MERSİN ŞEHİR TİYATROSU’NDAN ‘MİMAR SİNAN HAFTASI’NA ÖZEL PERFORMANS

MERSİN ŞEHİR TİYATROSU’NDAN ‘MİMAR SİNAN HAFTASI’NA ÖZEL PERFORMANS
Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, ‘Ben Mimar Sinan’ oyununu ‘Mimar Sinan Haftası’ etkinlikleri kapsamında Mersin Mimarlar Odası’nda mimarlar için sahneledi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, ‘Ben Mimar Sinan’ oyununu ‘Mimar Sinan Haftası’ etkinlikleri kapsamında Mersin Mimarlar Odası’nda mimarlar için sahneledi.

Turgut Özakman'ın kaleme aldığı, proje sorumluluğunu Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu sanatçılarından Güvenç Gümüş'ün üstlendiği, Mimar Sinan karakterini Şehir Tiyatrosu sanatçılarından Mahir Okdemir'in canlandırdığı; sanatçılar Ersen Ocak, Anıl Tunç Karaersal ve Berkin Özuyanık'ın çeşitli karakterleri seslendirdiği ‘Ben Mimar Sinan’ oyunu, mimarlar için sahnelendi. Oyunda, Mimar Sinan'ın doğumundan ölümüne kadar geçen sürede yaşadığıönemli olaylar, kazandırdığı eserler ve ‘Koca Sinan’ olma yolundaki serüveni, didaktik bir dille seyirciye aktarıldı.

Şehir Tiyatrosu oyuncusu Mahir Okdemir, “Oyunumuzu Mersin Mimarlar Odası’nın kıymetli mimarları izlediler. Tepkiler çok güzeldi. Oynadığım her seansta, bu kıymetli insanın karakterini canlandırıyor olmak ve bu kıymetli insana hayat veriyor olmak bende duygusal olarak bir etki yaratıyor. Dünyanın bir ucundan bir ucuna inşa ettiği, yaptığı eserlerle, yetiştirdiği öğrencilerle, bıraktığı izlerle çok mukaddes, güzide bir insan. Bu insanın varlığını sahnede temsil edebiliyor olmak, benim için çok büyük mutluluk” dedi.

Oyunun Proje Sorumlusu Güvenç Gümüş, Mersin Mimarlar Odası’nda mimarlarla buluşmanın çok güzel bir deneyim olduğunu aktararak, şöyle konuştu:

“Mimar Sinan'ın en doğru anlatılması gereken yerdeydik ve mimarlarla beraberdik. Onlardan da bu anlamda çok güzel tepkiler ve geri dönüşler aldık. Mimar Sinan'ın günümüzde bile ayakta duran eserlerinden de bahsetmiş olduk. Yakın tarihte Türkiye çok büyük bir deprem felaketi atlattı. Ülkemiz o dönemden bu döneme birçok deprem felaketi atlatmasına rağmen, Mimar Sinan'ın yapıtlarının halen ayakta durması ve bunu mimarlara anlatmış olmamız çok yerinde, çok güzel oldu.”

Kendileri için anlamlı bir günde bu oyunu izlemekten büyük mutluluk duyduklarını kaydeden Mimarlar Odası Mersin Şube BaşkanıÜnal Şahin ise “Mimar Sinan sadece camileri değil, saraylarıyla, yollarıyla, köprüleriyle, kervansaraylarıyla, yaşadığıçağa damgasını vurmuşçok büyük bir mimar. Eserlerinin mimarlık ilkeleri ve tasarım sürecindeki kurguları, bize ders olmaya devam ediyor. Ondan dolayı bu etkinliği, Büyükşehir’in katkılarıyla hissetmek daha da güzel oldu” diye konuştu.

Oyunu izleyen bazı yurttaşlar ise oyuna ilişkin duygu ve düşüncelerini, şu sözlerle dile getirdi:

-Mimar Baver İnanç: “Şehir Tiyatrosu’ndaki arkadaşların, böyle bir oyunu özellikle Mimar Sinan Haftası’nda sergilemesi çok hoşumuza gitti. Oyunu gayet başarılı buldum. Emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum.”

-Mimarlık bölümü öğrencisi Buse Feride Altun: “Mimar Sinan, eserlerinde bize öncülük etmiş bir kişi. O’nun hayatını tiyatro olarak izlemek, bizim için çok güzel oldu. Açıkçası, bu kadar büyük eserleri çok eski zamanlarda yapmış olduğu için duygulandım. Teknolojinin bu kadar gelişmemiş olduğu bir zamanda böyle büyük eserler yapması, çok önemli bir mimar olduğunu bize kanıtlıyor.”

ANKA Haber Ajansı