ÖDEMİŞ BELEDİYE BAŞKANI ERİŞ, 2023 YATIRIMLARINI VE HEDEFLERİNİ PAYLAŞTI

ÖDEMİŞ BELEDİYE BAŞKANI ERİŞ, 2023 YATIRIMLARINI VE HEDEFLERİNİ PAYLAŞTI
Ödemiş Belediye Meclisi’nin Nisan ayı olağan meclis toplantısının ilk birleşimi Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş başkanlığında yapıldı. Başkan Eriş toplantı da 2023 yatırımlarını ve hedeflerini paylaştı.

Ödemiş Belediye Meclisi’nin Nisan ayı olağan meclis toplantısının ilk birleşimi Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş başkanlığında yapıldı. Başkan Eriş toplantı da 2023 yatırımlarını ve hedeflerini paylaştı.

Ödemiş Belediye Meclisi’nin Nisan ayı olağan toplantısının ilk oturumu Belediye Hizmet Binası Meclis Salonu’nda yapıldı. Toplantının ana gündem maddeleri faaliyet raporu ve komisyon seçimleri oldu.

Toplantı da 2022 yılı Faaliyet Raporu’nun görüşülmesi sırasında Meclis 2. Başkanvekili Feridun Azeroğlu toplantıya başkanlık yaptı. Faaliyet Raporuyla ilgili soruları yanıtlandırıp belediye çalışmalarıyla ilgili bilgiler veren Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Cumhuriyetimizin 100. Yılına yakışır yatırım ve projeleri hayata geçirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Ödemiş Belediyesi’nin Güney ve Kuzey Çevre Yolu İmar Plan Revizyonu ile şehri gelecek 100 yıla hazırladığını hatırlatan Başkan Eriş, ihalesi Mayıs ayında gerçekleştirilecek 100. Yıl Konutları Projesi’nin yanı sıra Saraçoğlu Konutları’nın yeni etaplarını başlatarak kentsel dönüşümle birlikte hayati dönüşümü de başlatacaklarını açıkladı.

GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİİLE EKONOMİ BELEDİYECİLİĞİ

Kilit parke taş kaplama çalışmalarında hedeflenen rakamların da üzerine çıkıldığını kaydeden Eriş, 2022 yılında da Ödemiş’te farklı kurumların altyapı yatırımları sebebiyle yıpranan yolları mümkün olan en hızlışekilde yenileyeceklerini söyledi. Ödemiş Belediyesi’nin geçtiğimiz günlerde düzenlediği asfalt ihalesine sadece bir firmanın katılıp belirlenen eşik değerin üzerinde teklif verdiğini kaydeden Eriş, ülkede yaşanan derin ekonomik krizin etkilerini bu şekilde yaşadıklarını hatırlattı.

Sosyal belediyeciliğe ek olarak kaynaklarını kendisi oluşturup geliştiren ekonomi belediyeciliğini de hayata geçirdiklerini ifade eden Eriş, Ödemiş Belediyesi’nin elektrik üreterek bu alandaki maliyetini en aza çekeceği Güneş Enerjisi Santrali (GES) projesini 1 MW’lık bir santral ile Işık Mahallesi’nde hayata geçirmeye hazırlandığını söyledi. Eriş, ekonomik kaynakları böyle verimli projelerle geliştirmek üzere planlamanın sürdüğünü sözlerine ekledi.

GES konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi’yle de işbirliğine gideceklerini kaydeden Eriş, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Çobanlar Mahallesi’nde bir GES oluşturmak üzere planlama yaptığını paylaştı.

6 Şubat ve 20 Şubat’ta yaşanan deprem felaketlerinin yürekleri sarstığını söyleyen Eriş, Ödemişlilerin tüm imkanlarıyla deprem bölgesine yardım elini uzattığını, ilçede de afetzede vatandaşlara destek sunmaya devam ettiklerini aktardı. Başkan Eriş, Ödemiş’i afetlere dirençli bir şehir haline getirmek üzere kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerle aklın ve bilimin ışığında çalışmalar gerçekleştirdiklerini anlattı.

DÜNYA KÖYÜ BİRGİ’YE YENİ TESİSLER

Ödemiş Belediyesi tarafından hazırlanıp Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunulan proje ile Birgi’nin 2022 yılında Dünyanın En İyi 32 Turizm Köyü’nden birisi olarak seçilmesi başarısından dolayı mutlu olduklarını aktaran Eriş, Birgi’de misafirhane ve otel yenileme projesinin tam gaz devam ettiğini, tarihi Birgi’ye yakışır iki tesisin yanı sıra Ödemişli kadınların el emeği ürünlerinin de yer alacağı Otamış Halkın Marketi’nin yeni şubesini de Birgi’de açmak üzere son hazırlıkları yaptıklarını açıkladı.

İZSU’DAN ÖDEMİŞ’E DEV ÇEVRE YATIRIMLARI

Ödemiş Belediyesi’nin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dev ölçekteki çevre yatırımlarını hayata geçireceğini sözlerine ekleyen Eriş, Kaymakçı’da içme suyu, kanalizasyon sistemini de içeren Kaymakçı Atıksu Arıtma Tesisi, Küçük Menderes Nehri’nin güneyindeki mahallelerin arıtma sorununa da çözüm olacak Yolüstü Atıksu Arıtma Tesisi ve uygulama için son aşamaya gelinen Gölcük Atıksu Arıtma Tesisi yatırımlarıyla Ödemiş’in dev yatırımlarla buluşacağını belirtti. Eriş, Sekiköy ve Çamlıca ile başlayacak paket atıksu arıtma tesisleriyle de verimli toprakların ve çevrenin korunması için etkili ve hızlıçözümler geliştirileceğini söyledi.

Ödemişli çocukların ve gençlerin eğitimine desteğin 2022 yılında da devam ettiğini söyleyen belediye bünyesinde açılan kurslara ve atölye çalışmalarına binlerce çocuğun ve gencin katıldığını ifade etti. Temel hedeflerinin çocukların ve gençlerin kötü alışkanlıklardan uzakta gelişimine destek sağlamak olduğunu vurgulayan Eriş, 3 yaşındaki çocuktan üniversiteye hazırlanan gençlere kadar eğitimin her aşamasına Türkan Saylan Eğitim Merkezi, Çocuk Evleri ve Ödev Evi ile destek verdiklerini söyledi.

Ödemiş Belediyesi ailesinin var olan tüm imkanlarıyla Ödemiş’i yarınlara hazırlamak için çalıştığını belirten Eriş, emekleri için tüm belediye çalışanlarına teşekkür etti. 2022 yılı Faaliyet Raporu oyçokluğu ile kabul edildi.

ENCÜMEN VE İHTİSAS KOMİSYONU SEÇİMLERİ YAPILDI

Daha sonra Encümen ve ihtisas komisyonu üye seçimlerine geçildi.

Yapılan gizli oylamaya göre;

Encümen üyeliğine Ufuk Aykol, Faruk Taşkoyan ve Süleyman Gökhan Kara seçildi.

Komisyonlara ise şu isimlerden oluştu:

Plan Bütçe Komisyonu: Faruk Taşkoyan, Burhan Sedat Turman, Abdülkadir Karaerkek, Mehmet Okumuş, Murat Ürün

İmar Komisyonu: Ufuk Aykol, Tülin Bozoğlu, Şevket Hasırcı, Ediz Demir, Derya Coşkun

Hukuk Komisyonu: Gülin VarışÖzlü, Nazan Dönmez, İbrahim Onur Atbin, Süleyman Gökhan Kara, Anıl Taş

Sağlık Komisyonu: Mehmet Sovanci, Tülin Bozoğlu, Gülşen Görken, Ediz Demir, Murat Ürün

Tarım ve Hayvancılık Komisyonu: Tahir Balban, Metin Uçar, İbrahim Armutlu, Mehmet Okumuş, Murat Ürün

Kent Ekonomisi ve Meslek Odaları Komisyonu: Metin Uçar, Burhan Sedat Turman, Fatih Kök, Ediz Demir, Derya Coşkun

Eğitim Gençlik ve Spor Komisyonu: Faruk Taşkoyan, Mehmet Sovanci, Mehmet Okumuş, İbrahim Onur Atbin, Anıl Taş

Kültür ve Turizm Komisyonu: Nazan Dönmez, Tülin Bozoğlu, Asuman Karakayaoğlu, Ediz Demir, Derya Coşkun

Çevre Komisyonu: Faruk Taşkoyan, Tahir Balban, Şevket Hasırcı, Mehmet Okumuş, Murat Ürün

Engelsiz Hayat Komisyonu: Nazan Dönmez, Tülin Bozoğlu, Ahmet Örs, Ediz Demir, Derya Coşkun

Ulaşım Komisyonu: Tahir Balban, Ufuk Aykol, Murat Öncel, Mehmet Okumuş, Murat Ürün

Madde Bağımlılığı ve Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu: Burhan Sedat Turman, Mehmet Sovanci, İbrahim Onur Atbin, Ediz Demir, Murat Ürün

Deprem ve Afet Komisyonu: Ufuk Aykol, Tülin Bozoğlu, Şevket Hasırcı, Mehmet Okumuş ve Derya Coşkun

Sokak Hayvanlarını Koruma Komisyonu: Tülin Bozoğlu, Nazan Dönmez, Tahir Yılmaz, Mehmet Okumuş ve Ceyhun Kınlı

Gayrimenkul Satış Değerlendirme Komisyonu: Burhan Sedat Turman, Metin Uçar, Ahmet Örs, Süleyman Gökhan Kara, Anıl Taş

Kooperatif Komisyonu: Nazan Dönmez, Metin Uçar, Gülşen Görken, Ediz Demir, Murat Ürün

Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu: Gülin VarışÖzlü, Mehmet Sovanci, Asuman Karakayaoğlu, Süleyman Gökhan Kara, Derya Coşkun

Sosyal Yardım Komisyonu: Nazan Dönmez, Mehmet Sovanci, Ediz Demir

Ödemiş Belediyesi’nin Ege ve Marmara Çevreci Belediyeler Birliği’ne üye olması oybirliği ile kabul edilirken Başkan Mehmet Eriş ile birlikte üyeliklere Sema Bilgi, Şevket Hasırcı, Mehmet Okumuş ve Derya Coşkun, yedek üyeliklere Burhan Sedat Turman ve Murat Öncel seçildi. Üyelik işlemleri konusunda Başkan Mehmet Eriş’e yetki verildi.

İZSU Genel Müdürlüğü’nün Sekiköy ve Çamlıca’da kuracağı paket atıksu arıtma tesisleri için yer tahsisi talebi, Konaklı Mahallesi’nde yapılacak kamulaştırma, Yolüstü Köyü Sulama Kooperatifi’nin mülkiyeti belediyeye ait yol boşluğundaki 25 metrekarelik alanda tarımsal sulama amaçlı sondajı yapmak üzere 3 yıldan fazla kiralama talebi gibi konular ihtisas komisyonlarına sevk edildi.

Komisyonlarda görüşülecek konuları karara bağlamak üzere Ödemiş Belediye Meclisi, 5 Nisan Çarşamba günü saat 16.00’da Nisan ayı olağan toplantısının ikinci birleşimi için yeniden toplanacak.

ANKA Haber Ajansı