TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN ÜRETİCİLERE ÇİLEK FİDESİ DESTEĞİ

TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN ÜRETİCİLERE ÇİLEK FİDESİ DESTEĞİ
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Malkara’nın Ahievren Mahallesi’nde düzenlenen programda üreticilere çilek fidesi dağıttı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Malkara’nın Ahievren Mahallesi’nde düzenlenen programda üreticilere çilek fidesi dağıttı.

Tekirdağ Büyükşehir’in yaşama geçirdiği ‘Üzümsü Meyvelerin Ekiliş Alanlarının Artırılması’ projesi kapsamında Malkara İlçesi Ahievren Mahallesi’nde çilek fidesi dağıtımı yapıldı. Talepler doğrultusunda kooperatif üyesi üreticilere, 24 bin adet çilek fidesi desteğinin yanında sulama sistemi, toprak malçlama gibi çilek yetiştiriciliği için gerekli malzemeler de teslim edildi.

Çilek fidesi dağıtım programında bir konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, her zaman üreticilerin destekçisi olduklarını belirterek, şunları dile getirdi:

“Kırsal mahallelerde ikamet eden vatandaşlarımızın gelir düzeyinin artırılması amacıyla yeni ürün veya üretim biçimlerinin ortaya konulmasıönem arz etmektedir. Arıcılık, mantarcılık, mandacılık gibi uzun süredir bilinen ve uygulanan orman köylerine has yetiştiricilik türlerinin yanı sıra çözüme katkı sağlayabilecek yeni olanaklardan birisi de üzümsü meyvelerin tarımının yaygınlaştırılmasıdır. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak vizyonumuzu oluşturan en önemli öğelerden bir tanesi olan tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi doğrultusunda ‘Üzümsü Meyvelerin Ekiliş Alanlarının Genişletilmesi’ projesini uygulamaya koyduk. Projemizin uygulamaya konulması ile birlikte istekli üreticilerimizle çalışılması sayesinde örnek teşkil edecek, ilimize sosyo-ekonomik anlamda olumlu etkileri olacak ve ürün çeşitliliğin artırılmasına katkı sağlanacaktır. İlimiz çilek verimi 2021 yılında Malkara 12 ton, Saray 8 ton ve Süleymanpaşa da 24 ton olmak üzere toplam 44 tondur. Bugün burada gerçekleştirdiğimiz çilek fidesi dağıtımı ile birlikte bu rakamların önümüzdeki dönemde daha da artacağını ve üreticilerimize ekonomik anlamda olumlu dönüşler olacağını hedefliyoruz. Projemiz kapsamında dağıtımını yaptığımız çilek fidesi ve ekim malzemelerinin tüm üreticilerimize hayırlı olmasını diliyor, bereketli bir sezon geçirmelerini temenni ediyorum.”

ANKA Haber Ajansı