ŞİŞLİ BELEDİYESİ'NDEN 'YAŞAYAN EV VE YAŞLI HAKLARI MERKEZİ'

ŞİŞLİ BELEDİYESİ'NDEN 'YAŞAYAN EV VE YAŞLI HAKLARI MERKEZİ'
Şişli Belediyesi, 'Yaşayan Ev ve Yaşlı Hakları Merkezi'ni hizmete açtı. Yaşayan Ev, yaş almış bireylerin keyifli, kaliteli vakit geçirmeleri ve sağlıklı yaşlanmaları için projelendirildi. Yaşlı Hakları Merkezi’nde ise yaş almış bireylere, uğradıklarışiddet, ihmal, istismar ve ayrımcılıklara yönelik psikolojik, hukuki ve sosyal desteklere ulaşabilmeleri konusunda danışmanlık hizmeti sunulacak.

Şişli Belediyesi, "Yaşayan Ev ve Yaşlı Hakları Merkezi'ni hizmete açtı. Yaşayan Ev, yaş almış bireylerin keyifli, kaliteli vakit geçirmeleri ve sağlıklı yaşlanmaları için projelendirildi. Yaşlı Hakları Merkezi’nde ise yaş almış bireylere, uğradıklarışiddet, ihmal, istismar ve ayrımcılıklara yönelik psikolojik, hukuki ve sosyal desteklere ulaşabilmeleri konusunda danışmanlık hizmeti sunulacak.

Şişli Belediyesi, 2021 yılında Türkiye’de bir ilke imza atarak Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde "Gerontolojik Hizmetler Birimi'ni kurmuştu.

Belediye, bu alanda yeni bir hizmeti daha planlayarak yaşlıların yaşadıkları ayrımcı söylemlerin, ihmallerin ve ön yargıların kırılabilmesi, yaşlıların kent ile kurdukları ilişki düzeylerini güçlendirebilmeleri için yine Türkiye’de bir ilk olan "Yaşayan Ev ve Yaşlı Hakları Merkezi'ni açtı.

Şişli Paşa Mahallesi’nde yer alan Yaşayan Ev ve Yaşlı Hakları Merkezi, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ve halkın yoğun katılımıyla düzenlenen bir törenle hizmete girdi.

“YAŞLI HAKLARI, İNSAN HAKLARIDIR”

Yaş almış vatandaşların yaşadığı ayrımcı tutumların, hak ihlallerinin, kamusal hizmetlerden aldığı payın giderek azalmasının görünmeyen ancak ciddi bir sorun olduğunu belirten Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, toplumsal dayanışmanın en önemli göstergelerinden birinin yaşlıların karşılaşabileceği sorunların en aza indirgenmesi ve bunların çözümüne ulaşabilme noktasında olanaklar sunulması olduğunu belirtti.

Açılış töreninde Şişlililer ile bir araya gelen Başkan Keskin, ‘Gerontolojik Hizmetler Birimi çatısı altında yaş almış insanlara karşıönyargıların kırılabilmesi ve bu kişilerin kent ile kurdukları ilişkinin güçlendirilmesi için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Keskin, konuşmasında şunları söyledi:

“Yaşlı hakları, insan haklarıdır. Bu amaçla “Yaşayan Ev ve Yaşlı Hakları Merkezi”ni projelendirdik. Her iki merkez de komşularımızın keyifli, kaliteli vakit geçirmeleri ve sağlıklı yaşlanmaları için kurgulandı. Ancak, bizim bu merkez özelinde çok önemli bir hedefimiz daha var. ‘Yaşayan Ev ve Yaşlı Hakları Merkezimizle’, İstanbul Barosu bünyesinde Kadın Hakları Merkezi gibi Yaşlı Hakları Merkezi’nin açılmasını destekleyeceğiz. Bu amaçla Yaşlı Hakları Merkezimizde, yaşlı komşularımızın uğradıklarışiddet, ihmal, istismar ve ayrımcılık gibi vakaları bildirecekleri bir ihbar hattı oluşturacağız. İstanbul Barosu iş birliğiyle, bu komşularımızın uğradıkları hak ihlallerine yönelik psikolojik, hukuki ve sosyal desteklere ulaşabilmeleri noktasında danışmanlık hizmeti vereceğiz.”

ANKA Haber Ajansı