KÜÇÜKÇEKMECE’DE 59. KÜTÜPHANE HAFTASI SÖYLEŞİLERLE KUTLANDI

KÜÇÜKÇEKMECE’DE 59. KÜTÜPHANE HAFTASI SÖYLEŞİLERLE KUTLANDI
Küçükçekmece Belediyesi 59. Kütüphane Haftası’nı Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde ‘kütüphane’ konulu söyleşilerle kutladı.

Küçükçekmece Belediyesi 59. Kütüphane Haftası’nı Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde ‘kütüphane’ konulu söyleşilerle kutladı.

Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şube Başkanı ve Boğaziçi Üniversitesi Şube Müdürü Emine Gür ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ümit Konya yerel belediye kütüphanelerinin artışı, faydaları ve önemi üzerine öğrencilerle söyleşi gerçekleştirdi.

Programa, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi ve Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç da katıldı.

KEMAL ÇEBİ: "KÜTÜPHANELERİMİZİN SAYISINI ARTIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Başkan Çebi, Küçükçekmece’de kütüphanelerin sayısını artırdıklarını belirttiği konuşmasında, "Hiç şüphe yok ki bir ülkenin gelişmişliğini, çağdaşlığını, yaşam kalitesinin yüksekliğini o ülkenin okullarında, üniversitelerinde, kütüphanelerinde, toplumun bilinç düzeyinde aramamız gerektiğini biliyoruz. Çocuklarımızın, gençlerimizin kitaplara ulaşabilmesinin çok önemli olduğuna inanıyorum. Küçükçekmece’de göreve geldiğimde kütüphane konusundaki eksiklikleri biliyordum ve bunun üzerine gitmek istedim. Sonuç olarak ilçemizdeki kütüphane sayısını artırdık, artırmaya da devam edeceğiz" dedi.

EMİNE GÜR: "BELEDİYELER SAYESİNDE KÜTÜPHANELER CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELDİ"

Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şube Başkanı ve Boğaziçi Üniversitesi Şube Müdürü Emine Gür, ’’Halk kütüphaneleri, belediye kütüphaneleri özellikle İstanbul’da ciddi anlamda ön plana çıkıyor. Halka okuma kültürünün kazandırılması, çocukların ders çalışması, eğitimlerine katkıda bulunacak kitapların bulunmasıçok önemli. Belediyeler sayesinde kütüphaneler cazibe merkezi haline geldi. Bu anlamda başta Küçükçekmece Belediyesi olmak üzere İstanbul'daki belediyelere sağladıkları imkânlar dolayısıyla teşekkür ediyorum’’ diye konuştu.

PROF. DR. ÜMİT KONYA: "KÜTÜPHANE SAYILARI ARTIŞ GÖSTERİYOR"

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ümit Konya ise "Küçükçekmece Belediyesi’nin 8. kütüphanesini açmış olması beni çok mutlu etti. Çünkü öğrencilerimizin için okul kütüphanelerinin yetersiz olduğunu biliyoruz ve bu nokta da belediyelerinin devreye girmesi katkı vermesi çok önemli. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kütüphane sayıları düşmesi gerekirken hızla artış gösterdi. Bunun sebebi ise elektronik ortamdaki bilgilerin her zaman, çok da güvenilir olmamasından kaynaklanıyor. Oysa kütüphaneler her konuda her türlü doğru bilgiye erişim sağlanabilen mekânlardır" dedi.

ETKİNLİKLER HAFTA BOYUNCA SÜRECEK

Program sonunda Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, konuşmacılara çiçek takdim ederek, teşekkür etti. Başkan Çebi, Küçükçekmece Kütüphanelerinden en çok kitap alan ve en fazla kitap bağışlayan okurlara teşekkür belgesi ve hediyelerini verdi.

Küçükçekmece Belediyesi, Kütüphane Haftası kapsamında, ‘Kütüphane’de Çocuk Günü’ başlıklı programlarda, çocuklara özel etkinlikler düzenleyecek.

ANKA Haber Ajansı