TUNÇ SOYER: "YA DEMOKRASİYİ SEÇECEĞİZ YA İLELEBET KAYBETMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

TUNÇ SOYER: "YA DEMOKRASİYİ SEÇECEĞİZ YA İLELEBET KAYBETMEYE DEVAM EDECEĞİZ"
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Manisa'da sivil toplum kuruluşları, dernekler, kooperatifler ve hemşehri derneklerinin temsilcileriyle bir araya geldi. Başkan Soyer, “Bu seçim ikinci yüzyılın seçimidir. İlk yüzyılda Cumhuriyet’i seçtik. Bu yüzyılda ya demokrasiyi seçeceğiz ya de ilelebet kaybetmeye devam edeceğiz. Bu seçim o kadar önemli bir seçim” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Manisa'da sivil toplum kuruluşları, dernekler, kooperatifler ve hemşehri derneklerinin temsilcileriyle bir araya geldi. Başkan Soyer, “Bu seçim ikinci yüzyılın seçimidir. İlk yüzyılda Cumhuriyet’i seçtik. Bu yüzyılda ya demokrasiyi seçeceğiz ya de ilelebet kaybetmeye devam edeceğiz. Bu seçim o kadar önemli bir seçim” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler öncesinde Manisa'da sivil toplum kuruluşları, dernekler, kooperatifler, hemşehri derneklerinin başkanları ve temsilcileri ile bir araya geldi. Millet İttifakı'nda bulunan partilerin il başkanları ile temsilcilerinin de bulunduğu buluşmada İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “14 Mayıs'ta Türkiye çok büyük bir seçime gidiyor. Bu seçime giderken Manisalılar İzmir ile ilgili ne görüyorlar, nasıl düşünüyorlar, İzmir'e nasıl bakıyorlar, onu görmek istedim. Birbirimizle paylaşacaklarımız vardır diye düşünüyorum, o nedenle geldim. Bu diyalogların çok kıymetli olduğunu düşünüyorum” dedi.

“HEPSİ PALAVRA”

Medeniyetin doğduğu bir coğrafyada yaşandığını belirten Başkan Soyer, “Bu topraklarda hiç kimse bunu hak etmiyor. Bizim bambaşka yaşam kalitesi seviyesinde yaşamamız lazım. Finlandiya, Amerika'da yaşayan insanlar hangi kaynaklarla bu zenginliği yaşıyor. Kişi başı düşen milli gelir neden bizim 8, 9, 10 mislimiz. Nerede hata yapıyoruz? Tamamıyla bizi yönetenlerin yanlış yönetiminden kaynaklanıyor. Ne dış güçlerin oyunu ne bize yapılan tuzaklar ne arkamızdan hançerlemeler... Hepsi palavra. Sadece bizi yönetenlerin yanlış politikaları” diye konuştu.

“SEBEBİ MADDİYAT”

Ülkede yaşayan insanların yüzde 50'sinin açlık sınırının altında ücretlerle çalıştığını söyleyen Başkan Soyer, “Biz şu anda büyük sıkıntılar içindeyiz, sebebi de çok basit. Maddiyat, bütün mesele bu. Bir ülkede demokrasi yoksa kalkınma yine olabilir. Öyle ülkeler var dünyada. Fark şurada; o üretilen refah sadece bir zümreyi zengin ediyor. Büyük çoğunluk yoksullaşıyor. Eğer demokrasi yoksa adalet kayboluyor, hukukun üstünlüğü, özgürlükler kayboluyor ve o zaman yoksullaşma, sefalet ve işsizlik başlıyor. Yoksulluk, işsizlik, sefalet bunlar yükseldikçe birilerinin ekmeği büyüyor” dedi.

“DURDURACAK TEK BİR ŞEY VAR, 14 MAYIS SABAHI VERECEĞİNİZ OY”

20 yılda ihale mevzuatının çok fazla değiştiğini belirten Başkan Soyer, şöyle devam etti:

“Neden değişiyor? Birileri o ihaleleri alsın diye ona uygun mevzuat yapılıyor. Kaç kere vergi affıçıkarılmış? Parayı koyacak yer bulamıyorlar. Bir tarafta sokakta insanlar aç, işsiz, sefil. Bu seçim ikinci yüzyılın seçimidir. İlk yüzyılda Cumhuriyet’i seçtik. Bu yüzyılda ya demokrasiyi seçeceğiz ya ilelebet kaybetmeye devam edeceğiz. Bu seçim o kadar önemli bir seçim. Biz KDV ödüyoruz birileri zenginleşiyor. Niye benim memleketime yatırım olarak dönmüyor. Bu hikayeyi durduracak tek bir şey var, 14 Mayıs sabahı vereceğiniz oy. Tarihte ilk kez otoriter bir iktidar sandıkta yenilecek. Bu, bütün bu kutuplaştırma tuzaklarına düşmeden hala o seçimin yapılabilmesini mümkün kılan sağduyulu milyonlarca insanımızın başarısı olacak.”

“O ZAMAN BU MİLLET HESAP SORAR”

Millet İttifakı'nın bir araya gelmesinin çok önemli olduğunu belirten Başkan Soyer, “Öylesine bir tarih yazdılar ki haklarıödenmez. Bu sistemin devam etmesinin tek sebebi halkın bölünmesidir. Halk bölündüğünde hesap soramaz. Halk ne zaman bir araya gelir, farklılıkları unutur, birlikte güç haline gelir o zaman çalamazlar. O zaman bu millet hesap sorar. Bizim liderlerimiz bunu başardı” diye konuştu.

BALABAN: “GEDİZ VE GÖLMARMARA KONUSUNDA BÜYÜK MÜCADELE VERDİ”

Eski CHP Manisa İl Başkanı, CHP Manisa Milletvekili Adayı Semih Balaban da “Sayın başkanımız her zaman toplumla iç içe, toplumla omuz omuza olan değerli bir büyükşehir belediye başkanımız. Her zaman Manisalıların da sorunlarına katkı yaptı. Gediz, Gölmarmara konusunda büyük mücadele verdi. En büyük desteği Tunç Başkanımızdan gördük. Kendisine çok teşekkür etmek istiyorum” dedi.

ONULTMAK: “ÇOK FAZLA ŞEY YAPMAMIZ GEREKİYOR”

Gelecek Partisi Manisa İl Başkanı Nurten Onultmak, “Ankara'nın Mansur Yavaş'ı, İstanbul'un Ekrem İmamoğlu'su varsa İzmir'in de Tunç Soyer'i var. STK'lar bir şehrin kalbidir. Son 20 yıldan bu yana yok ettiler. Türkiye'nin çok temel sorunları var. Tarım ve hayvancılık konusunda çok fazla şey yapmamız gerekiyor. Hayat çok pahalı” diye konuştu.

MECEK: “BİR OLMAMIZ LAZIM”

Demokrat Parti Manisa İl Başkanıİdris Mecek, “Manisa'nın birlik, beraberlik içinde olması lazım. Tek bir hedefimiz var, Semih Başkanımızı Ankara'ya milletvekili olarak göndermek” dedi.

ARCAK: “TUNÇ SOYER BENİM İDOLÜM”

CHP Yunusemre İlçe Başkanı Yalçın Arcak, “Her siyasetçinin bir idolü olur, Yunusemre ilçe başkanı olarak en büyük ilçenin başkanıyım. Benim siyasetteki idolüm Tunç Soyer. Tunç başkanım, temiz, çıkarsız bir siyaseti CHP'de çok iyi bir şekilde götürüyor. Biz gençlere de en iyi şekilde örnek oluyor. Hizmetlerini zaten biliyorsunuz. İzmir çevre illeriyle var olabilen bir şehir. İzmir ödediği vergilerin çok çok az kısmını yatırım olarak alıyor. İzmir tüm Türkiye'yi besliyor. İzmir bizim için çok kıymetli. Ege’nin incisi ama benim için Türkiye'nin en güzel şehri. Tunç başkanım tırnaklarıyla kazıya kazıya bu noktaya geldi” diye konuştu.

“BÖLÜNMÜYORSUNUZ”

Başkan Tunç Soyer, Manisa programı kapsamında Manisa Hemşehri Kültürleri Dayanışma Derneği ve ona bağlı derneklerin başkanlarıyla da buluştu. Başkan Soyer, “Hemşehri derneklerine ilgim, sevgim seçimle alakalı değil, demokrasi ile alakalı. İsveç'te nüfustan daha fazla dernek üyesi var. Nüfus 8 milyon, 12 milyon dernek üyesi var. Her bir İsveçli vatandaş, bir dernekte faal olarak çalışıyor. Çünkü örgütlü toplum bir güç yaratır. Demokrasinin en kuvvetli enstrümanıdır. Demokrasiyi yaşatmak için hemşehri derneklerine, STK'lara çok büyük ihtiyaç var. Biz bugün bu topraklarda yaşarken ne sıkıntı yaşıyorsak hepsinin sebebi demokrasinin olmaması” dedi.

GÜNEŞ: “ONUR DUYUYORUZ”

Manisa Hemşeri Kültürleri Dayanışma Derneği Başkanı Ragıp Güneş, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer'in bizi ziyaret etmesi, hemşehri derneklerine verdiği kıymeti, STK'lara verdiği kıymeti ifade ediyor. Biz kendisinin ziyaretinden onur duyuyoruz” diye konuştu.

Başkan Soyer'e ziyareti sonrasında Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği'nde “Bir Millet İki Devlet” yazan bir atkı hediye edildi. Başkan Soyer, Manisa'nın merkezinde esnaf ziyaretlerinde bulunarak hayırlı işler diledi.

“50 METRE YARIM SAATTE YÜRÜNÜYORSA BU İKTİDARDIR”

Başkan Soyer, Manisa CHP seçim iletişim merkezini de ziyaret ederek CHP'lilerle buluştu. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız, vekil adaylarımız 50 metreyi yarım saatte yürüyebiliyorsa bu siyaset değildir, bunun adı iktidardır. Soruyorlar, nasıl yöneteceksiniz diye, cevap veriyorum Tunç Soyer İzmir’i nasıl yönetiyorsa öyle yöneteceğiz diyorum” dedi.

Başkan Soyer ise “Geldim içim açıldı. Yarın ilk defa 6 genel başkan ve cumhurbaşkanı yardımcısı adayları bir araya gelecek. İzmir’den Türkiye’ye bir mesaj vermemiz lazım. İzmir asla sadece İzmir değildir, her daim Manisa ile beraberdir” diye konuştu.

ANKA Haber Ajansı