KENT KONSEYİ KIRSAL KALKINMA MECLİSİ, ODUNPAZARI BELEDİYE BAŞKANI KURT’U ZİYARET ETTİ

KENT KONSEYİ KIRSAL KALKINMA MECLİSİ, ODUNPAZARI BELEDİYE BAŞKANI KURT’U ZİYARET ETTİ
Odunpazarı Kent Konseyi Kırsal Kalkınma Meclisi, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u ziyaret etti.

Odunpazarı Kent Konseyi Kırsal Kalkınma Meclisi, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u ziyaret etti.

Odunpazarı ilçesinde kent ve kırsal arasındaki bağı güçlendirerek sürdürülebilir bir kent ve kırsal bütünlüğü oluşturmak adına kurulan Odunpazarı Kent Konseyi Kırsal Kalkınma Meclisi, ilk ziyaretini Başkan Kurt’a yaptı.

Ziyarette, Kırsal Kalkınma Meclisi Başkanıİsmail Kumru çalışmaları hakkında Kurt’a bilgi verdi. Kurt ise şöyle konuştu:

“Odunpazarı ilçesinde Odunpazarı Kent Konseyi Kırsal Kalkınma Meclisinin kurulması hem bizim için hem de kırsal mahallelerde yaşayan vatandaşlarımız için oldukça önemli. Kapitalist bir sistemde sömürü mekanizması olduğu sürece küçük çiftçilerimizin hak ettiğini alması mümkün değil. Kurulan yanlış düzende hiç gereği yokken 2 senede bir traktör değiştirilmesi isteniyor. Paylaşmayı ve dayanışmayı unuttuk. Köylerimiz küçülüyor. Köylerimizde geçmiş yıllardaki nüfus ve üretim yapılacak alanlar yok. Tarım politikaları yüzünden Türkiye her yıl Trakya bölgesi büyüklüğünde bir alanı tarım dışına atıyor. AKP iktidara geldiğinde milli gelirin %1’ni tarıma ve çiftçiğe destek olarak verilmesi için kanunda değişiklik yaptı. Fakat şimdiye kadar milli gelirin yüzde 1’i hiç verilmemiş. Çiftçiler olarak alacaklısınız. % 1 olan desteği almanız lazım. Fakat mazottan aldığı KDV ve ÖTV size verdiği destekten daha fazla. Bu meclis bu olumsuzlukları dile getirme konusunda oldukça önemli.”

Odunpazarı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü öncülüğünde ilçedeki 50 mahalle muhtarı, tarımsal sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve ilgili kurum yetkililerinden kurulan Meclis, tarım ve hayvancılık uygulamalarını yaygınlaştırarak, kenti ekonomik, sosyal ve fiziki olarak doğaya yaklaştırmak, kırsal alanda yaşayan fertlerin ekonomik ve sosyal refahı ile yaşam kalitesini artırmayı amaçlıyor.

ANKA Haber Ajansı