MERSİN BÜYÜKŞEHİR, RAMAZAN AYI İÇİN GIDA KOLİSİ DAĞITIMLARINI SÜRDÜRÜYOR

MERSİN BÜYÜKŞEHİR, RAMAZAN AYI İÇİN GIDA KOLİSİ DAĞITIMLARINI SÜRDÜRÜYOR
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Ramazan ayı için başlattığı gıda kolisi dağıtımlarını sürdürüyor. İçerisinde 12 farklı temel gıda malzemesinin yer aldığı‘Halka Hizmet Sofralara Bereket’ yazılı gıda kolileri, 13 ilçede 120 bin haneye ulaşacak.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Ramazan ayı için başlattığı gıda kolisi dağıtımlarını sürdürüyor. İçerisinde 12 farklı temel gıda malzemesinin yer aldığı‘Halka Hizmet Sofralara Bereket’ yazılı gıda kolileri, 13 ilçede 120 bin haneye ulaşacak.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, bu yıl da yaklaşan Ramazan ayıöncesinde gıda kolisi dağıtımlarına başladı. Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi koordinesinde sürdürülen dağıtımlarla, il genelinde 120 bin hanenin kapısıçalınacak. İçerisinde temel gıda malzemelerinin yer aldığı koliler, ekonomik olarak sıkıntılı bir süreç yaşayan yurttaşların mutfak masraflarına katkı sunacak.

13 ilçede dağıtılan toplam 120 bin gıda kolisinin içerisinde; 2 litre ayçiçek yağı, 2 kilogram un, 1 kilogram toz şeker, yarım kilo çay, 1 kilogram şehriye, 1 kilogram nohut, 750 gram tuz, 800 gram zeytin, 2 kilogram bulgur, 2 kilogram pirinç, 1 kilogram kırmızı mercimek ve 2,5 kilogram makarna yer alıyor.

Sosyal Hizmetler Dairesi Sosyal Yardımlar Şube Müdürü Özlem Yaşar, uygulamaya ilişkin şunları söyledi:

“Ramazan gıda kolisi dağıtımlarımız başladı. Bu yıl Ramazan’a buruk bir şekilde giriyoruz. 6 Şubat depreminden bu yana deprem bölgesinde hizmet veriyorduk. Yine eş zamanlı olarak, ilimize gelen depremzedelere hizmet vermeye başladık. Bu kapsamda 15 bin civarında kolimizi depremzedelere ulaştırmıştık. Bunun yanında, evinde depremzede konuk eden ailelerimiz var. Şimdi Ramazan'da vereceğimiz bu koliler hem ailelere, hem de gelen depremzedelere destek niteliğinde olacak. Koli dağıtımımız 13 ilçede olacak. Toplamda 120 bin adet koliyi ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. Bunun yanında mahalle muhtarlarımızla sürekli görüşmeler halindeyiz ve onların söylediği kişileri de araştırarak listemize ekliyoruz. Tespit ettiğimiz ihtiyaç sahibi veya düşük gelir düzeyine sahip ailelere gıda kolilerimizi ulaştırıyoruz. Ramazanı buruk karşılıyoruz, ama yine dayanışmayla bu Ramazan'ı da birlikte geçireceğiz.”

“AŞIMIZ OLACAK, KAYNATACAĞIZ, YEMEK YAPACAĞIZ”

Kurdali Mahallesi’nde ikamet eden yurttaşlardan Edibe Çapkan, “Allah razı olsun. Kolide makarna, şeker, yağ, un, çay var. Yemek yapacağız. Hayat çok pahalı, hiçbir şey alınmıyor. Daha önce hayatımız böyle değildi. Her şey pahalı. Her gün zam, nereye kadar? Aşımız olacak, kaynatacağız, yemek yapacağız” diye konuştu.

“BU ZOR GÜNLERDE AŞ OLDU EVİMİZE”

Nejla Çelik de ekonomik olarak sıkıntılı bu süreçte Büyükşehir’in gıda kolisi desteğinin çok yararlı olduğunu belirterek, “Erzağa ihtiyacımız vardı. Bu zor günlerde Büyükşehir Belediye Başkanı'mızdan Allah razı olsun. Yağ, şeker, bulgur, pirinç, kuru fasulye, nohut gibi gıdalara çok ihtiyacımız oluyor. Ramazan ayında inşallah pişireceğiz bunları. Bir aş oldu evimize, lazımdı da bu zor günlerimizde” dedi.

ANKA Haber Ajansı