TEPEBAŞI'NDA ÇOCUKLAR İZCİLİĞİ VE İKLİMİÖĞRENİYOR

TEPEBAŞI'NDA ÇOCUKLAR İZCİLİĞİ VE İKLİMİÖĞRENİYOR
Tepebaşı Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 'İklim İzcileri' programına katılan çocuklar, izciliği ve doğayıöğrenme fırsatı yakalıyor.

Tepebaşı Belediyesi tarafından gerçekleştirilen "İklim İzcileri" programına katılan çocuklar, izciliği ve doğayıöğrenme fırsatı yakalıyor.

Tepebaşı Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü bünyesinde yürütülen Tepebaşıİklim Sözcüleri Programı kapsamında, çocuklara doğa-çevre ve iklim değişikliği bilinci aşılamak amacıyla başlatılan "İklim İzcileri" programı sürüyor.

Çocuklarda özgüven, sorumluluk duygusu, liderlik, takım çalışması gibi becerilerin geliştirilmesinin hedeflendiği programda, izcilik eğitimi de veriliyor. Vecihi Hürkuş Havacılık ve Teknoloji Parkı’nda düzenlenen eğitimde Mart ayıçalışmaları dolu dolu geçti. Mart ayıçalışmaları kapsamında ayrıca her oba kumaş ve keçeleri keserek, kendi obalarına ait hayvanın görselini bayraklarına dikerek, ortak bir şekilde oba bayraklarını yaptı. Tepebaşıİklim İzcileri Tepebaşı Belediyesi Su Kurusu Atölyesi'ne götürüldü. Şubat ayında işledikleri geri dönüşüm konusunu yerinde deneyimlemek amacıyla, kağıtların geri dönüşümünün gerçekleştiği atölyede obalara ayrılarak uygulamalı olarak atık kağıtlardan yeni kağıtlarını yaptı. İzcilik ile ilgili slaytlar da izletilirken, izcilik şarkıları söylendi ve açık alanda izcilik oyunları ve geleneksel oyunlar oynatıldı. İzcilik Marşı’nın da okunduğu etkinliklerde Tepebaşıİklim Sözcüsü de olan izci lideri Mehmet Nihat Telkes’in verdiği eğitimde çocuklar, farklı oyunlar oynanarak ekip olma, güven duyma gibi davranışları kavradı.

Program kapsamında Tepebaşıİklim Sözcüleri önderliğinde düzenlenen iklim ve enerji çalışmaları, iklim ve çevre ile ilgili önemli gün ve haftalara katılım, iklim ve çevre ile ilgili eğitim, proje çalışmaları ve sergiler, dijital bağımlılığı azaltmak amacı ile doğa ile iç içe sosyal ve etkili iletişim atölyeleri gerçekleştiriliyor.

AKTİVİTELER VECİHİ HÜRKUŞ HAVACILIK VE TEKNOLOJİ PARKI’NDA

Yarışmalar ve oyunlar ile bedensel, ruhsal aktiviteler düzenlenecek olan program kapsamında, her ayın ilk 2 pazar günü izcilik, son 2 pazar günü ise iklim ve çevreye yönelik eğitimler, atölyeler, teknik geziler gerçekleştirilecek.

10-15 yaş aralığında yaklaşık 30 öğrencinin yer aldığı program Vecihi Hürkuş Havacılık ve Teknoloji Parkı’nda başladı. Etkinlikte, Tepebaşı Belediyesi rekreasyon birimi de katılımcıçocuklar için keyifli aktiviteler gerçekleştirdi. Hava durumuna göre uygulamalı kamplar da Vecihi Hürkuş Havacılık ve Teknoloji Parkı'nda ya da doğayla iç içe başka alanlarda da yapılabilecek.

Konu hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar, 0 (222) 211 40 00 / 3351 - 3353 numaralı telefonlardan İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü yetkililerine ulaşabiliyor.

ANKA Haber Ajansı