KUŞADASI'NDA 'DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ'NE ÖZEL SÖYLEŞİ DÜZENLENDİ

KUŞADASI'NDA 'DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ'NE ÖZEL SÖYLEŞİ DÜZENLENDİ
Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Otizm Derneği, ‘2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’ dolayısıyla söyleşi düzenledi.

Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Otizm Derneği, ‘2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’ dolayısıyla söyleşi düzenledi.

Otizme dikkat çekmek ve otizme ilişkin farkındalık oluşturmak amacıyla İstasyon Kuşadası'nda düzenlenen söyleşiye, Kuşadası Otizm Derneği Başkanıİbrahim Durak, psikolog Aylin Yıldızer, dil ve konuşma terapisti Işıl Özdemir ile otizmli çocuklar ve aileleri katıldı.

Söyleşide, Kuşadası Belediyesi tarafından iş insanı Ali Bekmezci'nin katkılarıyla Yavansu Mahallesi'nde yapımına başlanan "Nazik Bekmezci Otizm Merkezi" hakkında bilgi verildi. Psikolog Aylin Yıldızer ve dil ve konuşma terapisti Işıl Özdemir ise katılımcılara, otizmde erken teşhisin önemi, otizmin tanımı, belirtileri, seviyeleri, tedavisi ve otizmli bireylerde görülen davranış ile iletişim bozukluklarını anlattı.

"REHABİLİTASYON MERKEZİ'NDE OTİZMLİÇOCUKLAR ÜCRETSİZ EĞİTİM GÖREBİLECEK"

Söyleşinin açış konuşmasını yapan Kuşadası Otizm Derneği Başkanıİbrahim Durak, "Otizm merkezimizin yapımına başlandı. Şu an birinci katı bitmiş durumda. Otizm merkezimizde 12 derslik, bir müzik atölyesi, iki spor salonu ve oyun alanları olacak. Bina inşaatımız bittikten sonra kurulacak olan rehabilitasyon merkezinde gelir düzeyi düşük ailelerimizin otizmli çocuklarıücretsiz olarak eğitim görebilecek. Projeyi hayata geçiren Kuşadası Belediye BaşkanıÖmer Günel ve iş insanı Ali Bekmezci'ye çok teşekkür ederim" dedi.

Dil ve konuşma terapisti Işıl Özdemir ise otizmli bireylerde görülen iletişim bozukluklarına dikkat çekti. Otizmli çocuklarda dil edinim sürecinin geciktiğini belirten Özdemir, şunları kaydetti:

“Otizmli çocuklarda dil ve konuşma terapisi salt dil ve konuşmanın ötesine geçer. İletişim kurmak için motivasyon oluşturma, jest ve mimikler, göz teması, sohbet başlatma ve sürdürme, sıra alma gibi becerileri içerir. Otizmli bir çocuğun dil gelişiminde arkadaşına ‘nasılsın’ demesi, gününün nasıl geçtiği sorulduğunda cevap vermesi, okulda yediği güzel bir yemeği annesiyle paylaşması, arkadaşına yazın tatile nereye gideceğini anlatması gibi iletişimsel beceriler hedeflenir. Dil terapisinin amacıçocuğun anlama ve ifade etme becerisini geliştirmektir.”

"ERKEN TANI TEDAVİDE ÖNEMLİ ROL OYNUYOR"

Bebeklik döneminden itibaren çocuğun davranışlarının yakından gözlenmesi ve gelişiminin takip edilmesinin büyük önem taşıdığını aktaran psikolog Aylin Yıldızer de “Otizmde erken tanı tedavide çok önemli rol oynuyor. Bebeğin gülümsememesi, sesleri işitmiyor gibi davranması, uyarıcılara aşırı tepki vermesi ya da hiç tepki vermemesi gibi durumlar, otizm ile ilgili önemli ipuçları olabilir. Bu durumda mutlaka bir çocuk ve ergen psikiyatristi tarafından değerlendirme yapılması gerekmektedir" diye konuştu.

ANKA Haber Ajansı