MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI GÜRÜN, HİZMETLERİ DEĞERLENDİRDİ

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI GÜRÜN, HİZMETLERİ DEĞERLENDİRDİ
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, kamuoyu bilgilendirme toplantısında il genelindeki basın mensupları, sivil toplum ve mesleki kuruluş temsilcileri ile Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi’nde düzenlenen iftarda bir araya geldi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, kamuoyu bilgilendirme toplantısında il genelindeki basın mensupları, sivil toplum ve mesleki kuruluş temsilcileri ile Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi’nde düzenlenen iftarda bir araya geldi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetleri, yapılan ve planlanan projeler Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi’nde düzenlenen Kamuoyu Bilgilendirme toplantısı ile basın mensupları, sivil toplum ve mesleki kuruluş temsilcileriyle paylaşıldı. Toplantıya, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ile Büyükşehir Meclis üyeleri de katıldı.

Başkan Gürün kamuoyu bilgilendirme toplantısındaki sunumuna depremlerde hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyerek başladı. 2014 yılında Büyükşehir olan Muğla’da 13 ilçeye hizmet verecek belediye ağını kısa sürede kurarak yurttaşlara hizmet götürdüklerini söyleyen Gürün, şunları kaydetti:

“2014-2023 yılları arasında Muğla’mıza 4 milyar 768 milyon TL yatırım yaptık. Bu yatırımıülkemizde yaşanan ekonomik gelişmeler, güncel değerlere göre hesapladığımızda karşımıza 9 milyar 854 milyon TL rakamıçıkıyor. Muğla’mıza en fazla yatırım yapan kurum olmanın da gururunu yaşıyoruz. Büyükşehir olduğumuzda devraldığımız borçların 1 Milyar 144 Milyonunu ödedik. Dönemimizde kalan 205 milyon TL borcu da ödemiş olacağız. Büyükşehir olduğumuz dönem içerisinde yani 2014-2022 yılları arasında Muğla’mızdan toplanan vergi miktarı 35 milyar 222 milyon TL Muğla’mıza merkezi hükümet tarafından bu yıllar arasında yapılan yatırım ise 2 milyar 746 milyon TL. Muğla ödediği verginin karşılığını yatırımlarla ne yazık ki alamıyor. Büyükşehir Belediyesi olarak güçlü mali yapımız, şeffaf, hesap verebilir belediyecilik anlayışı, kendi öz kaynaklarımız ve sağladığımız kredilerle vatandaşlarımıza en iyi hizmeti vermek için çalışmaya devam edeceğiz.”

Altyapı yatırımlarının yerel yönetimler için riskli, sandıkta da çok fazla oy getiren bir hizmet olarak görülmediğini aktaran Gürün, Muğla’nın 13 ilçesinde büyük altyapı yatırımlarını başlattıklarını Muğla’yı alt ve üst yapıları ile güçlü bir şehir olarak geleceğe taşıyacaklarını belirtti. Bodrum’dan Fethiye’ye, Ula’dan Kavaklıdere’ye altyapı konusunda büyük bir hamle yaptıklarını kaydeden Başkan Gürün hayata geçirdikleri modern altyapı hizmetleri, arıtma tesisleri ile suya sahip çıktıklarını, arıtma suyu ile çiçek ve meyve ağaçlarının sulanabildiğini dile getirdi.

Muğla’nın sadece bir turizm kenti olmadığını aynı zamanda verimli toprakları ile çok önemli bir tarım kenti olduğunu da vurgulayan Başkan Gürün, tarım laboratuvarından meyve sebze kurutma tesisine, yerel tohum merkezinden alım garantili projelerle üreten köylüye destek verdiklerini, Türkiye’de ilk olan kooperatifleri bir araya getiren Tarımsal Güç Birliği Kooperatifi'ni kurduklarına işaret etti.

Türkiye’nin son yıllarda yaşadığı doğal afetler deprem, yangın konularına da değinen Başkan Gürün, Muğla’nın tüm felaketlerde tek yürek olduğunu, deprem bölgesinde Büyükşehir Belediyesi’nin ekiplerinin aktif görev aldığını belirtti. Başkan Gürün, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“YİNE BAHARLAR GELECEK, UMUT HİÇ BİTMEYECEK”

“Ülkemiz ne yazık ki son yıllarda büyük deprem ve yangınları ardı ardına yaşadı. Bunlardan yangını hep birlikte Muğla’mızda acı bir şekilde tecrübe ettik. Muğla orman yangınlarında büyük mücadele verdi. En son yaşadığımız deprem felaketinin de yaralarını sarmak için Türkiye tek yürek oldu. Büyükşehir Belediyesi olarak depremin ilk gününden itibaren deprem bölgesindeyiz. Arama kurtarma ekiplerimiz ile enkazdan sağ salim vatandaşlarımızı kurtardık. İkram araçlarımız, otobüslerimizle vatandaşlarımıza hizmet verdik. Halen deprem bölgesinde altyapı desteği veriyor, Ramazan dolayısıyla yardım kolileri dağıtıyoruz. Ülkemiz deprem bölgesi için tek yürek oldu ve yaraları sarmak için birlikte mücadele etti. Deprem gerçeğini kabul etmeli, bilim ve akılla depremi karşılamalıyız. 1999 yılından beri Muğla’mızda uyguladığımız yatay mimari, 2 ve 4 kat uygulaması deprem sonrası afet bölgelerinde örnek alındı. Vatandaşlarımızın huzurlu ve güvenli bir şehirde yaşaması için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Gelecek güzel günlerin hikayesini hep birlikte yazacağız, yine baharlar gelecek, umut hiç bitmeyecek.”

ANKA Haber Ajansı