KARABAĞLAR BELEDİYESİ’NİN YERYÜZÜ SOFRASI’NIN KONUĞU İLAHİYATÇI İHSAN ELİAÇIK OLDU

KARABAĞLAR BELEDİYESİ’NİN YERYÜZÜ SOFRASI’NIN KONUĞU İLAHİYATÇI İHSAN ELİAÇIK OLDU
Karabağlar Belediyesi’nin Kibar Pazaryeri'nde kurduğu Yeryüzü Sofrası’nın konuğu ilahiyatçı ve yazar İhsan Eliaçık oldu. Eliaçık, programda Cahit Sıtkı Tarancı'nın “Memleket İsterim”şiirini okudu, yurttaşla sohbet etti.

Karabağlar Belediyesi’nin Kibar Pazaryeri'nde kurduğu Yeryüzü Sofrası’nın konuğu ilahiyatçı ve yazar İhsan Eliaçık oldu. Eliaçık, programda Cahit Sıtkı Tarancı'nın “Memleket İsterim” şiirini okudu, yurttaşla sohbet etti.

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu'nun ev sahipliği yaptığı iftara, eşi Fügen Selvitopu, meclis üyeleri, muhtarlar, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle çok sayıda yurttaş katıldı. Kibar Hizmet Kompleksi’ndeki açık pazaryeri alanında düzenlenen iftarda sofra duasını ilahiyatçı yazar İhsan Eliaçık okudu. Cahit Sıtkı Tarancı'nın “Memleket İsterim” şiirini okuyan Eliaçık, iftar sonrası yurttaşla sohbet etti.

Yeryüzü Sofrası'nın ilk kez 2011 yılında kurulduğunu ve her Ramazan'da farklı illerde yapıldığını anlatan Eliaçık, “4000 yıl önce Hazreti İbrahim evinde bir yemek vermek ister ve kendisine inananlarıçağırır. Allah'tan Hazreti İbrahim'e, bu sofrayı dışarıya sermesini ve inanan-inanmayan herkesi çağırmasını isteyen bir ses gelir. Öyle de yapar. İşte bu herkesin eşit olduğu, Allah'ın nimetlerini paylaştığı Halil İbrahim Sofrası'dır. Her yıl düzenlenen Yeryüzü Sofrası'yla da Ramazan'ın gerçek ruhu ve anlamı yaşatılmak isteniyor” dedi.

İyi bir Müslüman olmak için önce iyi bir insan olunması gerektiğini vurgulayan Eliaçık, “Çünkü insan kumaşından belli olur. Kumaşı sağlam olursa, iyi bir Müslüman olduğu gibi, solcuysa iyi bir solcu, sağcıysa iyi bir sağcı, Türkse iyi bir Türk, Kürtse iyi bir Kürt olur. Kuran'da beşer ve insan kavramları geçer. Hepimiz beşer olarak doğarız. Tuttuğumuz oruçlarla nefsimize hakim olmayı, kendimizi tutmayıöğrenerek insan olmaya doğru adım atarız” diye konuştu.

ANKA Haber Ajansı