İZMİT BELEDİYE BAŞKANI HÜRRİYET, İFTARDA ENGELLİ DERNEKLERİYLE BULUŞTU

İZMİT BELEDİYE BAŞKANI HÜRRİYET, İFTARDA ENGELLİ DERNEKLERİYLE BULUŞTU
İzmit’te faaliyet gösteren engelli derneklerini iftar yemeğinde ağırlayan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Engelli bireylerimizin toplumun her kesimi ile eşit koşullarda yaşamını sürdürebilmesi için öz kaynaklarımızı ve gücümüzü seferber etmekten hiçbir zaman kaçınmayacağız” dedi.

İzmit’te faaliyet gösteren engelli derneklerini iftar yemeğinde ağırlayan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Engelli bireylerimizin toplumun her kesimi ile eşit koşullarda yaşamını sürdürebilmesi için öz kaynaklarımızı ve gücümüzü seferber etmekten hiçbir zaman kaçınmayacağız” dedi.

Başkan Hürriyet, kentte faaliyet gösteren engelli derneklerinin yönetim kurulu üyeleri ve aileleriyle Dernekler Yerleşkesi’nde düzenlenen iftar programında bir araya geldi. Programa, Başkan Hürriyet’in yanı sıra İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, İzmit Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Selçuk Tanrıkulu ve engelli derneklerinin temsilcileri katıldı. İftar yemeğinin ardından konuşan Hürriyet, şunları kaydetti:

“Her sene olduğu gibi bu sene de Ramazan ayında özel bireylerimiz ve bu alanda çalışan sivil toplum örgütleriyle bir araya geldik. Beraberce iftarımızı açmak bu sene de nasip oldu. Rabbim nice Ramazanlara ulaşmayı nasip etsin. Şimdiden hepinize ailenizle birlikte iyi bayramlar diliyorum.

“DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Fikrilerinizi alarak İzmit’i engelli dostu bir kent haline getirmek için sizlerle bir araya geliyoruz. Sosyal belediyeciliğin en büyük koşulu tüm vatandaşların kaynaklardan eşit ve adil şekilde faydalanmasıdır. Biz de bunun hakkını vermeye çalışan bir belediye olarak engelli bireylerimizin toplumun her kesimi ile eşit koşullarda yaşamını sürdürebilmesi için öz kaynaklarımızı ve gücümüzü seferber etmekten hiçbir zaman kaçınmadık ve kaçınmayacağız.

“KÖPRÜ OLMAKTAN MEMNUNİYET DUYUYORUZ”

Burada bulunan aileler, özel gereksinime sahip yakınlarının toplumda daha yüksek sesle ve daha somut adımlarla yer alabilmesi için elinden geleni yapıyor. Biz de emekçi arkadaşlarımızla birlikte ailelerimizi hedefine ulaştıracak bu yolda onlara köprü olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu yolda bizlere yol gösterici olmasını istediğimiz İzmit Kent Konseyi Engelli Meclisi, engelli dernekleri, engelli spor kulüpleri ve engellilik alanında birçok kurum ve kuruluşla el ele yürümeye devam ediyoruz.

“OTİZM SPOR VE YAŞAM EVİ’Nİ AÇTIK”

Geçen yılki iftar programında Otizm Spor ve Yaşam Evi’nden bahsetmiştik. İzmit halkına verdiğimiz sözlerden biri de otizm spektrum farkındalığına sahip çocuklarımız için yeni yaşam yerleri oluşturmaktı. Yakın zamanda büyük bir mutlulukla Otizm Spor ve Yaşam Evi’mizi bütün otizmli çocuklarımız ve bireylerimizin hizmetine sunduk. Özel gereksinimli bireyler için açtığımız Yaşam Destek Evi’nden sonra bu doğrultudaki bir merkezimizi daha faaliyete geçirmek ve sizden aldığımız olumlu dönüşler, bir şeyi daha hakkıyla yaptığımızı gösteriyor.

“YAŞAM EVİMİZ ÇOK YÖNLÜ BİR YAPIYA SAHİP”

Otizm Spor ve Yaşam Evi’nde 3-25 arası otizmli bireyler uzmanlarca değerlendirilecek, ihtiyaçlarına yönelik bireyler eğitim ve faaliyet planı hazırlanacak ve etkileşim temelli spor aktiviteleri ile hizmet verecek. Yaşam Evimiz çok yönlü bir yapıya sahip. Otizmli bireyler hem iç mekanda yer alan spor ve duyu bütünleme eğitimlerinden faydalanacak hem de bahçe ve açık alan faaliyetleri ile fiziksel gelişimlerini destekleme imkanı bulacak. Otizmli bireylerimiz bu yaşam evinden destek alırken aynı zamanda yakınlarını da desteklemek, bilinçlendirmek, sosyal yaşama davet etmek ve sorumluluk alanlarını daraltma gayesinde olacağız.

“KISA MOLA MERKEZİ AÇILIYOR”

Kuruçeşme’de hayata geçireceğimiz içerisinde kadın, spor, sağlık, kültür gibi konularda çeşitli sosyal yaşam alanlarını barındıran Kuruçeşme Yaşam Merkezi’miz içinde aynı zamanda özel gereksinimli yakını bulunan ailelerin, yakınlarını bırakarak gündelik işlerini halledebilecekleri Kısa Mola Merkezi, önümüzdeki cumadan itibaren hizmet vermeye başlayacak. Kısa Mola Merkezlerini kentin çeşitli bölgelerine yaygınlaştırmak istiyoruz. Özel gereksinimli bireylerimiz alanında uzmanlarla kaliteli vakit geçirirken ailelerimiz de gönül ferahlığıyla işlerini görebilecekler.

“EL ELE YÜRÜMEK İÇİN ÇABA SARF EDİYORUZ”

İlçemizde yaşayan özel gereksinimli bireylerimizin farklılıklarını biliyor, bu farklıların kentimize getirdiği güzellikleri kabul ediyor ve her daim el ele yürümek için çaba sarf ediyoruz. Bu yolda bizlerle birlikte olduğunuz için de memnuniyet duyuyoruz. Birlikte sağlıklı ve bol gülümsemeli nice günler diliyorum.”

ANKA Haber Ajansı