HALDUN DORMEN, GAZİEMİR SAHNESİNDE

HALDUN DORMEN, GAZİEMİR SAHNESİNDE
Gaziemir Belediyesi’nin kültür sanat etkinlikleri kapsamında Haldun Dormen ile söyleşi düzenlendi. Sanat hayatından örnekler vererek sanata bakış açısını anlatan Dormen, gençlere de önemli öğütler verdi.

Gaziemir Belediyesi’nin kültür sanat etkinlikleri kapsamında Haldun Dormen ile söyleşi düzenlendi. Sanat hayatından örnekler vererek sanata bakış açısını anlatan Dormen, gençlere de önemli öğütler verdi.

Atatürk Kültür Merkezi’nde Çağlar İşgören’in moderatörlüğünde düzenlenen söyleşide Haldun Dormen ile Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, izleyicilerin sorularını cevapladı.

Etkinliğin açılış konuşmasını Yüzüncü Yıl Sanat Merkezi projesi hakkında bilgi vererek yapan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, “Yüzüncü Yıl Sanat Merkezi benim imza projem olacak. Sanatla büyümeyen toplumlar aydınlanamaz. Gaziemir bu yönden çok şanslı. Gaziemir, salonlara sığmıyor. Yüzüncü Yıl Sanat Merkezi’ni çok önemsiyorum. Kendisinin bir sanat merkezi olacak. İnsanlar görünce hayran kalacak ve çok büyük sanatçıları orada ağırlayacağız. Dört yılda çok büyük sanatçıları ağırladık. Bugünde Haldun Dormen’i ağırlayarak çıtayı en yukarıya taşıdık. Büyük usta Haldun Dormen’i burada ağırlamak büyük gurur. Bu salonları soldurmaya devam ettiğiniz sürece sahnelerimizde usta sanatçıları ağırlamaya devam edeceğiz. 15 Mayıs’ta aydınlık bir Türkiye’ye uyanacağız. 650 kişilik salonu olacak sanat merkezimizin temelini 13. Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte atacağız” dedi.

“TİYATRO HALK İÇİN YAPILIR”

Gaziemir’e geldiği için çok mutlu olduğunu belirten Haldun Dormen İzmir halkının en sevdiği seyircileri olduğunu söyleyerek konuşmasına başladı.

Atatürk’ün kadınların sanatta söz sahibi olması için yaptıklarını anlatan Dormen, “Tiyatro özgür olmalı. Ama hiçbir zaman gerçek anlamda özgür olmadı. Ancak tiyatro mutlaka kazanır. Tiyatro mutlaka halk için yapılır. Halkın duygularının, isteklerinin dile getirildiği yerdir tiyatro. Tiyatro halkın duygusu, düşüncesidir” dedi.

Türk tiyatrosunu dünya standartlarında bir tiyatro olarak tanımlayan Haldun Dormen, “Türk tiyatrosunun geleceğini çok olumlu görüyorum. Alternatif tiyatrolarda müthiş oyunlar ortaya çıkıyor” dedi.

Haldun Dormen, Köy Enstitüleri’nin kapatılmasıyla ilgili soruya ise “Köy Enstitüleri’nin kapatılması Cumhuriyet tarihine yapılmış en büyük kara lekedir. O olmasa Türkiye bugün bambaşka olurdu” diye yanıt verdi.

“OLMAK YA DA OLMAK”

Genç tiyatrocuların sorularını cevaplayan Dormen, “Bir şeye karar verdiğinizde mutlaka olacaksınız. Olmak ya da olmak. Benim için olmamak diye bir şey yok. Ben de diplere düştüm ama çıktım. Çünkü hep olmayı düşündüm, olmamayı hiç düşünmedim. Herkes gibi sizlere de söylüyorum yaparsınız şekerim” dedi..

Söyleşinin moderatörlüğünü yapan Çağlar İşgören ise “Yüzüncü Yıl Sanat Merkezi’ne hayran olmamak elde değil. Buranın salonunun sadece tiyatro salonu olması, oyunlara özel olmasıçok anlamlı. Başkanım çok heyecanlandırdı beni. Sanat merkezinin açılışında olacağız. Gaziemir’in çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Böyle salonlar oldukça sanat çok gelişecek” diye konuştu.

Etkinlik, Başkan Arda’nın Haldun Dormen’e çiçek takdim etmesiyle son buldu.

ANKA Haber Ajansı