MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN ÜRETİCİYE ‘YERLİ YERİNDE’ DESTEĞİ DEVAM EDİYOR

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN ÜRETİCİYE ‘YERLİ YERİNDE’ DESTEĞİ DEVAM EDİYOR
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Alman Uluslararasıİşbirliği Kurumu (GIZ) ile yürüttüğü ‘Gıda Güvenliği İçin Yerel Tarımsal Üretim Teşviki Projesi’ kapsamındaki zeytin fidanı dağıtımları devam ediyor. Dağıtımlar kapsamında Toroslar’da 47 mahallede 350, Mezitli’de 22 mahallede 68, Yenişehir’de ise 26 mahallede 137 üretici olmak üzere toplam 555 üreticiye 11 bin 100 adet zeytin fidanı desteği sağlandı. Proje kapsamında Mersin Büyükşehir tarafından kent genelinde, toplam 2 bin 133 üreticiye 42 bin 660 adet zey

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Alman Uluslararasıİşbirliği Kurumu (GIZ) ile yürüttüğü ‘Gıda Güvenliği İçin Yerel Tarımsal Üretim Teşviki Projesi’ kapsamındaki zeytin fidanı dağıtımları devam ediyor. Dağıtımlar kapsamında Toroslar’da 47 mahallede 350, Mezitli’de 22 mahallede 68, Yenişehir’de ise 26 mahallede 137 üretici olmak üzere toplam 555 üreticiye 11 bin 100 adet zeytin fidanı desteği sağlandı. Proje kapsamında Mersin Büyükşehir tarafından kent genelinde, toplam 2 bin 133 üreticiye 42 bin 660 adet zeytin fidanı teslim edilmiş olacak.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın Alman Uluslararasıİşbirliği Kurumu (GIZ) ile yürüttüğü ve ‘Yerli Yerinde’ sloganı ile gerçekleştirdiği ‘Gıda Güvenliği İçin Yerel Tarımsal Üretim Teşviki Projesi’ kapsamındaki zeytin fidanı dağıtımları devam ediyor. Dağıtımlar kapsamında Toroslar’da 47 mahallede 350, Mezitli’de 22 mahallede 68, Yenişehir’de ise 26 mahallede 137 üretici olmak üzere, toplam 555 üreticiye 11 bin 100 adet zeytin fidanı desteği sağlandı. Proje kapsamında, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından kent genelinde toplam 2 bin 133 üreticiye 42 bin 660 adet zeytin fidanı teslim edilmiş olacak. ‘Gıda Güvenliği İçin Yerel Tarımsal Üretim Teşviki Projesi’, üreticinin yüzünü güldürmeye devam edecek.

PROJE GIZ İLE ORTAKLAŞA YÜRÜTÜLÜYOR

Bu proje kapsamında yapılan bitki besleme-budama eğitimleri ile zeytin fidanı dağıtımları, Alman Uluslararasıİşbirliği Teşkilatı’ndan (GIZ) alınan fon ile Mersin Büyükşehir Belediyesi Dışİlişkiler ve Projeler Şube Müdürlüğü ile Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından ortak yürütülen ‘Gıda Güvenliği İçin Yerel Tarımsal Üretimin Teşviki Projesi’ kapsamında hayata geçirildi. Proje kapsamında; tarladan sofraya üretim sağlayan toplam 75 çiftçiye, 25’er kişilik 3 grup olacak şekilde 4 günlük eğitim desteği sağlandı. Proje ile çiftçilere uygulamalı eğitim sırasında kullanacakları malzemelerin yanı sıra, her çiftçi grubuna eğitim sonunda Katılım Belgeleri teslim edildi.

ŞAHUTOĞLU: “KATMA DEĞERİ YÜKSEK VE MEYVESİ KIYMETLİ FİDANLARI DAĞITIYORUZ”

Toroslar İlçesi Buluklu Mahallesi’nde yapılan törende konuşan Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Selçuk Şahutoğlu, “Mezitli, Yenişehir ve Toroslar ilçelerinde, 555 üreticimize toplamda 11 bin 100 adet zeytin fidanını teslim ettik. Bu proje kapsamında üreticilere ve kurum kapasitelerini geliştirmek adına kooperatiflere eğitimler verdik. Zeytin fidanlarını, 13 ilçemizin tamamında 185’i arayan ve bize dilekçe ile başvuran üreticilerimizin hepsine vereceğiz. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, tarımsal sorunların hepsinin farkındayız ve çiftçimizin yanında olmaya gayret gösteriyoruz” dedi.

Üretime destek olmak amacıyla katma değeri yüksek ve meyvesi kıymetli fidanları dağıtmaya devam ettiklerini de kaydeden Şahutoğlu, “Bugün üreticimizi zeytin ile buluşturuyoruz, ama avokado, alıç, ceviz, badem fidanı dağıtımlarımız da devam ediyor. Üreticilerin ürettikleri ürünlerin katma değer sağlaması açısından, ürünlerin alet ekipmanlarını da kooperatiflerimiz aracılığıyla dağıtıyoruz. Böylece hem üreticilerin iş gücünü azaltıyor, hem de kaliteli ürünlerin eder fiyatına satılarak üreticilerin kaybınıönlüyoruz. 2023 yılında da üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

YILMAZ: “DESTEKLERİN ARTARAK DEVAM EDECEĞİNE İNANIYORUM”

Mersin Ziraat Odası Başkanı Musa Yılmaz, “Büyükşehir’in verdiği fidan desteği, ekipman desteği, canlı hayvan desteği, bunları saymakla bitiremeyiz. İnşallah bu destekler artarak devam edecek. Hepinizin adına, Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

ANKA Haber Ajansı