazan Bayramıöncesinde Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi’nde görev yapan çalışanlarla bir araya gelerek, bayramlarını kutladı. Başkan Seçer, “Tarsus'tan Anamur'a, Mut’tan Çamlıyayla’ya kadar hemşehrilerimizin daha sağlıklı bir ortamda olabilmesi ve daha yaşanabilir, huzurlu bir hayat sürebilmeleri için gecemizi gündüzümüze katan, gerçekten çok büyük bir aileyiz” dedi.

Başkan Seçer, bayram ziyaretleri kapsamında ilk olarak MESKİ Teknik Hizmetler Yerleşkesi’nde MESKİ Genel Müdürlüğü personeli ile ardından da Makine İkmal Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı’nda Büyükşehir Belediyesi personeli ile bir araya geldi. Seçer’e ziyaretlerinde; Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Olcay Tok, MESKİ Genel Müdürü İrfan Korkmaz, Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Dursun ile Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ daire başkanları, şube müdürleri eşlik etti.

"MERSİN TÜRKİYE'Yİ TEMSİL EDİYOR. HERKESİ KUCAKLAYACAĞIZ"

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlarında çalışan 11 bin çalışana Mersin halkı adına teşekkürlerini ileten Seçer, “Ben sizlerin ne yaptığını sokağa çıktığım zaman vatandaşımdan görüyorum. 4 yıl boyunca vatandaşlar karşısında sokağa çıktığım zaman başım dik, alnım açık yürüme fırsatı verdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Mersin Türkiye'yi temsil ediyor. Biz herkesi kucaklayacağız, bizim anlayışımız bu” diye konuştu.

İlk olarak MESKİ personeli ile bayramlaşan Başkan Seçer, şunları söyledi:

"BİRÇOK ALANDA 24 SAAT İNSAN HAYATININ İÇERİSİNDE OLAN KONULARA DOKUNUYORUZ"

“Tarsus'tan Anamur'a, Mut’tan Çamlıyayla’ya kadar hemşehrilerimizin daha sağlıklı bir ortamda olabilmesi ve daha yaşanabilir, huzurlu bir hayat sürebilmeleri için gecemizi gündüzümüze katan, gerçekten çok büyük bir aileyiz. 4 yıl süresi boyunca beraber çalıştığım mesai arkadaşlarım her geçen gün kurumun üzerine artı değer koydular. Bunu tüm kalbimle ve yürekliliğimle söylüyorum. MESKİ’nin görev alanı, konusu kolay bir konu değil. Başta onlara sağladığımız temiz içme suyu. Su demek; yaşamın ta kendisi demek. Altyapı hizmetleri, yağmur suyundan, kanalizasyon hizmetlerine kadar birçok alanda 24 saat insan hayatının içerisinde olan konulara dokunuyoruz.

Yakın zamana kadar ALO 185 Teksin Çağrı Merkezi’mize gelen çağrıların yaklaşık olarak 4’te 3’ü MESKİ’nin hizmet konularıyla ilgiliydi. Ama her geçen gün bu oran MESKİ’nin lehine doğru değişmeye başladı. Çünkü işler düzene girmeye başladı. Yani toplumdan Başkan olarak bana gelen olumsuz yansımaların oranı gittikçe düştü. Şimdi bunu mutlulukla ifade edeyim. Bu kompliman değil size, moralinizi yükseltmek değil. Gerçekleri konuşuyoruz. Vatandaşımın bana özellikle; ‘Sizden çok memnunuz Başkan’ım. Hele hele MESKİ bir harika’ dediği zaman, inanın çok mutlu oluyorum. Hem sizin adınıza hem belediyem adına mutlu oluyorum. Hem de kendim adıma doğru işler yaptığım için. Onun için sizlere teşekkür ediyorum.”

Başkan Seçer, siyasetin bir toplumun, bir ülkenin geleceğini belirleyen en önemli unsurlardan birisi olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Fikirlerinizi söylemekte özgürsünüz; benim olduğum gibi. Siyasetsiz bir insan olmaz, siyaset hayatın ta kendisi. Hayatışekillendiren, bir toplumun, bir ülkenin geleceğini belirleyen siyasettir. Onun için ‘Aman siyasete dokunmayın, siyaset yapmayın’ diyemem. Ama dünya görüşünüzü, siyasi anlayışınızı bir militan hüviyetiyle ve edasıyla yaşadığınız çevreye, işinize, aşınıza, ekmeğinize karıştırmayın. Elbette ayrı düşüneceksiniz. Farklı görüşler olacak. Ama temel unsur; ülke, millet, 85 milyon insan, 800 bin kilometrekare Türkiye Cumhuriyeti Devleti.

"OY UĞRUNA İNSANLARIN HASSASİYETLERİNE DOKUNMAK SİYASET DEĞİLDİR"

Oy uğruna insanların hassasiyetlerine dokunmak siyaset değildir. İnsanın dini itikadına, milliyetine, milliyetçiliğine, mezhebine, mezhepçiliğine dokunarak oy devşirmek siyasi ahlaka sığmaz. Bırakın siyasi ahlakı, insanlığa sığmaz. Hepimiz kardeşiz. Mezhebi, meşrebi, dini ne olursa olsun, Türkiye Cumhuriyeti kimliğiyle biz bu ülkenin çok daha ileri gitmesi için hep beraber gayret edeceğiz. Hepinizin olduğu gibi, benim de çoluğum çocuğum var. Ben de çocuklarımın daha çağdaş, daha güven içinde, daha huzurlu bir ülkede yaşamasını istiyorum. Hepimizin ortak gayesi bu.”

1 yıl sonra yerel seçim olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Seçer, bu konuda hiçbir endişesi olmadığını da belirterek, şunları dile getirdi:

“Hiçbir şekilde; ‘Aman bu seçim de nasıl olacak, inşallah seçimi kaybetmeyiz’ endişesi taşımıyorum. Çünkü ben sokağa, pazara, köylere, mahallelere rahat gidiyorum. Çünkü sizlerin sayesinde, Allah katında da çok müsterihim, vicdanım tertemiz, çok rahat. Herkese; parti, siyaset, oy demeden adaletli hizmet götürdük. Bu yönden de çok müsterihiz.”

Seçer, MESKİ Genel Müdürlüğü personeli ile bayramlaşmasının ardından, Başkanlık Makamı’nda da Taş Bina’da görev yapan personel ile bayramlaştı. Adından Makine İkmal Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı’na geçen Başkan Seçer burada da Mersin Büyükşehir Belediyesi personeli ile bir araya gelerek, personelin bayramını kutladı.

Bayramların bir araya gelmek için güzel bir vesile olduğunu söyleyen Başkan Seçer, şunları kaydetti:

"BİZ HEM GÜÇLÜYÜZ, HEM DOĞRUYUZ, KENDİMİZDEN EMİNİZ"

“4 yıldır pandemiden ekonomik krize, hakkımızda yürütülen soruşturmalardan kurulan tuzaklara, doğal afetlere, orman yangınlarına, depremlere kadar birçok olumsuzluklar yaşadık. Ama güçlü direk yıkılmaz. Doğru direk yıkılmaz. Biz hem güçlüyüz hem doğruyuz, kendimizden eminiz. Emin adımlarla da yürüyoruz, yürüyeceğiz. Çok büyük bir aileyiz. Mersin Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin en stratejik şehrinin belediyesidir. Coğrafi ve politik açıdan Türkiye’nin hem iç hem dış güvenliği açısından çok önemli bir şehir.

"10 BİRİMLİK GÜÇLE 13 BİRİME HİZMET EDİYORSUNUZ"

Referans olarak kaynak aktarılan nüfusumuzla hizmet ettiğimiz nüfus arasında yaklaşık yüzde 30 fark var. Bu da çok önemli ve ciddi bir ayrıntı. Yani size sağlanan 10 birimlik bir güçle 13 birime hizmet ediyorsunuz. Böyle bir görev yapımız var. Belediye ve bağlı kuruluşları, toplam 11 bin mesai arkadaşımla 2,6 milyona hizmet ediyor. Ben hepinizi mesai arkadaşım olarak görüyorum. Ben bir siyasiyim. Cumhuriyet Halk Partisi’nin belediye başkanıyım ama benimle beraber halkıma hizmet eden insanları politik kimlik olarak görmüyorum. Bu anlayışı da reddediyorum.

"MERSİN'DE İNSANLAR SON 4 YILDA KENDİNİ DAHA ÖZGÜR HİSSETMEYE BAŞLADI"

Herkes burada çocuğuna rızık götürmek için çalışıyor, bir emek veriyor, alın teri döküyor. Onun karşılığında kamudan aktarılan kaynaklardan maaş alıyor. Ben kamunun da kamuya hizmet eden sizlerin de hakkını korumak zorundayım. Size verdiğimiz maaş, sizin bize ödediğiniz vergiler. Sizin paranızı size veriyorum. Adaleti sağlamak için halk tarafından seçilmiş bir aracıyım. Ben hakkaniyetli olmak, haksızlıkla mücadele etmek zorundayım. Benim için bunu sağlamadığım noktada o koltuğun değeri yoktur. Eğer Türkiye Cumhuriyeti’ni de bu anlayışla yönettiğimiz takdirde emin olun Türkiye gıpta ettiğimiz ülkeler seviyesine gelir. Hiç kimse haset yapmasın. Güneş balçıkla sıvanmaz. Ben herkesle görüşüyorum, konuşuyorum. Herkes, Mersin’in bir değişime ve dönüşüme uğradığını söylüyor. Mersin’de insanlar son 4 yılda kendini daha özgür hissetmeye başladı. Artık kimliğini daha açık sergilemeye başladı. Bu tesadüfle olmadı. Bu Mersin’de bir anlayış değişikliği ile oldu.”

Mersin’in göçlerle büyümüş bir kent olduğunu, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde de Anadolu’nun birçok bölgesinden gelen personelin hizmet verdiğini kaydeden Başkan Seçer, şöyle devam etti:

"BANA BAŞIM DİK, ALNIM AÇIK YÜRÜME FIRSARI VERDİĞİNİZ İÇİN SİZLERE TEŞEKKÜR EDERİM"

“Mersin Türkiye'yi temsil ediyor. Biz herkesi kucaklayacağız, bizim anlayışımız bu. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde ve bağlı kuruluşlarında en yüksek mertebeden, en alt statüde çalışan kardeşime kadar 11 bin çalışana, Mersin halkı adına teşekkür ediyorum. Ben sizlerin ne yaptığını sokağa çıktığım zaman vatandaşımdan görüyorum. Vatandaşımın bana tavrından, sizin onlara nasıl muamele ettiğinizi görüyorum. Onların bana hitabından, benimle kurduğu gönül bağından, sizin onlara ne kadar şefkatli, insani davrandığınızı görüyorum. Onun için size beni mahcup etmediğiniz için teşekkür ediyorum. 4 yıl boyunca vatandaşlar karşısında sokağa çıktığım zaman başım dik, alnım açık yürüme fırsatı verdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum.

"BELEDİYECİLİK SİYASET ÜSTÜ BİR ANLAYIŞ GEREKTİRİR"

Belediyecilik siyaset üstü bir anlayış gerektirir. Evde bakıma ihtiyacı olan bir kadının, karnındaki bebeğe süt isteyen bir ananın, engelli çocuğuna araç isteyen annenin, babanın siyaseti olmaz. Bunlara siyaset üstü bakmamız lazım. Hepimiz bu anlayışta olduğumuz zaman hiçbir sorun kalmaz. Mesai arkadaşlarım kendilerini rahat hissetsin. Belediye Başkanı'nız olarak vatandaşıma hakkıyla hizmet eden, kurumumuzu yücelten her kardeşim benim korumam altındadır. Eğer ki bir siyasi parti mensubu gibi partilerin ve siyasilerin peşinden koşan kamuda çalışan bürokratları eleştiriyorsam, ben belediyemde bunun yapılmasına izin vermem.”

14 Mayıs seçimlerinin Türkiye'nin siyasi yaşamının çok partili döneminin en önemli seçimi olduğunu da kaydeden Başkan Seçer, şunları aktardı:

“Sandıkta muhasebe yapılır. Yanlışın devam etme imkanı yoktur, bir yerde sona erer. Mahkeme de kadıya mülk değildir. Her şeyin bir sonu vardır. Sonu geldiği zaman kimse buna engel olamaz. Ben milletimin ferasetine güveniyorum. Geçmiş seçimler bunun en büyük göstergesidir. Benim milletim ne yapacağını bilir. Türkiye'de rayından çıkmış bir sorun varsa, bir sistem sorunu yaşanıyorsa, bu halk bu ülkeyi tekrar rayına oturtacak. Bizim 700 yıllık birikimimiz, devlet geleneğimiz ve göreneğimiz var. Bir buçuk asırlık demokrasi deneyimimiz var. Kendi içimizde millet olarak bunu çözecek yetideyiz ve buna canı gönülden inanıyorum.”

BAŞKAN SEÇER, BAYRAMIN İLK GÜNÜNDE DEPREM BÖLGESİNDE OLACAK

Büyük bir aile olduklarını yineleyerek, bu ailenin de her gün güçlenerek büyüyeceğini öngördüğünü söyleyen Başkan Seçer, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Bayramın ilk günü ben deprem bölgesinde olacağım. Bayramı orada karşılayacağız. Daha sonra tekrar Mersin’e döneceğiz. Halkımızın huzurlu bir bayram geçirmesini, üzerimize düşen görevleri de tam anlamıyla yapabileceğimizden en küçük bir endişem yok. Bu bayramın başta ülkemize ve tüm insanlığa huzur, kardeşlik getirmesini, acıların bitmesini diliyorum.”

ANKA Haber Ajansı