MUĞLA BÜYÜKŞEHİR'İN YAPIMINI TAMAMLADIĞI FETHİYE SU ARITMA TESİSİ, TÖRENLE HİZMETE AÇILDI

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR'İN YAPIMINI TAMAMLADIĞI FETHİYE SU ARITMA TESİSİ, TÖRENLE HİZMETE AÇILDI
Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Fethiye Atıksu Arıtma Tesisi, düzenlenen törenle açıldı. Törende konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, yaptıkları yatırımlarla Fethiye’nin 2050 yılına kadar kanalizasyon ve arıtma sorunu yaşamayacağını vurgularken, Fethiye Körfezi’nin temizliği için de teknik altyapının hazırlandığını duyurdu.

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Fethiye Atıksu Arıtma Tesisi, düzenlenen törenle açıldı. Törende konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, yaptıkları yatırımlarla Fethiye’nin 2050 yılına kadar kanalizasyon ve arıtma sorunu yaşamayacağını vurgularken, Fethiye Körfezi’nin temizliği için de teknik altyapının hazırlandığını duyurdu.

Fethiye Atıksu Arıtma Tesisi’nde Başkan Gürün ev sahipliğinde düzenlenen açılış törenine; CHP Muğla Milletvekili adayları Gizem Sayar Özcan, Mehmet Demir, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Çıralı, Millet İttifakı ilçe başkanları ve yöneticileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılışta konuşan Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, tarihe tanıklık ettiklerini söylerken, Fethiye'nin büyük bir dertten kurtulduğunu da belirtti. Başkan Karaca, şöyle konuştu:

“Biz göreve geldiğimizde Osman Başkan’ım ile birlikte eksikleri tek tek tespit ettik. Bunlardan en önemlisi ise Fethiye artık kötü kokan bir kent hale gelmişti. Bu da turizme büyü darbe vuruyordu. Büyükşehir Belediye Başkanı'm Ölüdeniz’den başlayarak buraya kadar çok büyük kanalizasyon ve arıtma tesisleri yatırımları yaptı. Bu çalışmalarla diğer kurumlarında dahli ile 400 kilometre altyapıçalışması gerçekleşti. Bu çalışmalar sayesinde kötü kokunun önüne geçildi. Projeleri hayata geçiren ve büyük çaba sarf eden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı'mız Osman Gürün’e çok teşekkür ediyoruz.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün ise Fethiye’den kötü kokuyu sileceğiz, arıtma tesisi kapasitesini 2050 yılına kadar yetecek seviyeye çıkaracağız diye söz verdiklerini ve bu sözü gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Gürün tüm sıkıntılara rağmen yatırımları hayata geçirdiklerine vurgu yaparak, şunları kaydetti:

“Tüm yokluk ve maddi sıkıntılara rağmen Bodrum’dan Fethiye’ye kadar üretmeye devam ediyoruz. Bizi bir de 15 Mayıs’tan sonra görün. Biz ayrıcalık istemiyoruz. Biz sadece tüm belediyelere eşit destek verilmesini istiyoruz. Bunu da Muğlalı vatandaşlarımız için istiyoruz. 2014 yılında hiçbir şeyimiz yoktu. Büyükşehir belediyesini kurduk. Bu arada tüm problemleri tespit ettik. Yol haritamızıçıkardık. En önemli sorun ise finansmandı. İller Bankasından kredi alamadık. Dışarıdan kredi aramaya başladık ve bunu da bulduk. Bu tesisin yapımı için 2015 yılından bu yana çalışıyoruz. Ancak 3 yıldan fazla bir süre kaynak aradık. O müzakereler sonucunda nihayet İl genelinde tüm altyapıçalışmalarımıza başladık ve birçok yerde tamamladık. Fethiye’de altyapı için kazdığımız yerlerin tamamı düzenlendi. Ve bir daha başka bir kurum tarafından bu bölgeler tekrar kazılmayacak. Su, yağmur suyu, telekomünikasyon gibi farklı altyapı yapıldı. Artık sadece arıza olursa kazı yapılacak ve hatlar yeni olduğu için bu çok zor. Uzun süre sorunsuz bir altyapı hizmete sunduk. Ovacık uzun yıllardır kanalizasyon olmadan turizme hizmet vermeye çalışıyordu. Şimdi orada kanalizasyon tamamlandı. Artık orada kanalizasyona bağlanmayacak tesis veya işletme kalmayacak. Ovacık Ölüdeniz’e daha yakın olmasına rağmen buradaki kanalizasyonu Ölüdeniz tesisine bağlamadık. Oradan merkeze kadar büyük mesafe olmasına rağmen merkeze bağladık ve önemli bir harcama yaptık. Ölüdeniz tesisine fazla yük binmesini önleyerek orayı da koruduk. Bu yatırımlarla Fethiye’deki kötü kokuyu silip attık ve 2050 yılına kadar kanalizasyon ile arıtma sorununu tamamen ortadan kaldırdık.”

Fethiye’nin önemli sorunlarını ortadan kaldırmak için büyük gayret sarf ettiklerini söyleyen Başkan Gürün, Fethiye Körfezi için uzun süren araştırma yaptıklarını ve teknik bir rapor oluşturduklarını paylaşarak temizlik çalışması yapacaklarını aktardı. Gürün, konuşmasınışöyle tamamladı:

“Biz Fethiye Körfezi için çalışma başlattık. Burada bütün su akımlarınıölçüyoruz. 13 metre alüvyon birikmesi tespit ettik. Bilimsel olarak bu tamamen alınamıyor. 3 ila 5 metre alüvyon alınmalı. Şu an DSİ tarafından yapılan kanalın beton olmaması gerekiyor ve uygun olarak yapılmamış. Tüm zirai ilaçlı su körfeze akıyor. Bu da körfezi doldurmaya devam ediyor. Ulaştırma Bakanlığı'ndan teknik araç talebinde bulunacağız, ücretini ödeyeceğiz ve körfez temizliğine başlayacağız. Teknik olarak gerekli hazırlıklarımız bitmek üzere. Finansmanını da bularak körfezimizi temizleyerek Fethiye’ye yakışır hale getireceğiz. Vatandaşlarımızın hayat standardını yükselterek, mutlu ve huzurlu yaşamalarını sağlamak için çalışmaya devam edeceğiz. Daha güzel Fethiye daha güzel Muğla ve daha güzel bir Türkiye için kol kola birlik içinde geleceğe yürüyoruz.”

ANKA Haber Ajansı