MEZİTLİ BELEDİYESİ’NDE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİİMZALANDI

MEZİTLİ BELEDİYESİ’NDE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİİMZALANDI
Mezitli Belediyesi, 54 kadrolu işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesini imzaladı. İmzalanan sözleşmeyle ücretlerde yüzde 63 oranında artış sağlandı.

Mezitli Belediyesi, 54 kadrolu işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesini imzaladı. İmzalanan sözleşmeyle ücretlerde yüzde 63 oranında artış sağlandı.

Mezitli Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında imzalanan sözleşmeyle çalışanların ücretlerinde ve sosyal haklarında iyileştirme yapıldı. Kadrolu işçilerin de hazır bulunduğu sözleşmeye; Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Belediye-İş 1 Nolu Şube Başkan Yardımcısı Tahsin Eren Güvençli, Belediye-İş Akdeniz Bölge Örgütlenme Temsilcisi Mithat Fahlioğulları, Belediye Başkan Yardımcısı Ertan Güner ve İnsan Kaynakları Müdürü Nuran Çaynak yer aldı. Sözleşmeyle 54 kadrolu işçinin ücretlerinde yüzde 63 oranında artış sağlandı.

Çalışanlarını enflasyona ezdirmeyeceklerini dile getiren Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, şunları kaydetti:

“Depremler, doğa olayları ve enflasyonun artışı nedeniyle ülkemizde ciddi derecede ekonomik kriz yaşanıyor. Bu olumsuzluklara rağmen sendika yetkilileri ve iş yeri temsilcimizle görüşerek, toplu sözleşme üzerinden çok fazla zaman harcamadan uzlaşı sağladık. Kıdemlilik zammını 0,90 TL iken 2 TL’ye çıkarttık, Ramazan ve Kurban bayramları için ciddi artışlar sağladık. Ortalamaya vurduğumuzda yüzde 63’lük bir artış söz konusu oldu. Kuşkusuz bu yeterli değil. Resmi enflasyonu değil de gerçek enflasyonu dikkate alırsak bu verilen rakamların yeterli olmadığını görmüş oluruz. Belediye olarak işçilerimizi asla mağdur etmedik. Ücretlerini zamanında ödedik, hiçbir gecikme yaşatmadık. İşçiler arasındaki eşitlik ilkesine mümkün olduğunca uyduk. Her yerde başarılı belediye olduğumuzu söyleyebiliyoruz. Bu başarımızdaki en büyük etken şüphesiz çalışanlarımızdır. Bu vesileyle başta tüm çalışanlarımıza ve idaremize karşı gösterdikleri anlayıştan dolayı sendika yöneticilerine teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyorum.”

Belediye-İş 1 Nolu Şube Başkan Yardımcısı Tahsin Eren Güvençli de “Ekonomik koşullar nedeniyle çok zor dönemlerden geçiyoruz. Çarşıda, pazarda, kasapta alışveriş yaptığımız her yerde ciddi şekilde zorlanıyoruz ve enflasyonu biz işçiler de sonuna kadar hissediyoruz. Bu noktada toplu iş sözleşmemizi imzalayan Mezitli Belediye Başkanı'mız Neşet Tarhan’a tüm işçilerin huzurunda teşekkür ederim. Bütün imkanlarını zorlayarak, ortak akıl ve uzlaşıyla iyi bir sözleşme çıkarttık. Sözleşmemizin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Mersin’de en yüksek artışın Mezitli Belediyesi tarafından yapıldığını dile getiren Belediye-İş Akdeniz Bölge Örgütlenme Temsilcisi Mithat Fahlioğulları ise “Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ile 40 yıldır dostluğumuz var. Hem siyasi mücadele hem de sendikal mücadelede omuz omuza verdik. Görev yaptığı tüm belediyelerde işçi haklarını savunma konusunda her zaman en önde yer aldı. Bugün de buradayız ve Başkanımız Neşet Tarhan ile imzaladığımız toplu sözleşme Mersin’in en yüksek toplu iş sözleşmesidir. İşçilerimiz maaşlarını aldıklarında bunu daha iyi görmüş olacaklar. Sözleşmemizin tüm işçilerimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

ANKA Haber Ajansı