GAZİEMİR’İN ÇINARLARINA YOGAYLA GENÇLİK AŞISI

GAZİEMİR’İN ÇINARLARINA YOGAYLA GENÇLİK AŞISI
Gaziemir Belediyesi’nin 60 yaşüstü bireylere hizmet verdiği Ata Evi’nde düzenlenen yoga derslerine katılan üyeler hem psikolojik hem de fiziksel olarak daha güçlü hale geliyor.

Gaziemir Belediyesi’nin 60 yaşüstü bireylere hizmet verdiği Ata Evi’nde düzenlenen yoga derslerine katılan üyeler hem psikolojik hem de fiziksel olarak daha güçlü hale geliyor.

Gaziemir Belediyesi, 60 yaşüstü bireylere hizmet verdiği Ata Evi Sağlıklı Yaş Alma Merkezi’nde, yaş almış vatandaşların yaşamla bağlarını koparmalarının önüne geçerek onların evlerinden çıkıp sosyalleşmelerine olanak tanıyor. Merkezde yeni arkadaşlıklar kurmanın, yeteneklerine göre hobiler geliştirmenin, etkinliklere katılmanın mutluluğunu yaşayan üyeler, düzenlenen spor etkinlikleri sayesinde de sağlıklı bir yaşam sürüyor. Yoga eğitmeni Kezban Güçlü’nün hazırladığıözel program doğrultusunda haftada bir gün yoga yapan Ata Evi’nin üyeleri, fiziksel sorunlarını aşıyor ve daha güçlü bir bedene sahip oluyor. Müzik eşliğinde yoga yaparak azalan vücut dengelerine yeniden kavuşan çınarlar, egzersizler sayesinde kaslarını güçlendirme olanağına kavuşuyor.

Yaklaşık iki yıldır Ata Evi’nde yoga dersleri veren Kezban Güçlü, yoganın 5 bin yıllık sağlıklı yaşama ve iyileşme sanatı olduğuna ve Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlıklı yaşam için önerdiği bir yol olduğuna vurgu yaptı. Yoga sayesinde Ata Evi üyelerinin ruhen ve bedenen güçlendiklerinin altınıçizen Güçlü, “Eklem ağrıları, bel-boyun fıtığı ve diz problemi yaşayan üyelerimiz var. Üyelerimiz, sağlık durumlarına göre bir bölümü sandalyede, bir bölümü de yerde yoga yapıyor. Yoga, büyüklerimizin hareket etme kapasitelerini ve yaşam enerjilerini artırıyor. Derslerimizde sıkça nefes teknikleri uyguluyoruz. Bedenimizin oksijene ihtiyacı var. Nefes bizim yaşam enerjimiz. Nefesle hareketleri senkronize ettiğimizde ve sistematik bir şekilde çalışma yaptığımızda bedenin enerjiyle dolmasını ve bütün iç organların masaj görmesine, sinir ve dolaşım sisteminin rahatlamasını sağlıyor” diye konuştu.

Kezban Güçlü, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Avrupa ülkelerinde 65 yaşüstü bireylerin hareket etme ve spor etkinliklerine katılma oranı yüzde 40-50’lerdeyken ülkemizde bu oran yüzde 4,7. Bu yaşlardaki bireylerin yoga yapması imkansız gibi gösteriliyor. Biz, bu önyargıyı kırmak istedik. Burada her yaş grubunun yoga yapabileceğini, bedensel olarak rahatsızlıkları varsa bu rahatsızlıklara uygun terapilerle bilinçli ve sistemli bir çalışmayla yoga çalışmalarına dahil edilebileceğini gösterdik. Bu çalışmanın ülkemizin tamamına örnek olmasını diliyorum.”

“YOGAYLA SAĞLIKLI YAŞ ALIYORUZ”

İlk açıldığı yıldan bu yana Ata Evini sürekli kullanan ve yoga derslerinin hiçbirini kaçırmadığını ifade eden Gülcan Deniz, “Ata Evi deyince birliktelik, arkadaşlık, sosyalleşme ve bir sürü etkinlik geliyor aklıma. Ata Evi’ndeki hizmet bizi yaşama bağlıyor. 72 yaşındayım ve sporu hiç bırakmadım. Ata Evi’nde düzenlenen yoga derslerine katılıyorum. Yoga, hayatımıza girdiğinden beri hem psikolojik hem de fiziksel olarak bizi olumlu etkiledi ve sağlıklı olarak yaş almamızı sağladı. Bu sporun yaşımıza çok uygun olduğunu düşünüyorum. İyi ki Ata Evi var. Yaş almış insanların yararını düşünen belediyemize çok teşekkür ediyorum” dedi.

“EŞİMİN İLK DEFA BÖYLE GÜZEL GÜLDÜĞÜNÜ GÖRDÜM”

Eşinin sağlık sorunları nedeniyle zor günler yaşadıklarını, doktorun önerisiyle tanıştıkları Ata Evi’nde zor günlerin üstesinden geldiklerini ifade eden Şevkiye Demirel, “5 yıl önce İzmir’e taşındık. Eşim yedi kez ameliyat oldu. Bu süreçte, hastalıkları nedeniyle eşimi kaybedeceğimi ve yalnız kalacağımı düşünerek bunalıma girdim. Doktorumun tavsiyesiyle Ata Evi’yle tanıştım. Eşim de araştırdı ve 4 yıldır ikimiz Ata Evi’nin üyesiyiz. Eşim buraya geldikten, özellikle yogaya başladıktan sonra hayatı değişti. Burada yaptığımız kahkaha yogasında, 46 yıllık eşimin ilk defa böyle güzel güldüğünü, bu kadar mutlu olduğunu gördüm. Eşimin videosunu çocuklarıma gönderince, ‘Anne, babam ne kadar güzel gülüyormuş’ dediler. Yani yoga, bizi hayata bağladı, yaşama sevincimizi artırdı. Yogayla nefes almamız, hayatımız değişti. Yepyeni bir insan olduk, Ata Evi’ne geldikten sonra” diye konuştu.

“HEM YÜRÜYÜŞÜM HEM DİZLERİM DÜZELDİ”

Geçirdiği diz protezi ameliyatı sonrası yaşadığı sağlık sorunlarından yoga yaparak kurtulduğunu ifade eden 72 yaşındaki Havva Kesen, “Ata Evi’yle ilk tanıştığımda ‘bu yaştan sonra okula mı gideceğim’ diye düşünmüştüm ama çok memnunum buraya geldiğim için. Dizimde platin var. Yogaya başlamadan önce bacağım açılmıyordu. Şimdi hem yürüyüşüm düzeldi hem de sağlığım” dedi.

Ata Evi’ndeki birçok etkinliğe katıldığını ve bu merkezdeki yoga dersleri sayesinde yaşadığı fiziki sorunların azaldığını ifade eden Bayram Özdemir, “Oturup kalkmakta çok zorlanıyordum. Fizik tedavi, spor ve yoga çalışması, yaşadığım fiziksel sorunlarımın azalmasını sağladı. Yoga çalışması hayatıma renk kattı. Yoganın birçok organımızın sağlıklıçalışmasını sağlayan bir spor olduğunu düşünüyorum. Hocamız bize çok faydalıçalışmalar yaptırıyor. Ata Evi’nde verilen hizmetler için teşekkür ediyorum” sözleriyle düşüncelerini dile getirdi.

“YOGAYLA BAKIŞ AÇIM DEĞİŞTİ”

Ata Evi’nde verilen hizmetleri arkadaşından öğrenerek merkeze kaydolduğunu ifade eden Ayşe Yener, yoga derslerinin olduğunu günü sabırsızlıkla beklediğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Bu yaşıma kadar hiç yoga yapmadım, burada yogayla tanıştım. Panik atak gibiydim, aceleci bir tavrım vardı. Yoga yaparak bunlardan kurtuldum ve diyaframdan nefes almayıöğrendim. Yoga sayesinde kendime ve etrafımdaki insanlara bakış açım değişti. Kendime daha çok zaman ayırmaya başladım. Yoga beni çok rahatlatıyor. Yoga derslerimi iple çekiyorum, sabah erkenden kalkıyorum.”

ANKA Haber Ajansı