MUĞLA BÜYÜKŞEHİR YEREL TOHUM MERKEZİ, ŞİMDİYE DEK 18 MİLYON TOHUM DAĞITTI

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR YEREL TOHUM MERKEZİ, ŞİMDİYE DEK 18 MİLYON TOHUM DAĞITTI
Muğla Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezi, 2023 tohum dağıtımlarında Türkiye’nin 50 iline 1 milyon tohum gönderirken bugüne kadar toplamda 18 milyon tohum dağıttı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezi, 2023 tohum dağıtımlarında Türkiye’nin 50 iline 1 milyon tohum gönderirken bugüne kadar toplamda 18 milyon tohum dağıttı.

“Yerel Tohum Ulusal Güç” sloganı ile Cumhuriyet’in 93’üncü yılı 29 Ekim 2016’da kurulan Yerel Tohum Merkezi, Türkiye’ye testleri yapılmış yerel tohumları yurttaşlara ulaştırmaya devam ediyor. 968 yerel tohumu envanterine alan, tohumların genetiğini inceleyen ve bu tohumların dikimini yapan Muğla Büyükşehir Belediyesi, 2023 yılı dağıtımı için 105 yerel tohumun dikimini yaptı. Yerel tohumların dikiminden sonra kurutan ve kontrollerini de yapan Büyükşehir Belediyesi, 2023 dağıtımlarında Türkiye’nin 50 iline ulaşarak 1 milyon tohum dağıttı. 2016 yılından beri yerel tohumları Türkiye’nin tüm illerine ulaştıran Büyükşehir Belediyesi, yerel tohum dağıtımında 18 milyon'a ulaştı.

Tarımın, üretimin ve ulusal gücün kaynağının yerel tohum olduğunu söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla’nın topraklarında filizlenen ata tohumlarının tüm Türkiye’de üretim için hayat bulmasının kendilerini mutlu ettiğini ve gururlandırdığını söyledi. Gürün, şöyle konuştu:

“Tarım, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tanımıyla milli ekonominin temelidir. Bereketli toprakları ile ülkemiz ve bizlerin yaşadığışehir Muğla tarım için elverişli bir o kadar da şanslıdır. Bizlerin yapması gereken sadece bu bereketli toprakları el birliği ile işlemek, ata tohumlarımızla üretmek ve üreten köylümüzün milletin efendisi olmasını sağlamaktır. Büyükşehir Belediyesi olarak kurulduğumuz günden bugüne hep bu çizgide ilerledik. Türkiye’nin en kapsamlı yerel tohum merkezini kurduk. 968 yerel tohumu sandıklardan çıkartarak korumaya aldık ve bu tohumların üretime katılmasını sağladık. Muğla’mızda testleri yapılan, çoğaltılan yerel tohumlar Kars’ta, Mardin’de, Sinop’ta, Edirne’de ülkemizin tüm şehirlerinde toprakla buluşuyor ve vatandaşlarımızın sofralarını süslüyor. Bizleri mutlu eden, gururlandıran bu hizmetimize her yıl devam edeceğiz ve tarımın ülkemizin ulusal gücü, üreten köylümüzün de milletin efendisi olması için elimizden geleni yapacağız.”

ANKA Haber Ajansı