SUNAY AKIN, ANTALYA OYUNCAK MÜZESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

SUNAY AKIN, ANTALYA OYUNCAK MÜZESİ’Nİ ZİYARET ETTİ
Antalya Büyükşehir Belediyesi Oyuncak Müzesi’nin kuruluşuna öncülük eden şair ve yazar Sunay Akın, Oyuncak Müzesi’ni ziyaret etti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Oyuncak Müzesi’nin kuruluşuna öncülük eden şair ve yazar Sunay Akın, Oyuncak Müzesi’ni ziyaret etti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Ramazan Etkinlikleri’nde sahneleyeceği Mahya Işıkları programı için kente gelen şair-yazar Sunay Akın, 23 Nisan 2011 yılında hizmete giren ve kuruluşunda yer aldığı Oyuncak Müzesi’ni ziyaret etti. Kaleiçi Yat Limanı’ndaki yerinde 3 binden fazla oyuncağa ev sahipliği yapan müzeyi gezen Akın, oyuncakları yakından inceledi. Akın ziyareti sırasında, şunları söyledi:

“Antalya Oyuncak Müzesi çok önemli bir müze. İstanbul Oyuncak Müzesi’ni Ayhan Doğan ile birlikte tasarladık, Antalya Oyuncak Müzesi’ni de onunla birlikte tasarladık. Burada yerde duran oyuncakları estetik bir şekilde sergileyebilirsiniz ancak biz bunu tercih etmedik. Hayatın içerisindeymiş gibi sunmayı tercih ettik. Oyuncak müzesi her şeyden önce çocuklara korumacılık düşüncesini aşılar. Buna örnek verecek olursak doğanın korunması. Bu nasıl verilir? Tabii ki oyuncak müzesi ile. Çünkü oyuncak müzesini gezen bir çocuk akşam eve gittiğinde evdeki oyuncaklarını oynadıktan sonra kaldırır rafa koyar. Onları korur, onlara farklı bir göz ile bakar. Bir topluma korumacılık düşüncesi müzelerden aktarılır.”

Müzenin, Antalyalı vatandaşlara maddi ve manevi olarak da değer kazandıran bir nokta olduğunu söyleyen Akın, “Yapıldığı günden bu güne Antalyalıya değer kazandıran yegâne yer burasıdır. Buradaki her bir oyuncağın, dünyadaki 1000 adet sayılı olan oyuncak müzelerindeki yeri maddi ve manevi bir şekilde ölçülebilir” diye konuştu.

ANKA Haber Ajansı