KIRGIZ SANATÇILAR MALTEPE’DE ‘CUMHURİYET’İ RESMETTİ

KIRGIZ SANATÇILAR MALTEPE’DE ‘CUMHURİYET’İ RESMETTİ
Maltepe Belediyesi’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlediği 'Cumhuriyet’in 100. Yılında Yüz Resim Çalıştayı'na Kırgızistan’dan katılan sanatçılar eserlerini tamamladı. 10 Kırgız sanatçı eserlerini, Maltepe Belediyesi Prof.Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sundu.

Maltepe Belediyesi’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlediği "Cumhuriyet’in 100. Yılında Yüz Resim Çalıştayı'na Kırgızistan’dan katılan sanatçılar eserlerini tamamladı. 10 Kırgız sanatçı eserlerini, Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sundu.

'Cumhuriyet’in 100.Yılında Yüz Resim Çalıştayı'na katılan Kırgız sanatçılar, Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Canan Döner ile bir araya gelerek çalışmalarını tanıttı. Döner, Cumhuriyet’in 100. yılına Resim Çalıştayı’yla katkı sunacaklarını aktararak sanatçıların eserlerinin 30 Ağustos Zafer Bayramı’ndan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na kadar Maltepe’de ve İstanbul’un farklı yerlerinde sergileneceğini kaydetti.

Sanatçı Zhyrgalbai Maturaimov, “Türkiye’yi kardeşülke olarak seviyoruz. Aynı soydanız. Çalıştay için elimizden gelen eserleri yapmaya çalıştık. Bir eserimde annelerin, kadınların acısını anlatmaya çalıştım. Kadınların acısı savaşta unutuluyor. Daha da bu olmasın. İkinci eserimde özgürlüğün simgesi kuşlara yer verdim. Kuşlar her zaman özgürdür. İstediği yere ulaşabilir. Bu eserimi her insan gördüğü zaman düşüncesinde farklışeyler canlandırabilir” dedi.

Aibek Shamshiev ise “Ortak çalışmaların devam etmesini temenni ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin yolu çok uzun ve daha uzun seneler devam etsin. Türk dünyasının önemli sembollerine yer verdiğim eserimle hayatın sakinlik, barış ve huzur içinde yaşamasını temenni ederim. Ağaç bolluğu, zenginliği suda hayatın devamını anlatıyor. Farklıülkelerden gelip farklı bakış açılarını görmek, Türkiye’ye olan bakış açılarını görmek, birbirimizin eserlerini görmek, kendimizi daha da geliştirmek çok güzel bir şey. Bütün dünyada acılar yaşanıyor. Kardeşlerimizle buluşmamız hayatımıza renk katıyor” diye konuştu.

Sergide; Azizbek Sulaimanov, Adilet Davletov, Sadyk Muzrakhanov, Kubanychbek İbragimov, Aibek Shamshiev, Bazarkul Omurkul Uulu, Zhyrgalbai Maturaimov, Kadyr Bekov, Ulanbek Abykeev, Adyl Bayterekov çalışmalarını sundu. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü Öğretim Görevlisi Dinara Birnazarova katılımcılara piyano konseri verdi. Sanatçılara katılım sertifikalarının ve el yapımı tabakların hediye edilmesinin ardından program sona erdi.

ANKA Haber Ajansı