TÜRK DOĞAL TAŞININ DÜNYAYA AÇILAN KAPISI 'MARBLE İZMİR' İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

TÜRK DOĞAL TAŞININ DÜNYAYA AÇILAN KAPISI 'MARBLE İZMİR' İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI
Doğal taş sektörünün en büyük küresel buluşması Marble İzmir-Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı için geri sayım başladı. Sektör, 26-29 Nisan 2023 tarihlerinde Fuar İzmir’de bir araya gelecek. Yeni alanlarla 150 bin metrekareyi aşan, binin üzerinde katılımcının yer alacağı 28. Marble İzmir’i, 81 ilden ve 100’ün üzerindeki ülkeden 100 bine yakın kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Doğal taş sektörünün en büyük küresel buluşması Marble İzmir-Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı için geri sayım başladı. Sektör, 26-29 Nisan 2023 tarihlerinde Fuar İzmir’de bir araya gelecek. Yeni alanlarla 150 bin metrekareyi aşan, binin üzerinde katılımcının yer alacağı 28. Marble İzmir’i, 81 ilden ve 100’ün üzerindeki ülkeden 100 bine yakın kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ tarafından düzenlenen Marble İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, Türk doğal taşının dünyaya açılan kapısı olmaya devam ediyor. Yerli ve yabancı ziyaretçi sayısıyla öncü olan Marble İzmir, geçen yıl 2 milyar dolarlık ihracat hedefini aşan doğal taş sektörüne yeni hedeflere ulaşması için katkı sağlayacak. Fuarda, tüm doğal taş firmaları Fuar İzmir’in kapalı hollerinde yer alırken C holünün büyük bir kısmı ile D holünün tamamı makine ve teknoloji firmalarına tahsis edildi. Blok mermer alanının büyüklüğü geçen yıla oranla artırılırken, işlenmiş doğal taş sergi alanı için de geçici bir kapalı alan oluşturuldu.

RENK RENK MERMERLER FUAR İZMİR'DE

Türkiye’nin en büyük fuar operasyonunda hazırlıklar tamamlanıyor. Dünya doğal taş rezervinin yaklaşık 40’ına sahip Türkiye’nin dört bir yanındaki ocaklardan çıkarılan blok halindeki renk renk, çeşit çeşit doğal taşlar, fuar alanına getirilmeye devam ediyor. Fuarın A-B-C ve D holleri ile açık alandaki diğer bölümlerinde firmaların stant kurulum süreci de tüm hızıyla sürüyor.

Marble İzmir’de mermer, granit, traverten, oniks, limestone, diyabaz, andezit, bazalt, madencilik sarf malzemeleri, fabrika ve atölye sarf malzemeleri, madencilik makineleri, iş makineleri ve ağır ekipmanlar, fabrika ve atölye makineleri, çevre koruma, geri dönüşüm ve kazanım sistemleri, sektörel kuruluşlar ve dergiler, bilgi işlem ve yazılım firmaları, nakliye ve lojistik hizmetler, finansman ve kredilendirme hizmetleri, kamu ve resmi kurumlar, dernek, birlik ve STK’ları, medya kurum ve kuruluşları yer alacak.

FUAR KAPSAMINDA SEMİNERLER

Marble İzmir'de seminerler de düzenlenecek. 26-27 Nisan'da Uluslararası TaşÇalışmaları Eğitimi, 28 Nisan'da ise “Doğal Taş Sektöründe Sürdürülebilirlik-Çevresel Ürün Bildirimi” konusu gündeme gelecek.

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN ZİYARETÇİ

Marble İzmir için ABD, Orta Doğu ile Asya ve Avrupa bölgelerindeki ticari ataşeliklerle işbirlikleri yapılırken Fuar’a dünyanın dört bir yanından katılımcı ve ziyaretçi bekleniyor. Ticaret Bakanlığı’nın ihracata yönelik destekleriyle Ege Maden İhracatçıları Birliği, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği, Denizli İhracatçılar Birliği ile ortak yürütülen dört farklı alım heyeti programı düzenleniyor. Bu programlar kapsamında hedef ülke olarak belirlenen Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Hindistan, Polonya, Belçika, Almanya, İtalya, Hollanda, İsrail, Kazakistan, Özbekistan, Bahreyn, Mısır, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Umman, Filistin, Katar, Kuveyt ve Azerbaycan’dan yüzlerce yabancı müşteri ağırlanacak. Fuar süresince düzenlenecek B2B görüşme programlarıyla katılımcı firmaların müşterilerle hızlı ve etkili biçimde görüşmesi sağlanacak. Web sayfasıüzerinden Avustralya’dan İtalya’ya, Çin’den ABD’ye kadar dünyanın her kıtasındaki toplam 94 ülkeden yabancı ziyaretçi başvuru kaydı alındı. Fuarı, yerli ve yabancı 100 bine yakın kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

“DEĞİŞİK” TASARIMLAR MARBLE İZMİR’LE HAYAT BULUYOR

Marble İzmir, bu yıl 5. kez düzenlenen Uluslararası Değişik Doğal Taş Tasarım Yarışması’yla da genç tasarımcıları bir kez daha sektörün yenilikçi firmalarıyla bir araya getiriyor. Türk doğal taşının pazarda yenilikçi yüzünün ortaya konulmasının amaçlandığı yarışmada hayata geçirilecek özgün tasarımlar, Marble İzmir’de ziyaretçilerle buluşacak. Yarışmaya, 15 ülkeden genç tasarımcı adayları doğal taş kullanarak oluşturdukları toplam bin 72 özgün projeyle katıldı. Finale kalan 28 proje, sektörün yenilikçi firmaları tarafından hayata geçirilecek ve ödül kazananlar 28. Marble İzmir’de belli olacak.

RAİF TÜRK’ÜN ADI YAŞATILACAK

Sektöre ve fuara geçmişten günümüze güç katarak katkı sağlayan ve geçen aylarda vefat eden TÜMMER Geçmiş Dönem Yönetim Kurulu Başkanı ve Onursal Başkanı duayen iş insanı Raif Türk’ün ismi, sektör temsilcilerinin de önerisiyle Fuar İzmir alanında yer alan meydana verilecek.

İZMİR VE ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI

Marble İzmir sektöre ve yan sektörlerine, ihracata, istihdama katkı sağlamasının yanı sıra önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da turizmden konaklamaya, ulaşımdan yiyecek içecek sektörüne kadar birçok alanda kent ekonomisine de pozitif etki sağlayacak.

İHRACAT 2 MİLYAR DOLARI GEÇTİ

Marble İzmir’in ilki yapıldığında toplam doğal taş ihracatı 77 milyon dolarken yıllar içinde fuarın da katkısıyla Türkiye’nin doğal taş ihracatı geçen yıl 2 milyar 96 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2022’de yerli ve yabancı bini aşkın firmanın katıldığı Marble İzmir’i, Türkiye’nin dört bir yanından ve 145 ülkeden yerli ve yabancı 78 bini aşkın kişi ziyaret etti.

ANKA Haber Ajansı