ÖZEL GEREKSİNİMLİ SARP’IN RESİM SERGİSİ KÜÇÜKÇEKMECE’DE AÇILDI

ÖZEL GEREKSİNİMLİ SARP’IN RESİM SERGİSİ KÜÇÜKÇEKMECE’DE AÇILDI
Küçükçekmece Belediyesi Güzel Sanatlar Akademisi, özel gereksinimli olan down sendromlu 13 yaşındaki Sarp Elifoğlu’nun resim merakını tutkuya dönüştürme serüvenini anlattığı‘Sarp’ isimli resim sergisine ev sahipliği yaptı. Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında kapılarını aralayan sergide Elifoğlu, ilk kişisel sergisini deprem bölgesindeki özel gereksinimli çocuklara armağan etti.

Küçükçekmece Belediyesi Güzel Sanatlar Akademisi, down sendromlu 13 yaşındaki Sarp Elifoğlu’nun resim merakını tutkuya dönüştürme serüvenini anlattığı‘Sarp’ isimli resim sergisine ev sahipliği yapıyor. Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında kapılarını aralayan sergide Elifoğlu, ilk kişisel sergisini deprem bölgesindeki özel gereksinimli çocuklara armağan etti.

Art of İst Atölye ve Türkiye Down Sendromu Derneği ile iş birliğiyle düzenlenen serginin açılışına; Sarp Elifoğlu’nun yanı sıra Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç, Türkiye Down Sendromu Derneği Eğitim Koordinatörü Seniha Salihoğlu, Art of İst Atölye Eğitmeni Zeren Turgay Demir ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Sergide, Art of İst Atölye’de 2 yıl boyunca birebir resim eğitimi alan Sarp’ın farklı tarz ve tekniklerle yorumladığı 21 adet akrilik üstü tuval tablosunun yanı sıra eserlerin yapılış anlarının hikayeleri de yer alıyor.

“BİZİM EKSİĞİMİZ YOK. FAZLAMIZ VAR”

Sarp Elifoğlu, deprem bölgesinde yer alan 800 down sendromlu bireye dikkat çektiği konuşmasında, “13 yaşındayım. Jimnastik, basketbol, futbolla ilgilenmeyi ve resim yapmayıçok seviyorum. Çalışmalarımı deprem bölgesindeki down sendromlu çocuklara armağan ediyorum. Bizim eksiğimiz yok. Fazlamız var. İstersek yapabiliriz” dedi.

Sarp’ın ilk kişisel sergisinin açılışına şahit olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren anne Rüyam Elifoğlu ise şöyle konuştu:

“Oğlumuz ile kendisi olduğu için, artı 1 kromozomlu olduğu için gurur duyuyoruz. 13 senedir onu desteklemeye devam ediyoruz. Bu çocuklar fırsat verildiğinde yapıyorlar. Ona destek olmaya devam edeceğiz. Bu projeyi gerçekleştirmek için bize alan açan Küçükçekmece Belediyesi yetkililerine ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Art of İst Atölye Kurucusu Zeren Turgay Demir, şunları söyledi: “Sarp ile çoğu birebir olmak üzere özel ve grup atölyelerimizde gerçekleştirdiğimiz yaklaşık 2 yıllık bir çalışmanın meyvesini bu sergi ile alıyoruz. Yaşıtlarının kısa zamanda sıkıldığı resim atölyelerinde Sarp saatlerce öğrenmek için çaba sarf edip keyif alarak tutkuyla resim yaptı. Şimdi de kendisi gibi down sendromlu bireylerin de eğer isterlerse her şeyi başarabileceklerini bu sergiyle göstermiş oluyor.”

Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç ise şunları kaydetti:

“Güzel Sanatlar Akademi’mizde güzel işler yapmaya devam ediyoruz. Bu merkezde 30 branşta sanat dersleri gençlere, kadınlara, çocuklara verilmekte ama 2021 yılından itibaren de özel eğitime ihtiyacı olan çocuklara da birebir eğitimler veriyoruz. Hem hocamız Zeren Hanım, hem de Sarp’ın bu akademinin öğrencisi olması bizi sevindiriyor. Sarp’ı tebrik ediyor, onda emeği olan hocamızı ve Sarp’ın ailesini de yürekten kutluyorum.”

ANKA Haber Ajansı