MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NİN İŞARET DİLİ KURSU DEVAM EDİYOR

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NİN İŞARET DİLİ KURSU DEVAM EDİYOR
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı MERCEK’te ‘İşaret Dili’ kursu açtı. Kısa süre önce başlayan ve yaklaşık 28 kişi ile devam eden kurs, 6 Haziran’a dek sürecek.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı MERCEK’te ‘İşaret Dili’ kursu açtı. Kısa süre önce başlayan ve yaklaşık 28 kişi ile devam eden kurs, 6 Haziran’a dek sürecek.

Mersin Büyükşehir, personeline verdiği işaret dili eğitimlerinin yanı sıra MERCEK’te de yurttaşlar için kurs açtı. Yeminli İşaret Dili Tercüman’ı Esen Çay’ın eğitim verdiği kurs, hafta içi her gün 14.00 ile 16.00 saatleri arasında sürüyor. Ücretsiz olarak verilen eğitimde; işitme engelli yurttaşların iletişim kurma şekilleri, işaret dili ile beden dili arasındaki uyum ve Türk İşaret Dili’nin temel kurallarıöğretilirken; yurttaşların günlük hayatta işitme engelli bireylerle rahatça iletişim kurması amaçlanıyor.

Yeminli İşaret Dili TercümanıÇay, MERCEK’te verdiği işaret dili eğitiminden bahsederek, “Kursumuza bazı arkadaşlar dönüşümlü, bazıları her gün geliyor. İşitme engelli bireylerin de var olduğunu kabul ederek, toplumda onlara yardımcı olmak adına bu kursa geliyorlar. Herkes bir şekilde, ilk iletişim cümlelerini öğreniyor. En azından kendini ifade edebilecek ve karşısındakini anlayabilecek kadar öğrenebiliyor. Biz, işaret dili öğrenilmesini ve her yerde insanlara yardımcı olunmasınıöneriyoruz” dedi.

İşaret dili kursiyeleri ise duygu ve düşüncelerini, şu sözlerle dile getirdi:

-Canan Uluçam: “40 yıl düşünsem böyle bir şey aklıma gelmezdi. Evde bile, durduğum yerde harfleri yaptığımı fark ediyorum. O anlamda, birçok etkinliği hayata geçiren Belediye’mize çok teşekkür ediyorum.”

-Tülin Doğan:“Bir faydamız olsun diye, bize bir artısı olur diye bu kursa katıldık. Nasıl olacağını bilmiyorduk, ama kolaymış, o kadar da zor değilmiş. Çalışmak gerekiyor tabii ki, biraz pratik olmadan olmuyor. İnşallah öğrendikten sonra, biz de çevremize öğreteceğiz.”

-Aysel Özdemir:“Şu an bir işitme engelliyle iletişim kurabileceğim, rahatça yardımcı olabileceğim, ne demek istediğini anlayabileceğim seviyedeyim. Onların, zor süreçlerinde yanlarında olmak için öğrenmek istiyorum. Bir insan kendini geliştirmek istediği zaman, Belediye’miz buna müsaade ediyor ve insan her şekilde kendini geliştirebiliyor. Belediye’miz bu konuda bize destek oluyor.”

-Semiha Sevim:“Benim kızımın arkadaşının annesi ve babası işitme ve konuşma engelliydi. Ben onlarla yazışarak anlaşıyordum, ama onlar yazdığı zaman bizim gibi cümle kuramıyorlar, anlayamıyordum. Yeni şeyler öğrenmekten, yeni insanları tanımaktan çok mutlu oluyoruz. Belediye’ye de gerçekten çok teşekkür ederiz.”

-Sibel Berber: “Bu benim için çok önemliydi. Çünkü ben yeminli tercümanım. Hayatın içerisinde her ortamda bulunuyoruz. O yüzden benim hayatıma da katkısı olacağını düşündüğüm için, işaret dili kursuna gelmeye karar verdim. Belediye’mize, yapmış olduğu katkılardan dolayıçok teşekkür ediyorum. Sanata, insana, kadınlara çok değer veriyor. Mersin’de olmaktan ve böyle bir imkana sahip olmaktan dolayıçok şanslıyım.”

ANKA Haber Ajansı