MERSİN BÜYÜKŞEHİR VE ODTÜ DENİZ BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜİŞ BİRLİĞİNDE ÖĞRENCİLERE ‘ÇEVRE, DENİZ VE İKLİM EĞİTİMİ’

MERSİN BÜYÜKŞEHİR VE ODTÜ DENİZ BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜİŞ BİRLİĞİNDE ÖĞRENCİLERE ‘ÇEVRE, DENİZ VE İKLİM EĞİTİMİ’
Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Deniz Bilimleri Enstitüsü (DBE) iş birliğinde öğrencilere ‘Çevre, Deniz ve İklim’ eğitimleri veriliyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Deniz Bilimleri Enstitüsü (DBE) iş birliğinde öğrencilere ‘Çevre, Deniz ve İklim’ eğitimleri veriliyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, ODTÜ DBE ile yaşama geçirdiği iş birliğiyle öğrencilere ‘Çevre, Deniz ve İklim’ eğitimi veriyor. ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nün konusunda uzman hocaları, araştırma görevlileri ve genç araştırmacıları tarafından verilen eğitimlerde; çocuklarda deniz bilincinin yüksek olması ve yaşadıkları gezegene sevgiyle yaklaşmaları amaçlanırken, iklim değişikliği, insan kaynaklı küresel ısınma gibi konularda da farkındalık oluşturmak amaçlanıyor.

ULAŞIM VE EĞİTİM MATERYALİ DESTEĞİ DE BÜYÜKŞEHİR'DEN

Mayıs ayının sonuna kadar sürecek olan eğitimlerde 250 öğrenciye ulaşılması hedefleniyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi, eğitim boyunca ulaşım, kumanya ve eğitim materyali desteği sağlayacak. Temiz Akdeniz için Bilgi ve Bulmaca Kitapçığı da öğrencilerin eğlenerek öğrenmesi için hediye Büyükşehir tarafından hediye edilecek.

Eğitim boyunca pedogojik destek çalışması sunacak olan Sınıf Öğretmeni Elif Çatal’ın çocuklarla birlikte doğa ile bağ kurmalarını hedefleyen ‘Doğada Drama Çalışması’yla başlayan eğitimde; ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nden Dr. Evrim Kalkan Tezcan; ‘Çevre Nedir’, ‘Deniz Nedir’, ‘Deniz Neden Önemlidir’, ‘Deniz Biyoçeşitliliği’ ve ‘Türkiye Denizleri’ konu başlıklarında bilgi veriyor. Araştırma Görevlisi Betül Bitir Soylu’nun ‘Çevre ve Deniz Kirliliği’ başlığında eğitim verirken; Araştırma Görevlisi Begüm Tohumcu ‘Deniz Kaplumbağası ve Doğa Koruma Çalışmaları’, genç araştırmacıİrem Bekdemir ise ‘İklim Değişikliği’ konusunu anlatıyor. Genç araştırmacılardan Naim Yağız Demir’in yürüttüğü ‘Çılgın Profesör Deney Gösterisi’ ile çocuklar, küresel ısınma ile ilgili bazı olguları deney aracılığıyla öğreniyor.

ENDEMİK BİTKİ KUM ZAMBAĞI TANITILDI

Buse Uyseler’in oryantiring çalışması ile harita ve yön becerilerini geliştiren çocuklar, eğlenerek öğreniyor. Deniz kenarında yapılan kısa gezinti ile çocukların denizi ve kumsalı yakından görmesi ve hissetmesi sağlanırken, endemik bir bitki olan kum zambakları da tanıtılıyor.

Araştırma Görevlisi İrem Yeşim Savaş da çocuklarla özel olarak ilgilenerek, sorularını yanıtlıyor. Eğitimin sonunda çocuklar öğrendiklerini; resim, şiir, hikaye ya da sloganlar aracılığıyla kağıda döküyor.

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nde araştırmacı olarak çalışan Dr. Evrim Kalkan, eğitimi kısa süre önce kurulan ODTÜ İKLİM-Orta Doğu Teknik Üniversitesi İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi çatısı altında verdiklerini belirtti. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ile daha önce de çocuklara yönelik eğitim programı yaptıklarını aktaran Kalkan, “İklim Merkezi’miz kurulduktan sonra, çocuklara çevre, deniz ve iklim bilincini kazandırmak, onları bilimle buluşturmak ve biraz olsun hayatlarına dokunmak için bir araya gelmek istedik. Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ile daha önce de bu çalışmaları yapmıştık. Yine benzer bir iş birliği yaptık” dedi.

Eğitimin içeriği ile ilgili ayrıntıları aktaran Kalkan, şu bilgileri verdi:

“İlk olarak Çevre ve Deniz nedir, Deniz canlıları nelerden oluşuyor’ gibi bilgilerin üzerinden geçiyoruz. İşin içine biraz oyun kattık. Hem denizleri ve denizde ne olduğunu öğrensinler, hem de oyun oynasınlar ve onlarda daha kalıcı bir iz bıraksın istedik. Daha sonra iklim meselesine giriyoruz. Deniz kirliliğinden, çöp probleminden bahsediyoruz. Biz yetişkinler yeterince sorumluluk alıp bir şeyleri değiştiremedik, ama çocuklara bunun bilincini ve farkındalığını kazandırmak ve bir şeyleri en azından gelecek nesiller üzerinden değiştirmek istiyoruz.

Sonra eğlenceli bir deney aktivitemiz var. Orada küresel ısınma ile ilgili kimyasal tepkimelerin nasıl olduğu konusunda, eğlenceli 4-5 deneyden oluşan bir bölüm var. Ayrıca, çocuklara deniz koruma alanlarının önemini anlatabilmek ve farkındalık kazandırmak için de, burada her sene yaptığımız deniz kaplumbağaları izleme çalışmasını referans aldık. Onunla ilgili ne yapıyoruz, koruma faaliyetleri ne demek, nasıl olur, nasıl yapılır konularında interaktif şekilde bilgi veriyoruz. Gün kapanışını da günün hepimize kattıklarını konuşarak yapıyoruz.”

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Proje Birimi’nde görev yapan Hacer Çabuk, eğitim projesi hakkında şunları söyledi:

“Bu, ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü ile ortak yaptığımız bir proje eğitimi. Burada çevre kirliliği, denizin korunması, denizin tanınması, deniz canlılarının tanınması ve deniz kirliliğini önlemek amaçlıöğrencilere eğitim vermeyi hedefliyoruz. Eğitimlerimiz mayıs ayı sonuna kadar sürecek. Toplamda 10 hafta olarak belirledik. Bu sürecin sonunda yaklaşık 250 öğrenciye eğitim vermiş olmayı planlıyoruz. Eğitim materyallerini sağlıyoruz. Öğrencilerin buraya ulaşımını sağlıyoruz. Kumanya desteği veriyoruz. Eğitim materyalleri olarak da öğrencilere laboratuvar önlüğü, bloknotlar, kalemlikler verdik ve onlar için kitapçıklar hazırladık.”

Eğitime katılan çocuklar ise duygu ve düşüncelerini, şu sözlerle paylaştı:

-Bade Akgül: “Doğa bizim yaşam alanımız. Nasıl denizler balıkların yaşam alanıysa, doğa da bizim yaşam alanımız. Doğa olmazsa biz yaşayamayız.”

-Kamil Rüzgar Sınıkçı: “Gelecek nesillere daha temiz bir hayat bırakmak için, çöpü yere atanları, denize atanları ve etrafı kirletenleri uyaracağım. Etrafı temizleyeceğim.”

-Muhammet Efe Yıldırım:“Bugün balinaların nasıl beslendiğini, memeli olduklarını, balinanın en büyük canlı olduğunu, kıkırdaklı hayvanların nasıl olduğunu öğrendik. Bol bol ağaç dikeceğim. Çöplerimi de çöp kutusuna atacağım.”

-Rıdaham Kızgut:“Oyunlar oynadık, çok eğlendik.”

-Yusuf Peker:“Çok güzel geçiyor. Bugün çok mutluyum, çok eğlendim. Doğayı korumak için etrafı kirletmemeliyiz. Egzozları, kirli havayı doğaya salmamalıyız. Burada öğrendiklerimden sonra, onları hiç aksatmadan uygulayacağım.”

-Almira Laçin:“Hayvanlarla ilgili bilgiler öğrendik. Oyun oynadık. Doğaya çöp atmamalıyız ve atık suları denize boşaltmamalıyız.”

ANKA Haber Ajansı