MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, EMITT'TE YERİNİ ALDI

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, EMITT'TE YERİNİ ALDI
Mersin Büyükşehir Belediyesi, kapılarını 26. kez açan ve dünyanın beş büyük turizm fuarı arasında yer alan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’ndaki (EMITT) yerini aldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kapılarını 26. kez açan ve dünyanın beş büyük turizm fuarı arasında yer alan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’ndaki (EMITT) yerini aldı.

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 4 gün sürecek fuarda kenti tanıtacak Büyükşehir Belediyesi’nin standı, ilk gününde katılımcılardan yoğun ilgi gördü. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin standını ziyaret eden vatandaşlar, standı teknolojik ve enerjik bulduklarını belirterek, özellikle VR Mersin’i deneyimlemenin büyük keyif verdiğini vurguladı.

Mersin’i tanıtan kitapçık ve broşürlerin de yer aldığı standı ziyaret eden katılımcılara, Mersin’e özgü bir lezzet olan cezerye ikram edildi. Tarihi ve turistik yerlerin sanal gerçeklik gözlüğü ile tanıtıldığı‘VR Mersin Projesi’ katılımcılara Mersin’de sanal tur yapma imkanı sunarken; stant içinde yer alan ‘Tarihi ve Turistik Mersin Haritası’yla vatandaşlar kentin tarihi ve turistik noktalarını gördü. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin standında, acentelerin Mersin hakkında bilgi alabildiği, acente temsilcileri ile görüşme yapabildikleri bölüm de yer alıyor.

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü ve Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dolu dolu bir fuar geçirdiklerini belirtti. Büyükşehir tarafından fuarda kurulan VR Mersin ile kenti en iyi şekilde tanıtmayı hedeflediklerini söyleyen Özdülger, “Mersin Büyükşehir Belediye standımız, 260 metrekare bir alana kurulu. Burada en önem verdiğimiz VR çalışmamızı sunuyoruz. Gerçekten de yenilikçi yaklaşımımızla beraber, Mersin’in doğal ve kültürel tarihi güzelliklerini burada takipçilere, ziyaretçilere, aynı zamanda acente sahiplerine sunuyoruz” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak yapılan her işte olduğu gibi, turizm alanında da yine Büyükşehir’in vizyonunu yenilikçi ve ilerici bir yaklaşımla sunduklarına dikkat çeken Özdülger, şöyle devam etti:

“Bu da fuarın geneline baktığımızda, farklılığımızı ve özelliğimizi gösteriyor.Gelen ziyaretçilerden de bu olumlu tepkileri hep alıyoruz. Bizim açımızdan başarılı geçiyor. Çünkü turizm sektöründeki önemli acenteleri, firmaları, bu işle ilişkili dinamiklerle buluşturma imkanına sahibiz. Karşılıklı diyalogla da şehrimizin doğal, kültürel, tarihi güzelliklerini en iyi şekilde sunuyoruz ve güzel şehrimize davet ediyoruz. O anlamda bu ikili ilişkilerin de, olumlu sonuçlar getireceğine inanıyoruz.”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal Dairesi Başkanlığı Turizm ve Tanıtım Şube Müdürü Eylem Eren ise ziyaretçilerin özellikle VR Mersin’e yoğun ilgi gösterdiğini ve kenti yakından tanıma fırsatı bulduklarını aktardı. Eren, şunları kaydetti:

“Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak her zamanki gibi stantta yerimizi aldık. Çok yoğun ilgi var standımıza. Hem Türk, hem yabancı ziyaretçilerin çok güzel tepkilerini alıyoruz. Tanıtımı son teknoloji yöntemlerle yapmaya çalışıyoruz ve her sene kendimizi daha ileriye nasıl götürebiliriz, onu araştırıp fuarlardaki yerimizi alıyoruz. Bu da bizim Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, her zaman farkımızı ortaya koyuyor. Dolayısıyla insanların da buna tepkisi, ilgisi ona göre oluyor.”

VR Mersin projesinden de söz eden Eren, şu bilgileri verdi:

“Sistem içerisinde yaklaşık 375 noktanın, 3 bin 500’den fazla görüntüsü var. Tabii nasıl sunduğunuz, projeyi nasıl anlattığınız da kıymetli. Siyah ekranlarla aşağısı yukarısı kaplandı ve geri kalan aydınlık kısımda insanlar girip, Mersin'in birçok noktasını keyifle izleyebiliyor ve çıkmak da istemiyorlar. VR’a giren insanlar çıkarken, ‘Ben nasıl gelebilirim, hangi mevsim daha uygun’ diye bize sorarak ayrılıyor buradan. Bu da kıymetli, çünkü sistem bu konuda karar verdiriyor. Böylece de amacımıza ulaşmış oluyoruz.”

KATILIMCILARDAN VR’A TAM NOT

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin standını gezen ziyaretçiler, düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

-Ahmet Balyiğit: “Mersin standı, özellikle dijital içerik olarak çok güzel. Fuara herkes uygun olan zamanlarda mutlaka gelmeli. Daha önce hiç Mersin’e gelmedim, ama bu içerikle beraber gelmek isterim. İçimde bir istek uyanıyor. Gerçekten üç boyutlu, içerideymiş ve oradaymış gibi his veriyor. Yeni dijital dünyada hakikaten burasıçok farklı.”

-Ömer Orhan:“Stant gerçekten sıra dışı olmuş. Normal stantların dışında, çok enerjik buldum. Enerjik bulmanın yanında, teknolojik olarak da fuarda görmediğimiz bir şeyi gördük. Açıkçası, yapılan proje gerçekten başarılı. Daha önce hiç Mersin’e gelmedik, Mersin’i ilk defa burada tanıma şansı bulacağız. Az önce seyrettiğimiz görsellerde de gayet güzel olduğunu anladık.”

-Rana Kolaç:“Gayet güzel bir stant olmuş. Tıpkı Mersin gibi sıcak ve keyifli bir stant. Çok güzel olmuş, tebrik ediyorum. Mersin’e daha önce geldim, çok güzeldi. Gerçekten çok ilgili bir stant açmışsınız. Gezdiğim stantlar içerisinde bence en keyifli olanı. Mersin’e sevgiler.”

ANKA Haber Ajansı